www.wroclaw.pl

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI]

Fot. Redakcja Wroclaw.pl

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy informują, na jakich osiedlach mieszkańcy mogą spodziewać się kontroli tego, jaki piec użytkują i czym w nim palą.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu.

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

Czytaj także: Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Strażnik Miejski podczas kontroli spalania i pobierania próbki popiołu Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Tysiące przeprowadzonych kontroli

Wrocławscy strażnicy miejscy tylko w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

Czytaj także: Ale czy w ogóle ja mogę was wpuścić? Dzień pracy ekopatrolu Straży Miejskiej Wrocławia [WIDEO]

W sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2020 r. do 15 kwietnia 2021 r. „licznik” wskazuje 4720 kontroli i 144 mandaty na kwotę ponad 41 tys. zł. Skontrolowano w sumie ponad 3,5 tys. pieców.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia - dane od 1 października 2020 r. do 15 kwietnia 2021 r. W nawiasie wyniki kontroli z ostatnich 7 dni.

Liczba kontroli

4720 (139)

Liczba skontrolowanych pieców

3585 (42)

Liczba ujawnionych pieców poniżej kat. 3

1330 (22)

Liczba mandatów

144 (1)

Kwota mandatów

41 350 (250)

Ujawnione wykroczenia

171

Pouczenia

25 (1)

Wnioski do sądu

10

Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

Zdjęcie przedstawia drona podczas pobierania próbki z kominaFot. Redakcja Wroclaw.pl

Kara grzywny nawet do 5 tys. złotych

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99