www.wroclaw.pl

Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

Tysiące pieców zniknęło z Wrocławia w 2021 r. | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Zgodnie z przewidywaniami, 2021 był rekordowym rokiem w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska. W ciągu ostatnich 12 miesięcy we Wrocławiu zlikwidowano 3300 pieców, a dodatkowo trwa wymiana kolejnych 2000 kopciuchów. Koszt wszystkich tych działań to blisko 90 mln złotych. Miasto dalej zachęca do usuwania pieców i przedłuża ulgi dla wrocławian.

– Walka o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu to priorytet. W 2019 roku, kiedy rozpoczynaliśmy akcję „Zmień Piec”, zadeklarowałem, że do 2024 roku zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe – kopciuchy z zasobu komunalnego i konsekwentnie realizujemy ten plan. Rok 2021 był absolutnie rekordowy. Nigdy w historii miasta nie wymienialiśmy źródeł ogrzewania na taką skalę – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia na konferencji prasowej, podsumowującej ostatnie 12 miesięcy akcji.

Podsumowanie 2021 r. w akcji „Zmień Piec” [PDF]

Czytaj także: Akcja „Zmień Piec” - programy dofinansowań

Ponad 5000 pieców likwidowanych we Wrocławiu

Wrocławianie z miejską dotacją wymienili 2100 pieców, dodatkowo 1200 kopciuchów miasto usunęło w budynkach komunalnych i wspólnotach mieszkaniowych – koszt tych działań to ponad 37 mln złotych. W procesie likwidacji, w ramach wniosków złożonych do KAWKI Plus do końca grudnia, jest kolejne 2000 pieców.

Czytaj także: Program KAWKA Plus - dopłata do wymiany pieca

Koszt wymiany pieców w 2021 r. we Wrocławiu Koszt wymiany pieców w 2021 r. we Wrocławiu

– W sumie we Wrocławiu likwidujemy zatem obecnie ponad 5000 pieców – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Rekordowy 2021 r. wymiany pieców we Wrocławiu:

  • 3 300 pieców zlikwidowanych (w tym 2100 w programie KAWKA Plus);
  • 2 000 pieców w likwidacji;
  • 5 300 pieców likwidowanych we Wrocławiu.

Rekordowy 2021 r. wymiany pieców we Wrocławiu Rekordowy 2021 r. wymiany pieców we Wrocławiu

W 2021 r. do KAWKI Plus wpłynęło w sumie ok. 3000 wniosków, w tym 1100 od najemców komunalnych i 1900 od właścicieli mieszkań. W sumie ich wartość to 50 mln złotych. Liczba wniosków wzrosła o blisko 100% względem roku 2020, gdy złożono ich 1600. Rekordowym miesiącem okazał się grudzień ubiegłego roku, gdy mieszkańcy wnioskowali o dopłatę do wymiany pieca aż 734 razy.

Czytaj także: Sprawdź, ile możesz zyskać po wymianie pieca

 Prezydent Jacek Sutryk wraz ze współpracownikami podsumował 2021 r. w akcji „Zmień piec”, fot. UMW Prezydent Jacek Sutryk wraz ze współpracownikami podsumował 2021 r. w akcji „Zmień piec”, fot. UMW

Ponad tysiąc mieszkań i 100 budynków komunalnych

Rekordowo, w ramach akcji „Zmień piec”, było nie tylko w KAWCE Plus, ale również w zasobie komunalnym.

– Procesem wymiany pieców w ubiegłym roku objęliśmy w sumie 147 budynków i 1281 mieszkań, z czego w 91 kamienicach i ponad 900 mieszkaniach prace zostały już zakończone. W pozostałych trwa jeszcze realizacja – wyjaśnił Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Wymiana ogrzewania w zasobie komunalnym w 2021 r. Wymiana ogrzewania w zasobie komunalnym w 2021 r.

W budynkach należących w 100 proc. do gminy w latach 2020-2021 zlikwidowano 40% pieców. Wydano także 1124 zgody dla najemców komunalnych na wymianę ogrzewania. Pozostały 2382 mieszkania, w których należy wymienić piece. Plan na w 2022 rok zakłada likwidację kolejnego tysiąca w ponad 750 mieszkaniach w 100 budynkach.

– Dziękuję również za pracę naszym zarządcom komunalnym, którzy mimo pandemii i związanych z nią trudności, przeprowadzili kilkanaście tysięcy spotkań, wizyt i rozmów telefonicznych z najemcami – dodał Guzowski.

7500 kontroli Straży Miejskiej Wrocławia

O 2500 więcej, niż rok wcześniej, kontroli przeprowadzili w 2021 r. wrocławscy strażnicy miejscy. Tych było aż ponad 7500. Co ciekawe, wystawiono 189 mandatów na kwotę 45 tys. złotych, co stanowi zbliżone wartości do ubiegłego roku.

 Strażnicy miejscy kontrolują, czym wrocławianie palą w piecach, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Strażnicy miejscy kontrolują, czym wrocławianie palą w piecach, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– To pokazuje coraz większą świadomość wrocławian w sprawie spalania w piecach materiałów niedozwolonych. Nasze kontrole potwierdzają, że mieszkańcy Wrocławia coraz częściej wymieniają źródła ogrzewania na ekologiczne. To bardzo pozytywne sygnały – powiedział Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Czytaj także: Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI, PLAN]

Miasto przedłuża ulgi dla wrocławian

Aby dalej zachęcać mieszkańców do wymiany kopciuchów, Wrocław planuje także przedłużyć o rok zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych oraz dopłaty do rachunków po wymianie pieca w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Przedłużenie ulg dla mieszkańców - zwolnienia z czynszu i dopłaty do LPO Przedłużenie ulg dla mieszkańców - zwolnienia z czynszu i dopłaty do LPO

Czytaj także: Wrocław dopłaca do rachunków za ogrzewanie. Wsparcie otrzymało już ponad 800 mieszkańców

– Pierwotnie zakładaliśmy, że zwolnienia z czynszu będą obowiązywały do końca 2022 roku, a następnie przez kolejne trzy lata będzie to 50 proc. ulga w czynszu. LPO miał natomiast trwać do czerwca 2023 roku. Ale biorąc pod uwagę obawy związane ze wzrostem rachunków za ogrzewanie, podjąłem decyzję o wydłużeniu programów osłonowych dla osób, które wymienią piece na ekologiczne źródło ogrzewania – dodał prezydent Wrocławia.

Zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych zostaną wydłużone do końca 2023 roku, a przez kolejne trzy lata najemcy zapłacą tylko połowę czynszu (do końca 2026 r. - przyp. red.). Dopłaty do rachunków będą natomiast przyznawane do czerwca 2024 roku.

Jak Wrocław informuje o jakości powietrza?

Prezydent Wrocławia zapowiedział także, że oprócz dotychczasowego sposobu informowania o jakości powietrza w mieście, czyli wyświetlania informacji m.in. na tablicach na przystankach komunikacji miejskiej i portalu wroclaw.pl, dodatkowo o stanie powietrza będzie informował codziennie oficjalny profil miasta na Facebooku: Wroclaw (Wroclove).

– Ostatnio pokazywaliśmy, jak popularna aplikacja serwisu IQAir „rozmija się z prawdą”, jeżeli chodzi o faktyczną jakość powietrza w mieście. Dlatego zachęcamy do korzystania z rekomendowanych, oficjalnych źródeł GIOŚ. Aby te dane były jeszcze mocniej dostępne, informacje o jakości powietrza będziemy publikować na profilu Wroclaw (Wroclove). Przypominam również, że za jakość powietrza w mieście odpowiadamy wszyscy i wspólnie powinniśmy o nią dbać – mówił Jacek Sutryk.

Jakość powietrza a ranking IQAir, Redakcja www.wroclaw.pl Jakość powietrza a ranking IQAir, Redakcja www.wroclaw.pl

Czytaj także: Światowy ranking IQAir a jakość powietrza we Wrocławiu

O akcji „Zmień piec”

Priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 11,5 tys. pieców. W tym roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. złotych i – co ważne – całą procedurę można przeprowadzić także zimą. Miasto dopłaca również do rachunków za ogrzewanie po wymianie pieca, do wymiany starych drewnianych okien (do 5000 zł z programu Termo KAWKA - przyp. red.) oraz zwalnia z czynszu najemców komunalnych.

Programy w ramach akcji „Zmień piec” Programy w ramach akcji „Zmień piec”

Akcja „Zmień piec” to także spotkania z mieszkańcami na osiedlach, kampania internetowa i outdorowa oraz praca doradców energetycznych.

– W 2021 r. nasi doradcy przeprowadzili 6200 rozmów telefonicznych, spędzając podczas nich 425 godzin. To pokazuje zaangażowanie i skalę, jak bardzo chcemy pomóc mieszkańcom w procesie wymiany pieca. Cieszy również to, że 95% osób, które skorzystały z KAWKI Plus, zdecydowanie poleciłyby go sąsiadom a aż 90% wrocławian zna ten program – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Przypominamy, że we Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej, wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99