www.wroclaw.pl

Wrocław dopłaca do rachunków za ogrzewanie. Wsparcie otrzymało już ponad 800 mieszkańców

Wrocław dopłaca do rachunków za gaz | Pixaby.com

Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe.

O dopłatę może starać się każdy mieszkaniec Wrocławia, który zlikwidował kopciucha po 1 stycznia 2018 roku albo jego mieszkanie zostało podłączone do sieci ciepłowniczej. Wnioski o dopłatę można składać w biurach oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, a kryteria dochodowe, umożliwiają wsparcie wielu mieszkańców Wrocławia.

– Teraz w kontekście wzrostu cen gazu i energii elektrycznej liczymy na jeszcze większe zainteresowanie Lokalnym Programem Osłonowym, czyli dopłatami do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Mogą po nie sięgnąć nawet ci mieszkańcy, których dochód netto, przy czteroosobowej  rodzinie, sięga 12 tys. zł – przypomina Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Czytaj także: Lokalny Program Osłonowy a dodatek osłonowy. Jakie różnice?

Jak się postarać o dopłatę do rachunku za gaz?

Dopłatę z Lokalnego Programu Osłonowego może otrzymać:

·        mieszkaniec Wrocławia, który po 1 stycznia 2018 r. zamienił piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne (elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe);
·        kryteria dochodowe – do 3 tys. na osobę w rodzinie (w 2021 r. - 2 640 zł);
·        do 4 268 zł dla osoby samotnej (w 2021 r. - 3 855 zł);  
·        wsparcie tylko dla osób fizycznych (firmy nie otrzymają dopłaty).

Do tej pory wpłynęło ponad 800 wniosków, a Wrocław dopłacił w sumie ponad pół miliona złotych do rachunków za ogrzewanie.

Wypłaty są dokonywane na podstawie decyzji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dopłata przyznawana jest raz na pół roku – po tym czasie trzeba ponownie złożyć wniosek. Wysokość wsparcia jest obliczana przede wszystkim na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Pieniądze wypłacane są bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła (energii, gazu).

Dokumenty, które należy złożyć:

·        wniosek wraz z załącznikami składa się do MOPS;
·        trzeba posiadać dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu;
·        dokument potwierdzający wielkość powierzchni użytkowej lokalu. W przypadku domów jednorodzinnych w razie braku dokumentu – oświadczenie wnioskodawcy o wielkości powierzchni użytkowej;
·        umowa z dostawcą energii.

Do dyspozycji mieszkańców są miejscy doradcy energetyczni tel. 71 799 67 99. Lokalny Program Osłonowy obowiązuje do 30 czerwca 2023 r.

Zmień piec: program likwidacji kopciuchów

W 2019 roku Wrocław rozpoczynał kampanię Zmień Piec, mając do wymiany piece w 18 tys. lokali. W 2020 roku zlikwidowano kopciuchy w prawie 2 tys. lokali. Z kolei w 2021 z mapy miasta zniknęło kolejnych ponad 3000 pieców.

Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

To Uchwała Antysmogowa nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne. Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy, na paliwa stałe. Natomiast od 2028 roku będzie obowiązywał zakaz użytkowania wszelkich kotłów, pieców na paliwa stałe (tj.: klasy 3, 4, 5).

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99