www.wroclaw.pl

Zimą też możesz zmienić piec

Sezon grzewczy to również dobry moment na wymianę pieca | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Niektórzy wstrzymują się z wymianą pieca w sezonie grzewczym, bojąc się, że w trakcie prac nie będą mogli korzystać z ogrzewania. Tymczasem wcale nie musi tak być a proces instalacji nowego systemu możemy z powodzeniem przeprowadzić również zimą. Warto się pospieszyć, bo dopłata z Urzędu Miejskiego Wrocławia maleje, a termin zakazujący używania kopciuchów coraz bliżej.

– Kolejność działań w ramach wymiany ogrzewania zależy wyłącznie od naszych indywidualnych ustaleń z wykonawcą i nie ma wpływu na rozliczenie miejskich dotacji, ale pamiętajmy, żeby nie rozpoczynać żadnych prac zanim nie podpiszemy umowy o dofinansowanie w ramach programu KAWKA Plus – wyjaśnia Aleksandra Wachnicka, wrocławski doradca energetyczny.

Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

– O ile rozkład lokalu i warunki techniczne na to pozwalają,  jest możliwość, aby w pierwszej kolejności zainstalować nowe ogrzewanie, a dopiero w kolejnym kroku likwidować stare. Wówczas, dopóki nie uruchomimy nowego systemu, będziemy mogli jeszcze korzystać z pieca do ogrzania lokalu – dodaje Wachnicka.

Najpierw zamontuj nowe ogrzewanie, potem zlikwiduj piec

Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności, kiedy przechodzimy np. z pieca kaflowego na ogrzewanie gazowe.

 Nie zwlekaj - wymień swój piec już zimą, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Nie zwlekaj - wymień swój piec już zimą, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Piece kaflowe zwyczajowo rozlokowane są w pokojach. Z kolei, ze względu na przepisy prawa budowlanego, pieca gazowego nie można instalować w takich pomieszczeniach. Dlatego lokuje się go najczęściej w przedpokoju, kuchni lub w łazience – mówi Gabriela Barton z zespołu doradców w UMW .

Jeżeli jednak - ze względów technicznych - zanim zainstalujemy nowe ogrzewanie, musimy zlikwidować stare – warto zabezpieczyć się na wypadek chłodniejszego dnia w przenośny grzejnik elektryczny.

– Taki grzejnik można kupić za kilkadziesiąt złotych w markecie budowlanym lub na kilka dni pożyczyć od rodziny czy znajomych – podpowiada Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny.

Coraz więcej wrocławian decyduje się na ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła, szczególnie w domach jednorodzinnych. Właściciel takiego domu jednorodzinnego może ponadto uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze i połączyć je z dotacją KAWKA Plus. Zachęcamy do skorzystania ze specjalnego kalkulatora, który ułatwi wyliczenie kwoty dofinansowania w ramach programu KAWKA Plus i Czyste Powietrze. Przy większym zakresie robót, można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą łączyć dotacje z programów KAWKA Plus i Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Właściciele domów jednorodzinnych mogą łączyć dotacje z programów KAWKA Plus i Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Nie potrzebujesz wkładu własnego, aby wymienić piec

Ze zmianą systemu ogrzewania nie warto więc zwlekać, zwłaszcza że - jak podkreślają przedstawiciele miasta – staje się to coraz łatwiejsze, również ze względu na powiększającą się bazę instalatorów przeszkolonych z rozliczania dotacji w programie KAWKA Plus

Miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt z miejskiej dotacji. Uczulamy naszych mieszkańców, aby podpisywać umowy z wykonawcami i nie płacić z góry za niewykonane prace – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Firmę warto wybierać np. z polecenia rodziny, sąsiadów czy znajomych. Jeśli wybrany wykonawca nie wie jak wypełnić dokumentację w imieniu zmieniającego ogrzewanie, to UMW zaprasza na szkolenie do doradców energetycznych – szczegóły można uzyskać pod nr tel 71 799 67 99.

Odbierz korzyści i uniknij kary

Wymieniając piec, z jednej strony możemy uzyskać dofinansowanie (w 2022 r. nawet do 12 tys. zł – przyp. red.), z drugiej unikniemy również kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą zarówno tradycyjnie, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych dronów.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Czytaj także: Sprawdź, ile możesz zyskać po wymianie pieca

Od czego zacząć? Kompletny wniosek do KAWKI Plus

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony – spróbuj go wypełnić. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

– Najczęstsze braki to nieuregulowany stan prawny nieruchomości – brakuje pełnomocnictw i innych niezbędnych dokumentów, np. z Wydziału Architektury i Budownictwa, wymaganych przy realizacji instalacji ogrzewania gazowego – wylicza Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czytaj także: Jak zmienić piec [POBIERZ INSTRUKCJĘ]

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

 Pamiętaj - wniosek do KAWKI Plus musi być kompletny, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Pamiętaj - wniosek do KAWKI Plus musi być kompletny, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Jak złożyć wniosek do KAWKI Plus?

Dzięki zmianom w programie KAWKA Plus więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie, m.in. osoby prowadzące w lokalu działalność gospodarczą czy posiadające w swoich nieruchomościach, obok pieców na paliwa stałe, inną instalację niskoemisyjną (np. gazową lub elektryczną), lecz korzystające głównie ze stałopalnych źródeł ciepła.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (pod adresem Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00 (tel. 71 799 6 799, e-mail: [email protected]). Najemcy komunalni mogą skorzystać też z pomocy od pon. do pt. w godz. 7.30-15.00 w 10 Biurach Obsługi Klienta ZZK i w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań pod nr. tel. 71 321 13 24.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99