www.wroclaw.pl

Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Wymienić piec możemy bez wkładu własnego, korzystając jedynie z dofinansowania od miasta. Dodatkowo unikniemy w ten sposób kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Warto się pospieszyć, bo przed wrocławianami ostatni rok z tak wysoką dotacją, nawet do 15 000 zł na wymianę pieca i do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien. Do tego dochodzą dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4000 zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych.

Czytaj także: Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI, PLAN]

Nie potrzebujesz wkładu własnego

Ze zmianą systemu ogrzewania nie warto więc zwlekać, zwłaszcza że - jak podkreślają przedstawiciele miasta – staje się to coraz łatwiejsze, również ze względu na powiększającą się bazę instalatorów przeszkolonych między innymi z rozliczania dotacji z miastem i prowadzenia mieszkańców przez cały proces.

Grafika "Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary" z logo Zmień piec Miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt w kwocie do 15 tys. złotych z miejskiej dotacji. Warto jednak się pośpieszyć, bo w związku z rosnącą liczbą chętnych wydłuża się czas oczekiwania na wykonawców – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Baza instalatorów

Uchwała antysmogowa – do kiedy trzeba wymienić piec

Na terenie Wrocławia za zanieczyszczenie powietrza w 60% odpowiadają piece i kominki. Ich wymiana jest już nie tylko godną pochwały praktyką, która sprzyja mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza, ale również koniecznością, która pośrednio wynika z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej na terenie Wrocławia od 2018 r.

W kolejnych latach w życie wchodzić będą dalsze obostrzenia dotyczące użytkowania pieców określonej klasy. Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały grożą mandaty lub grzywny. Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje mieszkańców zakaz stosowania m.in. węgla brunatnego, mułów węglowych czy węgla kamiennego w postaci miału. Nowo uruchomione kotły – z pewnymi wyjątkami – mogą natomiast jedynie spalać paliwa, takie jak gaz lub lekki olej opałowy.

Grafika prezentuje do kiedy można palić w piecu na węgiel zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej

Kolejne zasady wejdą w życie za cztery i osiem lat. Piece 1. i 2. klasy oraz piece pozaklasowe (tzw. kopciuchy – np. piece typu „koza”, piece kaflowe) – można będzie użytkować tylko do 1 lipca 2024 r., natomiast piece 3., 4. i 5. klasy oraz spełniające wymagania ekoprojektu – do 1 lipca 2028 r.

– Jeżeli po datach wskazanych w uchwale będziemy nadal z takiego systemu korzystać, to grozi nam mandat, a - jeżeli go nie przyjmiemy - nawet proces przed sądem. Wyjątkiem są miejsca, gdzie nie można doprowadzić sieci ciepłowniczej lub gazowej, musi to jednak potwierdzić operator sieci. W takiej sytuacji będziemy mogli korzystać z pieca na paliwa stałe pod warunkiem, że piec spełnia wymagania ekoprojektu. Jeżeli dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej się pojawi – piec trzeba będzie zlikwidować – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99