Wrocławianie coraz bardziej ekologiczni i oszczędni. W porównaniu z ubiegłym rokiem 100% wzrosła liczba składanych wniosków o wymianę starych pieców w ramach programu KAWKA Plus. Mieszkańcy miasta korzystają tym samym z najwyższej, 15 tys. dopłaty na tę inwestycję, którą można uzyskać wyłącznie do końca 2021 r.
Nie ma na co czekać, starych kopciuchów należy się pozbyć, ze względu na ekologię, bezpieczeństwo, jak i kwestie ekonomiczne. Wiedzą o tym wrocławianie, którzy w ramach miejskiego programu KAWKA Plus wymienili już ponad 10 tys. starych pieców. A chętnych na pozbycie się kopciuchów jest coraz więcej. Świadczy o tym liczba złożonych do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wniosków.
– W 2021 r. mamy już dwa razy więcej wniosków, o dofinansowanie na ekologiczne źródła energii, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. To nas bardzo cieszy, bo im więcej osób zdecyduje się na wymianę kopciuchów, tym czystsze powietrze będzie we Wrocławiu. A na tym nam szczególnie zależy. Poza tym, takie zainteresowanie programem KAWKA Plus świadczy też o tym, że spełnia on oczekiwania naszych mieszkańców – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
We Wrocławiu wymienić piec można bez wkładu własnego, korzystając jedynie z dofinansowania od miasta. Przy czym warto pamiętać, że rok 2021 jest ostatnim, w którym można uzyskać maksymalną kwotę dofinansowania w wysokości 15 tys. złotych. Potem będzie ona stopniowo maleć. W 2022 r. kwota dotacji wyniesie już maksymalnie do 12 tys. złotych, w kolejnym roku będzie to 10 tys. złotych, a w 2024 r. do 8 tys. złotych.
– Dopłata jest zwrotem kosztów likwidacji starego ogrzewania oraz montażu nowego źródła ciepła. Taką dopłatę można otrzymać na nowe ogrzewanie: elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe oraz pompę ciepła. Jest ona wypłacana na numer konta wskazany w umowie dotacyjnej, w ciągu 30 dni od daty pozytywnie przeprowadzonej kontroli powykonawczej – wyjaśnia Michał Brożyna, doradca energetyczny.
W programie KAWKA Plus ważna jest data złożenia wniosku. Można to zrobić w tym roku, by uzyskać maksymalną kwotę dofinansowania, a zainstalować nowe ogrzewanie w przyszłym. Przy czym, nie warto zwlekać z decyzją do ostatniej chwili, by nie stać w kolejkach, na spokojnie zdążyć wypełnić wszelkie formalności i złożyć wniosek o maksymalne dofinansowanie wynoszące 15 tys. złotych. Pod koniec roku spodziewane jest bowiem jeszcze większe zainteresowanie tym programem.
Na terenie Wrocławia za zanieczyszczenie powietrza w 60% odpowiadają piece i kominki. Ich wymiana jest już nie tylko dobrą praktyką, która sprzyja mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza, ale i koniecznością, która pośrednio wynika z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej na terenie Wrocławia od 2018 r.
Kolejne zasady wejdą w życie za trzy i siedem lat. Piece 1. i 2. klasy oraz piece pozaklasowe (tzw. kopciuchy – np. piece typu „koza”, piece kaflowe) – można będzie użytkować tylko do 1 lipca 2024 r., natomiast piece 3., 4. i 5. klasy oraz spełniające wymagania ekoprojektu – do 1 lipca 2028 r. Za niestosowanie się do nich grozić będą kary grzywny nawet do 5 tys. złotych.
Co ważne, na wymianę pieca nie ma złego momentu, ani złej pory roku. Decydując się na tę inwestycję nawet późną jesienią czy zimą – nie ma obawy, że zostanie się przez kilka dni bez ogrzewania. W takim przypadku, stare ogrzewanie wyłączane i demontowane jest dopiero po pozytywnym odbiorze nowego.
– Kiedy dowiedzieliśmy się, że i tak trzeba ten piec wymienić do 2024 r., a teraz są najwyższe dopłaty, postanowiliśmy pójść za ciosem. Bardzo pomocni byli zarówno urzędnicy, jak i osoby zajmujące się doradztwem – mówi Anna Owczarek, bohaterka „Zmień piec” z wrocławskich Kowal. – Odczuwamy ogromną różnicę. Wreszcie mamy stałą temperaturę w domu, a pieca nie trzeba pilnować – dodaje.
Anna Owczarek z Kowal - bohaterka „Zmień piec” | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Wrocławianie, przy wymianie systemu ogrzewania, mogą skorzystać z pomocy doradców energetycznych (infolinia – tel. 71 799 67 99, e-mail.: [email protected]) lub osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Przeszkoleni pracownicy udzielą niezbędnych informacji, pomogą skompletować i wypełnić dokumenty.
Wnioski do programu KAWKA Plus, o wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła, można składać w trybie ciągłym w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).