To rekordowy czas w walce o czyste powietrze we Wrocławiu. Wielu mieszkańców składa wnioski do programu KAWKA Plus. Pamiętajmy jednak, że kluczową kwestią jest kompletność wniosku – musi on zawierać wszystkie załączniki wymienione w pkt VII.
Wydział Środowiska i Rolnictwa UM rozpatruje aktualnie ponad 2800 wniosków w ramach programu KAWKA Plus. Tylko w grudniu wrocławianie złożyli aż 734 wnioski o wymianę pieca.
– Zainteresowanie programem jest bardzo duże – wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.
Oprócz realizowania indywidualnych wniosków, Urząd Miejski Wrocławia podłącza również rekordową liczbę budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej.
Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów
Każdego tygodnia do KAWKI Plus spływa po kilkadziesiąt wniosków, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
– Najczęstsze braki to nieuregulowany stan prawny nieruchomości – brakuje pełnomocnictw i innych niezbędnych dokumentów, np. z Wydziału Architektury i Budownictwa, wymaganych przy realizacji instalacji ogrzewania gazowego – wylicza Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.
Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania. Na przykład przy przyłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej potrzebna jest kopia umowy przyłączeniowej.
Z mapy Wrocławia znika coraz więcej pieców, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Dzięki ostatnim zmianom w programie KAWKA Plus więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie, m.in. osoby prowadzące w lokalu działalność gospodarczą czy posiadające w swoich nieruchomościach, obok pieców na paliwa stałe, inną instalację niskoemisyjną (np. gazową lub elektryczną), lecz korzystające głównie ze stałopalnych źródeł ciepła.
Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (pod adresem Wydziału Środowiska i Rolnictwa).
W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00 (tel. 71 799 6 799, e-mail: zmienpiec[a]um.wroc.pl). Najemcy komunalni mogą skorzystać też z pomocy od pon. do pt. w godz. 7.30-15.00 w 10 Biurach Obsługi Klienta ZZK i w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań pod nr. tel. 71 321 13 24.
Więcej informacji o programie KAWKA Plus i niezbędnych dokumentach znajduje się na stronie programu. Warto także skorzystać z dedykowanych instrukcji wymiany pieca, z których dowiemy się, jak krok po kroku przejść cały proces, w zależności m.in. od wybranego rodzaju ogrzewania.