www.wroclaw.pl

Zimą też możesz zmienić piec

Sezon grzewczy to również dobry moment na wymianę pieca | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Niektórzy wstrzymują się z wymianą pieca w sezonie grzewczym, bojąc się, że w trakcie prac nie będą mogli korzystać z ogrzewania. Tymczasem wcale nie musi tak być a proces instalacji nowego systemu możemy z powodzeniem przeprowadzić również zimą. Warto się pospieszyć, bo dopłata z Urzędu Miejskiego Wrocławia maleje, a termin zakazujący używania kopciuchów coraz bliżej.

– Kolejność działań w ramach wymiany ogrzewania zależy wyłącznie od naszych indywidualnych ustaleń z wykonawcą i nie ma wpływu na rozliczenie miejskich dotacji, ale pamiętajmy, żeby nie rozpoczynać żadnych prac zanim nie podpiszemy umowy o dofinansowanie w ramach programu KAWKA Plus – wyjaśnia Aleksandra Wachnicka, wrocławski doradca energetyczny.

Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

– O ile rozkład lokalu i warunki techniczne na to pozwalają,  jest możliwość, aby w pierwszej kolejności zainstalować nowe ogrzewanie, a dopiero w kolejnym kroku likwidować stare. Wówczas, dopóki nie uruchomimy nowego systemu, będziemy mogli jeszcze korzystać z pieca do ogrzania lokalu – dodaje Wachnicka.

Najpierw zamontuj nowe ogrzewanie, potem zlikwiduj piec

Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności, kiedy przechodzimy np. z pieca kaflowego na ogrzewanie gazowe.

 Nie zwlekaj - wymień swój piec już zimą, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Nie zwlekaj - wymień swój piec już zimą, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Piece kaflowe zwyczajowo rozlokowane są w pokojach. Z kolei, ze względu na przepisy prawa budowlanego, pieca gazowego nie można instalować w takich pomieszczeniach. Dlatego lokuje się go najczęściej w przedpokoju, kuchni lub w łazience – mówi Gabriela Barton z zespołu doradców w UMW .

Jeżeli jednak - ze względów technicznych - zanim zainstalujemy nowe ogrzewanie, musimy zlikwidować stare – warto zabezpieczyć się na wypadek chłodniejszego dnia w przenośny grzejnik elektryczny.

– Taki grzejnik można kupić za kilkadziesiąt złotych w markecie budowlanym lub na kilka dni pożyczyć od rodziny czy znajomych – podpowiada Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny.

Coraz więcej wrocławian decyduje się na ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła, szczególnie w domach jednorodzinnych. Właściciel takiego domu jednorodzinnego może ponadto uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze i połączyć je z dotacją KAWKA Plus. Zachęcamy do skorzystania ze specjalnego kalkulatora, który ułatwi wyliczenie kwoty dofinansowania w ramach programu KAWKA Plus i Czyste Powietrze. Przy większym zakresie robót, można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą łączyć dotacje z programów KAWKA Plus i Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Właściciele domów jednorodzinnych mogą łączyć dotacje z programów KAWKA Plus i Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Nie potrzebujesz wkładu własnego, aby wymienić piec

Ze zmianą systemu ogrzewania nie warto więc zwlekać, zwłaszcza że - jak podkreślają przedstawiciele miasta – staje się to coraz łatwiejsze, również ze względu na powiększającą się bazę instalatorów przeszkolonych z rozliczania dotacji w programie KAWKA Plus

Miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt z miejskiej dotacji. Uczulamy naszych mieszkańców, aby podpisywać umowy z wykonawcami i nie płacić z góry za niewykonane prace – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Firmę warto wybierać np. z polecenia rodziny, sąsiadów czy znajomych. Jeśli wybrany wykonawca nie wie jak wypełnić dokumentację w imieniu zmieniającego ogrzewanie, to UMW zaprasza na szkolenie do doradców energetycznych – szczegóły można uzyskać pod nr tel 71 799 67 99.

Odbierz korzyści i uniknij kary

Wymieniając piec, z jednej strony możemy uzyskać dofinansowanie (w 2022 r. nawet do 12 tys. zł – przyp. red.), z drugiej unikniemy również kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą zarówno tradycyjnie, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych dronów.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Czytaj także: Sprawdź, ile możesz zyskać po wymianie pieca

Od czego zacząć? Kompletny wniosek do KAWKI Plus

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony – spróbuj go wypełnić. Wykaz wszystkich załączników wypisano w części VII formularza. Kluczową kwestią jest poprawnie wypełniony, kompletny wniosek, wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami.

– Najczęstsze braki to nieuregulowany stan prawny nieruchomości – brakuje pełnomocnictw i innych niezbędnych dokumentów, np. z Wydziału Architektury i Budownictwa, wymaganych przy realizacji instalacji ogrzewania gazowego – wylicza Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czytaj także: Jak zmienić piec [POBIERZ INSTRUKCJĘ]

Do wniosku należy dołączyć dokument, potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny lub umowa najmu). Dodatkowo, jeżeli mieszkanie wynajmujemy, musimy przedłożyć zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Gdy właścicieli lub najemców jest więcej, niezbędne jest pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową. Dalsza dokumentacja zależy od wybranego rodzaju ogrzewania.

 Pamiętaj - wniosek do KAWKI Plus musi być kompletny, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Pamiętaj - wniosek do KAWKI Plus musi być kompletny, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Jak złożyć wniosek do KAWKI Plus?

Dzięki zmianom w programie KAWKA Plus więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie, m.in. osoby prowadzące w lokalu działalność gospodarczą czy posiadające w swoich nieruchomościach, obok pieców na paliwa stałe, inną instalację niskoemisyjną (np. gazową lub elektryczną), lecz korzystające głównie ze stałopalnych źródeł ciepła.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (pod adresem Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00 (tel. 71 799 6 799, e-mail: [email protected]). Najemcy komunalni mogą skorzystać też z pomocy od pon. do pt. w godz. 7.30-15.00 w 10 Biurach Obsługi Klienta ZZK i w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań pod nr. tel. 71 321 13 24.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99