www.wroclaw.pl

Miasto pomoże najemcom komunalnym wymienić piec [WIDEO]

Kierownicy Biur Obługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu | Fot. Redakcja Wroclaw.pl / Tomasz Hołod

Około 200 osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań pomoże najemcom komunalnym we własnym zakresie wymienić system ogrzewania. Warto to zrobić, bo miasto przygotowało dla najemców specjalne korzyści w postaci m.in. zwolnień i ulg w czynszu.

Dwa lata bez czynszu a następnie obniżenie opłaty czynszowej (nie oznacza zwolnienia z pozostałych opłat, np.: za wodę, energię, gaz czy odbiór śmieci – przyp. red.) o połowę aż do końca 2025 r. – w ten sposób Wrocław chce zachęcić najemców do wymiany pieców na węgiel na ekologiczne źródło ogrzewania w lokalach komunalnych. Do tego dochodzą inne korzyści w ramach akcji „Zmień piec”.

– Miasto ma pięcioletni program wymiany źródeł ogrzewania w mieszkaniach komunalnych, jednak najemcy, którzy zdecydują się na wymianę we własnym zakresie, otrzymają dodatkowe profity: zwrot kosztów wymiany pieca oraz drewnianych okien, zwolnienie z czynszu czy wreszcie dopłatę do rachunków za ogrzewanie. Takie osoby mają też większe możliwości wyboru nowego systemu grzewczego plus mogą liczyć na szybszą realizację – podkreśla Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Więcej przydatnych informacji dot. wymiany źródeł ogrzewania w lokalach komunalnych znajdziesz tutaj.

 Pracownicy Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań, fot. www.wroclaw.pl/ Tomasz Hołod Pracownicy Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań, fot. www.wroclaw.pl/ Tomasz Hołod

– Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy wymieniali swoje piece, ale jako miasto również realizujemy swoje działania. W tym roku podłączamy do sieci ciepłowniczej 400 lokali komunalnych, w przyszłym roku będzie ich aż 1200 – dodaje dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Pobierz biuletyn wroclaw.pl „Zmień piec” – wersja dla najemców komunalnych [PDF]

Zarządca wesprze na każdym kroku

Najemca, który chce wymienić piec, powinien udać się do swojej administracji: jednego z siedmiu Biur Obsługi Klienta ZZK lub do Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań.

Grafika przedstawia adresy i kontakt do BOK ZZK i COM WM

– W tych miejscach otrzyma wszelką pomoc oraz instrukcje na każdym etapie wymiany ogrzewania. Pamiętajmy o tym, że do rozpoczęcia całego procesu wymagana jest zgoda zarządcy, dlatego pierwszym krokiem powinien być kontakt z BOK-iem lub COM-em – dodaje Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Wrocławskich Mieszkań.

Pracownicy ZZK i WM udzielą niezbędnych informacji, pomogą skompletować i wypełnić dokumenty, przeprowadzą przez proces zmiany ogrzewania a wreszcie odbiorą nowy system grzewczy.

– W tym procesie pełnimy poniekąd funkcję doradców energetycznych, a jednocześnie jesteśmy właścicielami mieszkania, dlatego cały czas bierzemy czynny udział i robimy wszystko, by pomóc naszym najemcom – zapewnia Andrzej Margielewski, kierownik BOK nr 10 przy ul. Gajowickiej 96A.

Pracownicy spółki Wrocławskie Mieszkania podczas pracy

Sprawdź, ile zyskasz na zwolnieniu z czynszu

Najemca komunalny wymieniając piec we własnym zakresie może liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych od miasta: 20 000 zł na wymianę pieca i starych okien z programów KAWKA Plus i Termo KAWKA, do 4 000 zł dopłaty do rachunków i wreszcie nawet kilkanaście tysięcy złotych dzięki zwolnieniom i ulgom w czynszu.

Ile dokładnie możemy zyskać na zwolnieniu z czynszu, sprawdzimy na specjalnym kalkulatorze. Szybsza decyzja to wyższe dopłaty.

Grafika przedstawaia zwolnienia z czynszu przy wymianie pieca w poszczególnych latach

– Miasto jest mocno zaangażowane w walce o lepsze powietrze. Nasze zespoły pracują po to, by najemcy mogli żyć w ciepłych, bezpiecznych mieszkaniach. Zapraszamy wszystkich najemców komunalnych do kontaktu z nami. Myślmy o tym, jak piękny będzie Wrocław, gdy będzie miał czyste powietrze – zachęca Rafał Guzowski.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99