www.wroclaw.pl

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI, PLAN DO 7.03]

Grafika przedstawia strażników miejskich podczas kontroli  spalania. Fot. Redakcja Wroclaw.pl

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. „kopciuchów”. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy informują, na jakich osiedlach mieszkańcy mogą spodziewać się kontroli tego, jaki piec użytkują i czym w nim palą.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu.

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

Czytaj także: Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Strażnik Miejski podczas kontroli spalania i pobierania próbki popiołu Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Tysiące przeprowadzonych kontroli

Wrocławscy strażnicy miejscy tylko w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

W sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2020 r. do 25 lutego 2021 r. „licznik” wskazuje 3643 kontrole i 108 mandatów na ponad 30 tys. zł.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia - dane od 1 października 2020 r. do 25 lutego 2021 r. W nawiasie wyniki kontroli z ostatnich 7 dni.

Liczba kontroli

3812 (169)

Liczba skontrolowanych pieców

3192 (108)

Liczba ujawnionych pieców poniżej kat. 3

1141 (64)

Liczba mandatów

119 (11)

Kwota mandatów

33 550 (3400)

Ujawnione wykroczenia

143 (15)

Pouczenia

20 (4)

Wnioski do sądu

9

Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

Zdjęcie przedstawia drona podczas pobierania próbki z kominaFot. Redakcja Wroclaw.pl

Plan kontroli spalania

Strażnicy miejscy w najbliższych dniach mogą pojawić się na kilku wrocławskich osiedlach.

– Działania kontrolne planujemy, biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Publikując informacje o miejscach, które możemy w danym terminie odwiedzić, chcemy aby „truciciele” mieli świadomość, że do nich dotrzemy i poniosą odpowiednie konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to, że nie pojawimy się także w innych rejonach miasta – wyjaśnia Waldemar Forysiak.

Data kontroli

Osiedle

26.02

Leśnica, Oporów

27.02

Leśnica

28.02

Leśnica

1.03

Szczepin, Nadodrze, Biskupin-Sępolno

2.03

Szczepin, Nadodrze, Muchobór Wielki

3.03

Szczepin, Nadodrze, Karłowice, Różanka

4.03

Leśnica, Psie Pole, Pawłowice

5.03

Leśnica, Klecina, Oporów

6.03

Grabiszyn

7.03

Grabiszyn

Kara grzywny nawet do 5 tys. złotych

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00–22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – kończy Forysiak.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99