www.wroclaw.pl

Pytania i odpowiedzi

Doradcy energetyczni na co dzień odpowiadają na wiele pytań dotyczących wymiany pieców, uchwały antysmogowej, wnioskowania o dopłaty itp. Przedstawiamy odpowiedzi na te z pytań, które powtarzają się najczęściej.

Znajdź odpowiedź na swoje pytania lub zadzwoń do doradców 71 799 67 99.

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć (KAWKA Plus)?

Lista wymaganych dokumentów znajduje się na drugiej stronie Wniosku o udzielnie dotacji, w sekcji „VI. Załączniki do wniosku.

Wniosek można pobrać ze strony, wybierając z listy załączników Załącznik 1 Wniosek o udzielenie dotacji.

Sprawdź także:

 

 

 

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć (Termo KAWKA)?

Lista wymaganych dokumentów znajduje się na drugiej stronie Wniosku o udzielnie dotacji, w sekcji „VI. Załączniki do wniosku.

Wniosek można pobrać ze strony, wybierając z listy załączników Załącznik 1 Wniosek o udzielenie dotacji.

Sprawdź także:

 

 

Czy program obejmuje inne gminy w powiecie, okolice Wrocławia?

Akcja "Zmień Piec" bazuje na programach dofinansowań przyjętych przez Radę Miejską Wrocławia, ze środków budżetowych Wrocławia, które mogą być wydatkowane jedynie na terenie Wrocławia.

Informacji o możliwościach dofinansowania inwestycji w innym rejonie powinien udzielić Urząd Gminy, na terenie której znajduje się inwestycja lub Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedni dla tego terenu.

Ile czeka się na zwrot kosztów?

Dotacja zostanie wypłacona na numer konta wskazany w umowie dotacyjnej, w ciągu 30 dni od daty pozytywnie przeprowadzonej kontroli powykonawczej.

Czy można starać się o więcej niż jedną dopłatę?

Mieszkańcy Wrocławia mogą korzystać ze wszystkich dostępnych programów dofinansowań, pod warunkiem spełnienia warunków konkretnych programów.

Szczegóły dostępne tutaj.

Dotacje w zadłużonych mieszkaniach komunalnych

W programach dofinansowań dostępnych dla najemców lokali komunalnych nie jest weryfikowany stan zadłużenia mieszkania. Jednak, żeby uzyskać dofinansowanie w ramach programów KAWKA Plus lub Termo KAWKA należy posiadać pisemną zgodę na realizację zadania wydaną odpowiednio przez Zarząd Zasobu Komunalnego lub Wrocławskie Mieszkania.

Informacji na temat tego, czy w konkretnym przypadku zadłużenie będzie miało wpływ na wydanie zgody udzieli odpowiednie Biuro Obsługi Klienta zarządcy komunalnego.

Sprawdź także:

 

 

Dopłaty do budynków będących w trakcie budowy

Aktualnie właściciele nowo budowanych budynków mogą korzystać z dwóch programów dofinansowań: "Czyste powietrze" oraz "Mój prąd".

W ramach programu "Czyste powietrze" w nowo budowanym budynku można uzyskać dotację i/lub preferencyjny kredyt na rekuperację czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest też opcja preferencyjnego kredytu na instalację fotowoltaiczną. Aktualne informacje.

Natomiast z programu "Mój Prąd" można uzyskać dotację do 5000 zł na instalację fotowoltaiczną (nie można jednak tego łączyć z kredytem z programu "Czyste powietrze” na tę samą instalację). Aktualne informacje.

Przyłączenie do sieci ciepłowniczej budynku należącego do wspólnoty mieszkaniowej

Decyzję o przyłączeniu budynku wspólnotowego do sieci ciepłowniczej może podjąć jedynie wspólnota mieszkaniowa. W tej sprawie należy skontaktować się z zarządcą budynku.

Pierwszym krokiem do przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej powinna być uchwała wspólnoty mieszkaniowej dotycząca chęci przyłączenia. Na podstawie tej uchwały zarządca budynku składa zapytanie o możliwości i warunki przyłączenia. Po ich otrzymaniu przedstawia je wspólnocie wraz z kosztorysem. Na tej podstawie wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwałę o przyłączeniu. W oparciu o podjętą uchwałę zarządca podpisuje umowę przyłączeniową, przeprowadza niezbędne prace budowlane i następuje przyłączenie budynku do sieci.

Sprawdź także:

 

Jakie są adresy punktów doradztwa?

Punkt konsultacyjny doradztwa energetycznego mieści się przy ul.Hubskiej 8-16. Czynny jest w każdą środę oraz każdy czwartek w godz. 8:00 – 15:45.

Ponadto doradcy energetyczni udzielają mieszkańcom Wroclawia porad w zakresie wymiany źródła ciepła: telefonicznie, w dni robocze od 8.00 do 15.45 tel. 71 799 67 99, oraz e-mailowo: zmienpiec@um.wroc.pl

Sprawdź także:

 

Kiedy można składać wnioski?

Wnioski można składać od 10 stycznia do 30 września 2020 r. w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul.Hubskiej 8-16, od poniedziałku do piątku w godzi. 8:00 – 15:45.

UWAGA: W czasie trwania stanu epidemii punkt przy ul. Hubskiej został zamknięty do odwołania. Wnioski można składać w czynnych kancelariach Urzędu Miejskiego Wrocławia przy pl. Nowy Targ 1-8 oraz ul. Bogusławskiego 8-10 w godz. 8.00-15.15. Wnioski można także przesyłać pocztą oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

Sprawdź także:

Wymiana pieców gazowych

Zgodnie z zapisami programu KAWKA Plus dofinansowaniu podlega wyłącznie wymiana w pełni sprawnych źródeł ciepła na paliwa stałe, stanowiących trwałe wyposażenie nieruchomości i zainstalowanych nie później niż 30 czerwca 2018 r. Jeżeli w lokalu nie ma sprawnego pieca na paliwo stałe (węgiel, koks, ekogroszek itp.) to nie można skorzystać z dofinansowania.

Sprawdź także:

Wymiana pieców węglowych

Dofinansowanie w ramach programu KAWKA Plus do likwidacji pieców na paliwa stałe i wymiany na ekologiczne źródła ogrzewania pokrywa do 100% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 15 000 zł.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej 8-16. Nabór wniosków trwa do 30 września 2020 r.

Sprawdź także:

Wymiana pieców z zainstalowanymi grzałkami elektrycznymi

Zgodnie z zapisami programu KAWKA Plus dofinansowaniu podlega wyłącznie wymiana w pełni sprawnych źródeł ciepła na paliwa stałe, stanowiących trwałe wyposażenie nieruchomości i zainstalowanych nie później niż 30 czerwca 2018 r. Jeżeli w lokalu nie ma sprawnego pieca na paliwo stałe (węgiel, koks, ekogroszek itp.) to nie można skorzystać z dofinansowania.

Sprawdź także:

 

Sąsiad powiedział mi wczoraj, że nie mogę już korzystać ze swojego kominka, ponieważ to niezgodne z prawem. Czy to prawda?

Warunki dotyczące budowy i eksploatacji kominka (na paliwo stałe, np. drewno, brykiet) określa tzw. Uchwała Antysmogowa dla Gminy Wrocław.

Uchwała rozróżnia dwa rodzaje systemów z kominkami:

  • tzw. kominek rekreacyjny - kominek, który jest wykorzystywany rekreacyjnie, bez podłączenia do instalacji rozprowadzającej ciepło, może być wykorzystywany jeśli jego emisja pyłów jest zgodna z parametrami „ekoprojektu”. W innym wypadku, aby móc go nadal używać, należy zamontować na wylocie spalin urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (np. elektrofiltr).
  • kominek z rozprowadzeniem ciepła - Jeśli kominek ma rozprowadzenie ciepła (np. płaszcz wodny) to powinien być potraktowany jak piec na paliwo stałe.

Chcę przestać palić węglem, bo zdrowie już nie to i ciężko mi go nosić. Mieszkam w starej kamienicy. Boję się jednak wyższych kosztów ogrzewania. Czy możecie mi coś doradzić?

Gmina Wrocław zdaje sobie sprawę z ryzyka ponoszenia wyższych kosztów ogrzewania po likwidacji pieca na paliwa stałe. Dlatego uruchomiliśmy dwa, bardzo ważne, programy.

Jednym z nich jest Lokalny Program Osłonowy, w ramach którego mieszkaniec Wrocławia może otrzymać miejskie dopłaty do ogrzewania. Drugim jest system zniżek i upustów w czynszach dla najemców lokali komunalnych, którzy uzyskali zgodę na zamianę systemu grzewczego i ją przeprowadzili. Można liczyć nawet na 2 lata zwolnienia z czynszu i 50% ulgę w czynszu aż do 2025.

Zachęcamy również do skorzystania z darmowych porad gminnych Doradców Energetycznych.

Słyszałam, że miasto dopłaca do wymiany starych okien w mieszkaniach, w których usunięto piece na węgiel. Czy to prawda? Trzy lata temu skorzystałam z programu Kawka i chciałabym wymienić moje 10-letnie, plastikowe okna. Co powinnam zrobić aby otrzymać dopłatę?

Program, o którym Pani słyszała to tzw. Termo Kawka. Jest to program dopłat do wymiany stolarki okiennej w lokalach, w których wymieniono piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne w ramach miejskich programów dotacyjnych Kawka lub Kawka Plus. Jednakże w ramach programu można wymienić jedynie stare, drewniane okna.

Mam w mieszkaniu piec węglowy starego typu oraz gazowy podgrzewacz do wody (tzw. junkers). Czy mogę skorzystać z dotacji w ramach programu Kawka Plus?

Tak, ale wyłącznie w przypadku, gdy piec węglowy (na paliwo stałe) jest jedynym źródłem ogrzewania tego mieszkania.

Mieszkam we Wrocławiu i ogrzewam dom piecem na węgiel. Do kiedy mogę go używać?

Na terenie Wrocławia obowiązuje Uchwała Antysmogowa, która rozróżnia trzy grupy pieców na paliwa stałe:

  • Piece 1 i 2 klasy oraz piece pozaklasowe (kopciuchy). Można je użytkować jedynie do 01.07.2024 roku.
  • Piece 3, 4 i 5 klasy. Mogą być używane do 01.07.2028 roku.
  • Piece spełniające wymagania ekoprojektu. Mogą być używane nawet po 01.07.2028 roku, ale wyłącznie pod warunkiem, że nie ma technicznych możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeżeli taka możliwość się pojawi - muszą być zlikwidowane w ciągu 15 lat od daty rozpoczęcia eksploatacji.

Mam mieszkanie własnościowe. Chciałabym zmienić piec węglowy na ogrzewanie gazowe. Od czego należy zacząć?

Myśląc o instalacji ogrzewania gazowego, należy zacząć od umówienia się z kominiarzem i uzyskania opinii kominiarskiej. Kominiarz sprawdzi, czy pomieszczenia i przewody kominowe spełniają warunki techniczne niezbędne do podłączenia pieca gazowego.

W kolejnym kroku należy udać się do projektanta instalacji sanitarnych, który przygotuje projekt budowlany instalacji gazowej.

Gotowy projekt należy złożyć w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego. Otrzymaną decyzje należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie w ramach programu Kawka Plus.

Zwolnienie z czynszu po wymianie pieca w mieszkaniu komunalnym

Zwolnienie z czynszu dotyczy wymian ogrzewania dokonanych po 1 stycznia 2020 r. Szczegółowe informacje można uzyskać w odpowiednim Biurze Obsługi Klienta zarządcy komunalnego. Warunkiem otrzymania zwolnienia z czynszu jest likwidacja pieca na paliwo stałe za zgodą zarządcy komunalnego i wymiana na ekologiczne źródło ogrzewania (z dofinansowaniem z Programu KAWKA plus lub na własny koszt).

Po zamontowaniu nowego ogrzewania należy ten fakt zgłosić w administracji. Pracownicy administracji, po kontroli w lokalu wystawią protokół odbioru nowej instalacji grzewczej i na tej podstawie zostanie naliczone zwolnienie z opłat czynszowych.

Sprawdź także:

Czym się różni piec akumulacyjny od ogrzewania na podczerwień?

Piec elektryczny akumulacyjny to taki rodzaj ogrzewania, w którym grzałka umieszczona wewnątrz pieca ogrzewa jego obudowę. Zadaniem obudowy jest gromadzenie ciepła i nagrzewanie powietrza wokół pieca. Zasada działania tego pieca jest bardzo zbliżona do pieca kaflowego. Nagrzane powietrze krąży w pomieszczeniu i daje odczucie ciepła.

Panel na podczerwień przekazuje ciepło za pomocą fal podczerwonych - podobnych do tych, których używamy od lat w pilotach do telewizora. Ten rodzaj ogrzewania nie nagrzewa powietrza krążącego w pomieszczeniu tylko przekazuje ciepło bezpośrednio do osób i przedmiotów. To właśnie promieniowanie podczerwone sprawia, że nawet przy ujemnych temperaturach odczuwamy ciepło słońca. Ten rodzaj ogrzewania bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach gdzie występuje problem z przemarzaniem lub zawilgoceniem ścian. Zużywa również mniej energii w porównaniu z piecem akumulacyjnym.

W moim mieszkaniu nie można zainstalować pieca gazowego. Jakie ogrzewanie mam wybrać?

Rodzaj ogrzewanie powinien być każdorazowo dobrany do konkretnego mieszkania - jego wielkości, zapotrzebowania na ciepło, rodzaju ocieplenia, stylu życia mieszkańców, preferowanej temperatury i wielu innych czynników.

Wygodną i bezpieczną alternatywą dla ogrzewania gazowego jest ogrzewanie elektryczne. Warto pamiętać, że oprócz tradycyjnych pieców akumulacyjnych, współcześnie bardzo popularne są również podłogowe i ścienne maty grzewcze oraz panele na podczerwień, które zużywają zdecydowanie mniej prądu niż piec akumulacyjny. Warto również zorientować się, czy istnieje możliwość zamontowania powietrznej pompy ciepła.

Wymieniłam piec węglowy na gazowy. Chciałabym uzyskać dopłaty do rachunków za gaz. Co mam zrobić?

Aby uzyskać dopłaty do rachunków za ogrzewanie (w tym przypadku gaz) należy zgłosić się do odpowiedniego terenowego zespołu pracy socjalnej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i złożyć wniosek w ramach Lokalnego Programu Osłonowego. Dane kontaktowe do poszczególnych zespołów znajdują się w tabeli.

W ubiegłym miesiącu zlikwidowałem w mieszkaniu piec kaflowy. Jak mogę otrzymać zwrot za nowy piec?

W programie Kawka Plus nie ma możliwości refundacji kosztów poniesionych przed podpisaniem Umowy o dofinansowanie. Aby móc otrzymać dopłatę do nowego pieca, wniosek o dofinansowanie musi być złożony kiedy w mieszkaniu jest sprawny piec na paliwo stałe. Po złożeniu wniosku następuje wizyta kontrolna, w trakcie której pracownik Urzędu Miejskiego potwierdza, że w mieszkaniu jest sprawny piec na paliwo stałe i umawia termin podpisania Umowy. Dopiero po podpisaniu Umowy o dofinansowanie można likwidować stary piec.

Niezależnie jednak od tego, czy piec został zlikwidowany samodzielnie, czy z dopłatą - po wymianie można złożyć wniosek o dopłaty do rachunków za ogrzewanie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego. W wypadku mieszkań komunalnych można dodatkowo starać się o zwolnienie z czynszu na okres do dwóch lat.

W mieszkaniu / domu kilkanaście lat temu był piec gazowy, który został zlikwidowany. Instalacja gazowa była wykonana zgodnie z przepisami i są do niej wszystkie niezbędne dokumenty (projekty, decyzje itp.). Aktualnie ogrzewanie stanowi piec na węgiel. Czy wymieniając piec węglowy na gazowy trzeba robić nowy projekt instalacji gazowej?

Aby otrzymać dopłatę nowa instalacja grzewcza musi być zgodna z obowiązującymi przepisami. Określenie, czy stara instalacja gazowa spełnia obowiązujące przepisy musi być w każdym przypadku zweryfikowane indywidualnie dla konkretnej instalacji, jednak zazwyczaj, ze względu na zmiany w obowiązujących przepisach oraz konieczność  dostosowania instalacji do nowoczesnych pieców gazowych powoduje, że trzeba wykonać i zgłosić nowy projekt.

Czy można otrzymać dopłatę na wymianę starego pieca gazowego na nowy?

W ramach programów Kawka Plus i Czyste Powietrze można otrzymać dopłatę na nowy piec wyłącznie w przypadku wymiany pieca na paliwo stałe na inny rodzaj ogrzewania. Dodatkowo, w programie Kawka Plus, źródło ciepła na paliwo stałe musi być jedynym sprawnym urządzeniem grzewczym aby otrzymać dopłatę na nowe ekologiczne źródło. Jeśli tak nie jest to dopłata przysługuje jedynie do likwidacji pieca na paliwo stałe.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą odpisać koszt zakupu nowego pieca od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, niezależnie od tego jaki rodzaj ogrzewania był zainstalowany wcześniej.

Czy macie listę polecanych robotników?

Urząd Miejski nie wskazuje żadnych firm i nie współpracuje z żadnymi firmami. Wnioskodawca ma pełną dowolność w zakresie wyboru wykonawcy.

Rekomendujemy kontakt z osobami z rodziny lub ze znajomych, które już wymieniły piec i które mogą polecić wykonawcę.

Ciągły nabór
wniosków!
Przedłużone terminy
składania wniosków!
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99