W czwartki wrocławscy doradcy energetyczni na łamach „Faktu” przekazują czytelnikom praktyczne porady dotyczące akcji "Zmień piec". Tym razem głos oddamy adwokat Marcie Lachowicz-Seredzie, która podpowie, na co powinniśmy szczególnie uważać przy zawieraniu umowy z wykonawcą wymiany pieca.
Siedem zasad, które należy wziąć pod uwagę podpisując umowę z wykonawcą. Radzi adwokat Marta Lachowicz-Sereda z miejskiego biura porad prawnych.
Umowę można podpisać w siedzibie firmy, albo poza siedzibą, np. u siebie w domu. Jeśli to umowa zawierana w domu osoby, która zamawia wymianę pieca, dokument musi zawierać: nazwę firmy, miejsce wykonania prac, czyli adres klienta, całkowity koszt prac i wykorzystanych materiałów. W umowie musi być określony termin rozpoczęcia i zakończenia prac, sposób i termin zapłaty, wysokość ewentualnej zaliczki.
Dobrze, jeśli wszystkie działania objęte umową są wyszczególnione - w tym, ile będzie kosztowała usługa. Zakres prac może być również opisany ogólnie, np. wymiana pieca kaflowego na piec gazowy.
W umowie zasady wynagrodzenia mogą być opisane kosztorysowo albo ryczałtowo.
Jeżeli są opisane kosztorysowo, to prace będą szczegółowo rozbite na kolejne zadania wraz z ich wyceną. Przy rozliczeniu ryczałtowym do zapłacenia będzie konkretna suma bez względu na rozmiar prac.
Zaliczka zwyczajowo wynosi do 30 proc. ostatecznej sumy. Należy pamiętać o pokwitowaniu, że została wpłacona.
Aby wypowiedzieć umowę podpisaną poza siedzibą przedsiębiorcy, należy dostarczyć wykonawcy oświadczenie o tej decyzji. Na zwykłej kartce, najlepiej listem poleconym na adres, który jest w umowie. Nie musimy podawać przyczyny odstąpienia od umowy.
Jednak, jeśli umowa jest w trakcie realizacji, a wykonawca już poniósł pewne koszty instalacji, to może domagać się ich zwrotu. Umowę podpisaną w siedzibie przedsiębiorcy można rozwiązać, np. jeśli wykonawca wykonuje umowę nienależycie, wadliwie lub sprzecznie z umową.
Należy dokładnie przeczytać umowę, ponieważ może zawierać zapisy niekorzystne dla klienta np.: obowiązek wypłacenia całej należności z góry, uprawnienie wykonawcy do podwyższenia wynagrodzenia czy pozbawienie klienta prawa do odstąpienia od umowy.
We Wrocławiu działają firmy, które oferują wymianę pieca i załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Znane są przypadki, gdy właściciel mieszkania nie wykłada swoich pieniędzy, lecz to wykonawca sam rozlicza się z Urzędem Miejskim. W takiej sytuacji wystarczy podpisać pełnomocnictwo, że wybrana firma reprezentuje nas w urzędzie w sprawie wymiany.
Już za tydzień: Na jakie rodzaje ogrzewania możemy wymienić piec
Instalatorzy instalacji grzewczych mogą występować w roli pełnomocników w zakresie wymiany pieca i wziąć na siebie załatwienie formalności związanych z rozliczeniem kosztów dotyczących wymiany ogrzewania. Klienci chwalą sobie to rozwiązanie, w wielu wypadkach był to argument decydujący o likwidacji pieców na węgiel lub drewno.
Znane są przypadki, gdy właściciel mieszkania nie wykłada swoich pieniędzy, lecz to wykonawca, działając w imieniu właściciela mieszkania, sam rozlicza się z Urzędem Miejskim w ramach możliwej do zdobycia dotacji. W takiej sytuacji wystarczy podpisać pełnomocnictwo, że wybrana firma reprezentuje nas w urzędzie w sprawie wymiany.
Taka forma współpracy nie zwalnia z podpisania umowy z wykonawcą, któremu udzielamy pełnomocnictwa. Umowa powinna określać wzajemne prawa i obowiązki, termin i koszt wykonania, sposób rozliczenia, itd. Podkreślić należy, że w przypadku ewentualnych kłopotów z wykonawcą, to właśnie umowa, zawarta w formie pisemnej, jest dokumentem, na który można się powoływać.