www.wroclaw.pl

Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Wymienić piec możemy bez wkładu własnego, korzystając jedynie z dofinansowania od miasta. Dodatkowo unikniemy w ten sposób kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Warto się pospieszyć, bo przed wrocławianami ostatni rok z dotacją nawet do 12 000 zł na wymianę pieca i do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien. Do tego dochodzą dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4000 zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych.

Czytaj także: Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI, PLAN]

Nie potrzebujesz wkładu własnego

Ze zmianą systemu ogrzewania nie warto więc zwlekać, zwłaszcza że - jak podkreślają przedstawiciele miasta – staje się to coraz łatwiejsze, również ze względu na powiększającą się bazę instalatorów przeszkolonych między innymi z rozliczania dotacji z miastem i prowadzenia mieszkańców przez cały proces.

Grafika "Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary" z logo Zmień piec Miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt w kwocie do 12 tys. złotych z miejskiej dotacji. Warto jednak się pośpieszyć, bo w związku z rosnącą liczbą chętnych wydłuża się czas oczekiwania na wykonawców – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Baza instalatorów

Uchwała antysmogowa – do kiedy trzeba wymienić piec

Na terenie Wrocławia za zanieczyszczenie powietrza w 60% odpowiadają piece i kominki. Ich wymiana jest już nie tylko godną pochwały praktyką, która sprzyja mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza, ale również koniecznością, która pośrednio wynika z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej na terenie Wrocławia od 2018 r.

W kolejnych latach w życie wchodzić będą dalsze obostrzenia dotyczące użytkowania pieców określonej klasy. Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały grożą mandaty lub grzywny. Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje mieszkańców zakaz stosowania m.in. węgla brunatnego, mułów węglowych czy węgla kamiennego w postaci miału. Nowo uruchomione kotły – z pewnymi wyjątkami – mogą natomiast jedynie spalać paliwa, takie jak gaz lub lekki olej opałowy.

Grafika prezentuje do kiedy można palić w piecu na węgiel zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej

Kolejne zasady wejdą w życie za cztery i osiem lat. Piece 1. i 2. klasy oraz piece pozaklasowe (tzw. kopciuchy – np. piece typu „koza”, piece kaflowe) – można będzie użytkować tylko do 1 lipca 2024 r., natomiast piece 3., 4. i 5. klasy oraz spełniające wymagania ekoprojektu – do 1 lipca 2028 r.

– Jeżeli po datach wskazanych w uchwale będziemy nadal z takiego systemu korzystać, to grozi nam mandat, a - jeżeli go nie przyjmiemy - nawet proces przed sądem. Wyjątkiem są miejsca, gdzie nie można doprowadzić sieci ciepłowniczej lub gazowej, musi to jednak potwierdzić operator sieci. W takiej sytuacji będziemy mogli korzystać z pieca na paliwa stałe pod warunkiem, że piec spełnia wymagania ekoprojektu. Jeżeli dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej się pojawi – piec trzeba będzie zlikwidować – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99