www.wroclaw.pl

Ostatni rok najwyższych dopłat do wymiany pieca

Grafika przedstawia wysokość dopłat do wymiany pieca w ramach KAWKA Plus w kolejnych latach

Nawet 15 tys. złotych – tyle można otrzymać w 2021 r. na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok z maksymalną kwotą dotacji. W kolejnych latach dopłata od miasta będzie coraz niższa.

– Ciągle zachęcamy wrocławian do pozbywania się trujących pieców, ale mamy świadomość kosztów, dlatego Wrocław daje swoim mieszkańcom możliwość wymiany pieca bez wkładu własnego. Program KAWKA plus i Termo KAWKA to prawie 20 tys. zł na wymianę pieca i drewnianych okien. Nie warto jednak zwlekać z decyzją, gdyż to ostatni rok z tak wysoką dopłatą od miasta – informuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Programy dofinansowań

2021 rok jest zatem kluczowy dla mieszkańców, którzy wciąż używają w swoich domach „kopciuchów”. W 2022 roku kwota dotacji wyniesie już maksymalnie do 12 tys. złotych, w kolejnym roku będzie to 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł. Odwrotnie sytuacja wyglądać będzie z kosztami wymiany ponoszonymi przez mieszkańców.

Będzie coraz drożej

Przy uwzględnieniu 5% corocznego wzrostu kosztów materiałów budowlanych i usług - właściciel 50-metrowego mieszkania w kolejnych latach będzie musiał liczyć się z coraz większą inwestycją z własnych środków (patrz: tabela).

W 2021 r. (w tym konkretnym przypadku) wymiana pieca może zostać sfinansowana wyłącznie z dopłaty miasta, bez wkładu własnego mieszkańca. W kolejnych latach – przy uwzględnieniu coraz niższych dopłat – koszt może rosnąć nawet o kilka tysięcy złotych rocznie.

Grafika przedstawia różnicę w wysokości dopłat do wymiany pieca w programie KAWKA Plus i kosztów poniesionych przez mieszkańca w kolejnych latach

– Dlatego nie powinniśmy zwlekać, tylko już dziś zastanowić się nad zmianą swojego pieca na paliwo stałe - na ekologiczne i, przy okazji, wygodne źródło ciepła – wyjaśnia Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny.

Rekordowe zainteresowanie miejską dotacją

W stolicy Dolnego Śląska do wymiany do 2024 roku są piece w 18 tys. lokali.

– Mamy przed sobą bardzo ambitne zadanie - do 2024 r. w mieście nie powinno już być trujących pieców, czyli pozaklasowych oraz I i II klasy. Do 2028 roku natomiast mają zostać usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To wynika z uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego – mówi Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta d.s. wymiany źródeł ogrzewania.

W 2020 r. na programy dotacyjne miasto wydało ponad 16 mln złotych.

– W ubiegłym roku do Wydziału Środowiska i Rolnictwa wpłynęły 1583 wnioski w ramach programu KAWKA Plus, zlikwidowaliśmy 1400 pieców. Mieszkańcy najczęściej decydują się na ogrzewanie gazowe, następnie na urządzenia elektryczne oraz pompy ciepła – wskazuje Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

Grafika przedstawia korzyści z wymiany piecam, m.in.: stały dopływ ciepła, oszczędności, komfort i porządek.

– Pamiętajmy, że do tych statystyk dochodzą jeszcze beneficjenci programu Czyste powietrze, skierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych, część uciepłownień realizuje również spółka Fortum a niektórzy mieszkańcy wymieniają ogrzewanie we własnym zakresie, bez starania się o dofinansowanie ze strony miasta – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

W sumie w stosunku do ubiegłego roku, w 2020 r. miasto odnotowało 25% wzrost liczby wniosków złożonych w programie KAWKA Plus.

Akcja „Zmień piec”

Akcja „Zmień piec” to kluczowy element kampanii „Wrocław bez smogu”, realizowanej przez Urząd Miejski Wrocławia. Miasto oferuje wrocławianom do 15 tys. zł na wymianę pieca i do 5 tys. zł na wymianę drewnianej stolarki okiennej, a także dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych.

Grafika przedstawia programy w ramach akcji "Zmień piec": KAWKA Plus, Termo KAWKA, dopłaty do rachunków za ogrzewanie i zwolnienia oraz ulgi w czynszu.Do końca 2024 roku Wrocław przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców. Dodatkowo miasto korzysta z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych prowadzone są 3 projekty unijne, łączna kwota dofinansowania to blisko 28 mln zł.

Belka z logo Unii Europejskiej i Funduszami Europejskimi.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99