www.wroclaw.pl

Zamiast 12, weź 15 tys. złotych. Ostatni miesiąc najwyższych dopłat

Złóż wniosek w grudniu 2021 r., wymień piec w 2022 r. i odbierz 15 tys. zł | fot. Tomasz Hołod /www.wroclaw.pl

Im wcześniej, tym lepiej? Nie. Im szybciej, tym więcej. Grudzień to miesiąc z ostatnią szansą na otrzymanie maksymalnego dofinansowania na wymianę pieca. Złóż wniosek do końca roku, wymianą kopciucha zajmij się w 2022 r., a dostaniesz na to 15 tys. zł. Ale pamiętaj, kluczowe jest złożenie kompletnego wniosku, wraz ze wszystkimi załącznikami, wymienionymi w pkt VII wniosku.

Możesz złożyć wniosek i wymienić piec również w 2022 r. – ale wtedy otrzymasz nie więcej niż 12 tys. zł po tej operacji. W 2023 r. będzie to już do 10 tys. zł, a w 2024 r. – do 8 tys. zł. Sam policz, co ci się opłaca.

Ale uwaga! Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej grzywną do 5 tys. zł.

 2021 jest ostatnim rokiem najwyższych dopłat do wymiany pieca. Został miesiąc, by zdążyć złożyć wniosek do programu KAWKA Plus i ubiegać się o 15 tys. zł

2021 jest ostatnim rokiem najwyższych dopłat do wymiany pieca. Został miesiąc, by zdążyć złożyć wniosek do programu KAWKA Plus i ubiegać się o 15 tys. zł

Wrocław idzie na rekord – blisko 100 wniosków tygodniowo

Wydział Środowiska i Rolnictwa rozpatruje aktualnie ponad 2500 wniosków: ok. 1730 od właścicieli mieszkań i ok. 850 od najemców komunalnych. Od września do połowy listopada br. mieszkańcy złożyli ponad 750 wniosków do programu KAWKA Plus.

– Obecnie przyjmujemy średnio ok. 70-80 wniosków tygodniowo i jest to rzeczywiście rekordowa ilość od początku realizowania programu. Widać, że mieszkańcy chcą zdążyć przed końcem roku, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet 15 tys. zł – wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

– Zachęcamy pozostałe osoby, które mają w swoich nieruchomościach czynne ogrzewanie na paliwa stałe, do zainteresowania się tym tematem jeszcze w grudniu. Przypominamy, że w tym roku wystarczy złożyć kompletny wniosek, a wymianę pieca rozpocząć w 2022 r. – dodaje.

 Złóż wniosek teraz, wymień piec w 2022 r. Złóż wniosek teraz, wymień piec w 2022 r.

Oprócz realizowania indywidualnych wniosków, Urząd Miejski Wrocławia podłącza również rekordową liczbę budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej. Do końca roku będzie to aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów.

Do końca 2021 z mapy miasta ma zniknąć 3,5-4 tys. pieców. W sumie wrocławianie, z wykorzystaniem miejskich pieniędzy, wymienili już ponad 10 tys. kopciuchów.

Od czego zacząć? Kompletny wniosek do KAWKI Plus

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony – spróbuj go wypełnić. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami. Tylko bowiem takie wnioski, złożone do końca 2021 r., będą mogły być uwzględnione przy ubieganiu się o dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł.

– Najczęstsze braki to nieuregulowany stan prawny nieruchomości – brakuje pełnomocnictw i innych niezbędnych dokumentów, np. z Wydziału Architektury i Budownictwa, wymaganych przy realizacji instalacji ogrzewania gazowego – wylicza Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

 Złożenie kompletnego wniosku do końca roku to szansa na otrzymanie nawet 15 tys. zł na wymianę pieca | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Złożenie kompletnego wniosku do końca roku to szansa na otrzymanie nawet 15 tys. zł na wymianę pieca, fot. Tomasz Hołod/wwww.wroclaw.pl

Osobiście, przez ePUAP lub pocztą

Dzięki ostatnim zmianom w programie KAWKA Plus więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie, m.in. osoby prowadzące w lokalu działalność gospodarczą czy posiadające w swoich nieruchomościach, obok pieców na paliwa stałe, inną instalację niskoemisyjną (np. gazową lub elektryczną), lecz korzystające głównie ze stałopalnych źródeł ciepła.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (pod adresem Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00 (tel. 71 799 6 799, e-mail: [email protected]). Najemcy komunalni mogą skorzystać też z pomocy od pon. do pt. w godz. 7.30-15.00 w 10 Biurach Obsługi Klienta ZZK i w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań pod nr. tel. 71 321 13 24.

Strażnicy kontrolują, czym palimy

Wrocławian już obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Czytaj także: Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI, PLAN]

 Kontrole Straży Miejskiej we Wrocławiu z wykorzystaniem drona | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Kontrole Straży Miejskiej we Wrocławiu z wykorzystaniem drona, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Wrocławscy strażnicy miejscy w 2021 r. przeprowadzili już ponad 4900 kontroli i wydali 135 mandatów na kwotę ponad 41 tys. zł. Skontrolowano w sumie ponad 2500 pieców. Kontroli dokonują zarówno w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Za palenie odpadami mandat wynosi do 500 zł. Gdy sprawa trafi do sądu, grzywna może wzrosnąć do 5 tys. zł.

Wymiana pieca to wiele korzyści

W ramach akcji „Zmień piec” Wrocław oferuje do 15 tys. złotych na wymianę pieca (KAWKA Plus), dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca przyszłego roku, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne trzy lata. Dodatkowo osoby, które brały lub biorą udział w programie KAWKA Plus, mogą otrzymać, w ramach Termo KAWKI, dopłatę na wymianę starych drewnianych okien, nawet do 5 tys. zł.

 Programy dofinansowań - akcja "Zmień piec"

Programy dofinansowań – akcja „Zmień piec”

– Na początku niechętnie podchodziłam do tematu wymiany ogrzewania na ekologiczne – obawiałam się wyższych opłat. Dzięki pomocy moich dzieci udało się sprawnie załatwić nie tylko nowe ogrzewanie, ale także obniżkę na opłaty za gaz przez pewien okres. Taki etap przejściowy to ogromne ułatwienie. Córka mówi, że jestem jak kopciuszek – przeszłam przemianę z kocmołucha w mieszkankę pięknego, czystego domu – mówi Grażyna Radwańska, bohaterka „Zmień piec” z Maślic, która nie musi już martwić się o opał.

Czytaj także: Bohaterowie akcji „Zmień piec”

 Cała rodzina Radwańskich zaangażowała się w wymianę pieca, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Cała rodzina Radwańskich zaangażowała się w wymianę pieca, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

W specjalnym symulatorze wrocławianie mogą sprawdzić bilans zysków i strat po wymianie kopciucha. Zobaczą w nim, ile naprawdę zyskają po wymianie pieca, w jakim czasie zwróci się inwestycja i jak bardzo zyski – w dłuższej perspektywie – przewyższą koszty.

Dodatkowo dotacje z programu KAWKA Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”. Zachęcamy do skorzystania ze specjalnego kalkulatora, który ułatwi wyliczenie kwoty dofinansowania w ramach programu KAWKA Plus i Czyste Powietrze.

5 kroków, jak złożyć wniosek do KAWKI Plus do końca 2021 r.

  • Wybierz rodzaj ogrzewania i skonsultuj się z instalatorem.
  • Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij wniosek do KAWKI Plus.
  • W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami energetycznymi, tel. 71 799 6 799, e-mail: [email protected].
  • Kompletny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami dostarcz do Urzędu Miejskiego Wrocławia – osobiście przy ul. Hubskiej 8-16 lub elektronicznie – przez ePUAP albo pocztą (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
  • Wymień piec w 2022 r.

Którędy z twojego domu ucieka ciepło? Zostały ostatnie miejsca

Planujesz termomodernizację domu i chcesz sprawdzić, co opłaca się zrobić: ocieplić ściany czy wymienić okna? Zrób to bezpłatnie.

Jeśli tylko twój dom jednorodzinny został wybudowany przed 2010 r., możesz zawnioskować o darmowe badanie kamerą termowizyjną. Hasło: Ciepło w domu. Kamera wskaże miejsca, które są narażone na straty ciepła. Kto pierwszy, ten lepszy. Pilotaż obejmuje 50 pierwszych zgłoszeń.

Wypełniony formularz do pobrania z ankietą wstępną z l.wroclaw.pl/cieplo-w-domu złóż w Wydziale Wody i Energii UMW, ul. Bogusławskiego 8-10, pok. 524 lub poprzez ePUAP.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99