www.wroclaw.pl

Ostatni dzwonek, aby otrzymać 15 tys. zł na wymianę pieca

Wystarczy złożyć wniosek do końca roku, by otrzymać 15 tys. zł

Tylko do końca roku wrocławianie mogą skorzystać z najwyższej dopłaty - 15 tys. zł na wymianę starego kopciucha. W kolejnych latach dofinansowanie
z miasta będzie coraz niższe. To zatem ostatnia szansa, by złożyć wniosek
o maksymalną dotację z programu KAWKA Plus i tym samym nie stracić minimum trzech tys. zł.

To kluczowy czas dla mieszkańców, którzy wciąż ogrzewają swoje mieszkania i domy za pomocą pieców na paliwo stałe. W przyszłym roku kwota dotacji z programu KAWKA Plus będzie niższa  i wyniesie maksymalnie do 12 tys. złotych, w kolejnym roku do 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł. Kwota dotacji będzie maleć, wzrosną koszty wymiany pieca, ponoszone przez wrocławian.

Grafika prezentuje różnicę w dopłacie do wymiany pieca a koszcie ponoszonym przez mieszkańca w kolejnych latach

Wystarczy złożyć wniosek

– Za moment rozpoczniemy czwarty kwartał tego roku. To naprawdę ostatni moment, by się sprężyć
i postarać o najwyższą dopłatę do wymiany pieca. Nie warto zwlekać z decyzją, zwłaszcza że przepisy uchwały antysmogowej wprost określają, do kiedy możemy palić w piecu. Pamiętajmy również, że wystarczy złożyć wniosek w tym roku. Nawet jeżeli wymiana przedłuży się nam na 2022 r., dalej będziemy mogli otrzymać do 15 tys. zł – informuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

W programie KAWKA Plus ważna jest bowiem data złożenia wniosku. Można to zrobić w tym roku, by uzyskać maksymalną kwotę dofinansowania, a zainstalować nowe ogrzewanie w roku przyszłym. By nie stać
w kolejkach i spokojnie wypełnić wszelkie formalności, warto jednak zrobić to właśnie teraz. Pod koniec roku urzędnicy spodziewają się jeszcze większej liczby chętnych.

 Wnioski można złożyć m.in. osobiście w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Wnioski można złożyć m.in. osobiście w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Czytaj także: Programy dofinansowań

Przypominamy, że dzięki ostatnim zmianom w przepisach więcej mieszkańców może ubiegać się
o dofinansowanie z KAWKI Plus
, m.in. osoby prowadzące w lokalu jednoosobową działalność gospodarczą czy posiadające w mieszkaniu inną sprawną instalację niskoemisyjną.

Jak złożyć wniosek

Wrocławianie, przy wymianie systemu ogrzewania, mogą skorzystać z pomocy doradców energetycznych (infolinia – tel. 71 799 67 99, e-mail.: [email protected]) lub osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Przeszkoleni pracownicy udzielą niezbędnych informacji, pomogą skompletować i wypełnić dokumenty.

Wnioski do programu KAWKA Plus, o wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła, można składać
w trybie ciągłym w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (na adres Wydziału Środowiska
i Rolnictwa).

Rekordowe zainteresowanie

To jak dotąd rekordowy rok w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska. Z danych na początek września wynika, że Wydział Środowiska i Rolnictwa realizuje w 2021 r. już blisko 1800 wniosków w ramach programu KAWKA Plus.

Czytaj także: Wrocławianie coraz chętniej pozbywają się kopciuchów

– W sumie mówimy o 100% wzroście realizowanych wniosków w stosunku do ubiegłego roku. Mieszkańcy coraz chętniej wymieniają piece, na co wpływ ma zarówno „uciekający” czas najwyższych dopłat, ale również dobry przykład i wzorce sąsiadów, znajomych czy członków rodzin, którzy już skorzystali z KAWKI Plus i są szczęśliwymi posiadaczami nowego, ekologicznego i wygodnego systemu ogrzewania. Poza tym, takie zainteresowanie programem świadczy też o tym, że spełnia on oczekiwania naszych mieszkańców – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

 Cała rodzina Radwańskich zaangażowała się w wymianę pieca, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl Cała rodzina Radwańskich zaangażowała się w wymianę pieca, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Czytaj także: Bohaterowie akcji "Zmień piec"

W sumie wrocławianie w ramach programów KAWKA i KAWKA Plus wymienili już ponad 10 tys. kopciuchów. Miasto szacuje, że w 2021 r. z miejską dopłatą zlikwidowanych zostanie ponad 2 tys. pieców.

Grafika prezentuje, że wrocławianie wymienili już ponad 10 tys. pieców z dopłatą od miasta

Setki budynków z miejskim ciepłem

Obok wymiany pieca na wniosek wrocławian, miasto również podłącza coraz więcej budynków komunalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– Do końca 2021 roku do sieci planujemy podpiąć łącznie 118 budynków w 100% należących do gminy, czyli prawie 1000 mieszkań. To w sumie ok. 1400 zlikwidowanych kopciuchów – podkreśla Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta d.s. wymiany źródeł ogrzewania.

 Jedną z uciepławnianych w tym roku kamienic jest budynek przy ul. Sępa-Sarzyńskiego 47 | Fot. Wrocławskie Mieszkania Jedną z uciepławnianych w tym roku kamienic jest budynek przy ul. Sępa-Sarzyńskiego 47 | Fot. Wrocławskie Mieszkania

– Mamy przed sobą bardzo ambitne zadanie - do 2024 r. w mieście nie powinno już być trujących pieców, czyli pozaklasowych oraz I i II klasy. Do 2028 roku natomiast mają zostać usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe – dodaje Guzowski.

Wszystkie adresy, przewidziane do uciepłownienia w tym i w kolejnych latach, znajdują się na specjalnej mapie podłączeń. Najemca może jednak również we własnym zakresie zdecydować się na wymianę pieca na ekologiczne ogrzewanie i osiągnąć dodatkowe korzyści. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkańców, których adresy nie znajdują się na mapie podłączeń do sieci ciepłowniczej.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99