www.wroclaw.pl

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI, PLAN]

Kontrole Straży Miejskiej we Wrocławiu | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy informują, na jakich osiedlach mieszkańcy mogą spodziewać się kontroli tego, jaki piec użytkują i czym w nim palą.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

Czytaj także: Ostatni dzwonek, aby otrzymać 15 tys. zł na wymianę pieca

Kontrola Straży Miejskiej Wrocławia, Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Kontrola Straży Miejskiej Wrocławia, Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Tysiące przeprowadzonych kontroli

Wrocławscy strażnicy miejscy tylko w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

Czytaj także: Ale czy w ogóle ja mogę was wpuścić? Dzień pracy ekopatrolu Straży Miejskiej Wrocławia [WIDEO]

W 2021 r. „licznik” wskazuje obecnie 4915 kontroli i 135 mandatów na kwotę ponad 41 tys. zł. Skontrolowano w sumie ponad 2500 pieców.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia - dane od 1 stycznia 2021 r. do 25 listopada 2021 r. W nawiasie wyniki kontroli w sezonie grzewczym (1 października - 25 listopada 2021 r.)

Liczba kontroli

4915 (1461)

Liczba skontrolowanych pieców

2571 (880)

Liczba ujawnionych pieców poniżej kat. 3

993 (133)

Liczba mandatów

135 (13)

Kwota mandatów

41 400 (3300)

Ujawnione wykroczenia

171 (18)

Pouczenia

26 (5)

Wnioski do sądu

11 (1)

Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

 Kontrola Straży Miejskiej Wrocławia z wykorzystaniem drona, Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Kontrola Straży Miejskiej Wrocławia z wykorzystaniem drona, Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Plan kontroli spalania we Wrocławiu

Strażnicy miejscy w najbliższych dniach mogą pojawić się na kilku wrocławskich osiedlach.

– Działania kontrolne planujemy, biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Publikując informacje o miejscach, które możemy w danym terminie odwiedzić, chcemy aby „truciciele” mieli świadomość, że do nich dotrzemy i poniosą odpowiednie konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to, że nie pojawimy się także w innych rejonach miasta – wyjaśnia Waldemar Forysiak.

Data kontroli

Osiedle

26.11

Huby, Ołtaszyn

27.11

Psie Pole-Zawidawie

28.11

Psie Pole-Zawidawie

29.11

Muchobór Mały, Sołtysowice

30.11

Muchobór Mały, Sołtysowice

1.12

Muchobór Wielki, Brochów

2.12

Muchobór Wielki, Gaj

3.12

Nadodrze, Klecina

4.12

Karłowice-Różanka

5.12

Karłowice-Różanka

 Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia z wykorzystaniem drona, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia z wykorzystaniem drona, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Kara grzywny nawet do 5 tys. złotych

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99