www.wroclaw.pl

W sezonie grzewczym też możesz zmienić piec

Niektórzy wstrzymują się z wymianą pieca w sezonie grzewczym ze względu na obawę przed chwilowym brakiem ogrzewania. Tymczasem wcale nie musi tak być a proces instalacji nowego systemu możemy z powodzeniem przeprowadzić w miesiącach jesienno-zimowych. Warto się pospieszyć, bo przed wrocławianami ostatni rok z tak wysoką dotacją - do 15 000 zł na wymianę pieca i do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien.

– Kolejność działań w ramach wymiany ogrzewania zależy wyłącznie od naszych indywidualnych ustaleń z wykonawcą i nie ma wpływu na rozliczenie miejskich dotacji. O ile rozkład lokalu i warunki techniczne na to pozwalają,  jest możliwość, aby w pierwszej kolejności zainstalować nowe ogrzewanie, a dopiero w kolejnym kroku likwidować stare. Wówczas, dopóki nie uruchomimy nowego systemu, będziemy mogli jeszcze korzystać z pieca do ogrzania lokalu – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności, kiedy przechodzimy np. z pieca kaflowego na ogrzewanie gazowe.

Na zdjęciu piec kaflowy Piec kaflowy, fot. Redakcja Wroclaw.pl / Tomasz Hołod

– Piece kaflowe zwyczajowo rozlokowane są w pokojach. Z kolei, ze względu na przepisy prawa budowlanego, pieca gazowego nie można instalować w takich pomieszczeniach. Dlatego lokuje się go najczęściej w przedpokoju, kuchni lub w łazience – dodaje Anita Luda.

Jeżeli jednak - ze względów technicznych - zanim zainstalujemy nowe ogrzewanie, musimy zlikwidować stare – warto zabezpieczyć się na wypadek chłodniejszego dnia przenośnym grzejnikiem elektrycznym.

– Taki grzejnik można kupić za kilkadziesiąt złotych w markecie budowlanym lub na kilka dni pożyczyć od rodziny czy znajomych – podpowiada Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.

Nie potrzebujesz wkładu własnego

Ze zmianą systemu ogrzewania nie warto więc zwlekać, zwłaszcza że - jak podkreślają przedstawiciele miasta – staje się to coraz łatwiejsze, również ze względu na powiększającą się bazę instalatorów przeszkolonych między innymi z rozliczania dotacji z miastem i prowadzenia mieszkańców przez cały proces.

Grafika przedstawia zadowolonego mężczyznę, który wymienił piec bez wkładu własnego i uniknął kary Miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt w kwocie do 15 tys. złotych z miejskiej dotacji. Warto jednak się pośpieszyć, bo w związku z rosnącą liczbą chętnych wydłuża się czas oczekiwania na wykonawców – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Wymieniając piec unikniemy również kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Czytaj także: Akcja „Zmień piec” – przedłużenie terminu składania wniosków

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99