www.wroclaw.pl

Miasto likwiduje kopciuchy w kilkudziesięciu budynkach komunalnych

Jedną z uciepławnianych kamienic będzie budynek przy ul. Sępa-Sarzyńskiego 47 | Fot. Wrocławskie Mieszkania

Okres wiosenno-letni to dobry czas na wymianę źródła ogrzewania przed kolejną zimą. Dlatego miasto likwiduje obecnie blisko 800 pieców w 68 budynkach komunalnych. W kolejnych 34 trwa procedura przetargowa. W sumie do końca roku, z zasobu gminnego oraz z dofinansowania z programu KAWKA Plus, z mapy Wrocławia powinno zniknąć ok. 3500 kopciuchów.

Obecnie z gminnego zasobu miasta znika 550 pieców w 421 mieszkaniach w 48 budynkach administrowanych przez Zarząd Zasobu Komunalnego oraz 230 kopciuchów w 178 mieszkaniach w 20 budynkach będących w zarządzie spółki Wrocławskie Mieszkania.

– Plan na 2021 r. jest ambitny, ale realny i cały czas realizowany. Do końca roku chcemy zlikwidować w sumie 3500 kopciuchów, w tym ok. 1500 w 116 budynkach komunalnych, przede wszystkim w Śródmieściu i na Starym Mieście. Większość z nich podłączana jest do sieci ciepłowniczej, część do sieci gazowej – mówi Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Jednym z uciepławnianych budynków jest kamienica przy ul. Bernardyńskiej 20, 22, 24, fot. Wrocławskie Mieszkania

W wielu przypadkach wymianie ogrzewania w budynkach towarzyszą inne prace remontowe - wymiana instalacji wewnętrznych oraz stolarki okiennej.

Czytaj także: Kamienice przy ul. Chudoby jak nowe [WIDEO]

Przypomnijmy, że w 2020 r. z zasobu komunalnego zniknęło ok. 400 pieców w 33 budynkach. Do 2024 r. kopciuchy zostaną wymienione w 361 budynkach 100% gminnych, co przełoży się na likwidację ok. 4000 pieców w ponad 3000 lokali.

Trwa właśnie podłączanie do sieci ciepłowniczej mieszkań w kamienicy przy ul. Niemcewicza 9, fot. ZZK

Wszystkie adresy przewidziane do uciepłownienia w tym i w kolejnych latach, znajdują się na specjalnej mapie podłączeń.

Rekordowe zainteresowanie KAWKĄ Plus

2021 rok to rekordowy czas w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska. Do ok. 1,5 tys. kopciuchów wymienionych w zasobie gminnym dojdą piece zlikwidowane przez mieszkańców w ramach programu KAWKA Plus – plan to ok. 2 tys. wymienionych trujących kopciuchów, łącznie 3,5 tys. wraz z budynkami komunalnymi. Koszt wszystkich działań to ok. 80 mln złotych.

– Zainteresowanie programem KAWKA Plus wśród mieszkańców jest bardzo duże. W tym roku realizowanych mamy już ponad 1100 wniosków. Rok temu w czerwcu było to ok. 550 wniosków. To pokazuje, że wrocławianie coraz chętniej wymieniają piece. Po cichu liczymy, że do końca roku uda nam się zlikwidować nawet więcej pieców, niż zakładaliśmy, ale to zależy przede wszystkim od mieszkańców. Pamiętajmy, że to ostatni rok najwyższych dopłat, więc nie warto zwlekać z decyzją – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Programy dofinansowań dla mieszkańców

W stolicy Dolnego Śląska do wymiany do 2024 roku są piece w 18 tys. lokali.

Najemca może sam wymienić piec

Miasto z jednej strony likwiduje „kopciuchy” w zasobie 100% gminnym, z drugiej zachęca najemców, by sami zainteresowali się wymianą ogrzewania na ekologiczne. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkańców, których adresy nie znajdują się na mapie podłączeń do sieci ciepłowniczej.

Kierownicy Biur Obsługi Klienta ZZK we Wrocławiu chętnie pomogą najemcom w samodzielnej wymianie pieca. Fot. archiwum www.wroclaw.pl

– W budynkach gminnych podłączenie do sieci realizuje miasto, natomiast w pozostałych przypadkach zachęcamy wrocławian do pozbywania się kopciuchów z własnej inicjatywy, korzystając z miejskich programów i dodatkowych korzyści. To np. w przypadku najemców komunalnych zwolnienie i ulgi w czynszu oraz dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo mogą wymienić piec szybciej, niż zrobi to miasto i sami decydować, jaki rodzaj ogrzewania zastosują – wylicza Rafał Guzowski.

Czytaj także: Miasto pomoże najemcom komunalnym wymienić piec [WIDEO]

Najemcy, przy wymianie systemu ogrzewania, mogą skorzystać z pomocy około 200 osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Przeszkoleni pracownicy udzielą niezbędnych informacji, pomogą skompletować i wypełnić dokumenty, przeprowadzą przez cały proces zmiany ogrzewania, a wreszcie odbiorą nowy system grzewczy.

Ostatni rok najwyższych dopłat

Nawet 15 tys. złotych – tyle można otrzymać w 2021 r. na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok z maksymalną kwotą dotacji. W kolejnych latach dopłata od miasta będzie coraz niższa.

2021 rok jest zatem kluczowy dla wrocławian, którzy wciąż używają w swoich domach „kopciuchów”.

W 2022 roku kwota dotacji wyniesie już maksymalnie do 12 tys. złotych, w kolejnym roku będzie to 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99