www.wroclaw.pl

Akcja „Zmień piec” – przedłużenie terminu składania wniosków

Akcja „Zmień piec” nie kończy się jesienią – wnioski w ramach programów KAWKA Plus i Termo KAWKA będzie można składać nie do 30 września, jak pierwotnie planowano, a bezterminowo. Wprowadzenie ciągłego naboru to odpowiedź miasta na duże zainteresowanie wymianą pieca przez wrocławian. Wydłużeniu z trzech miesięcy do pół roku ulegnie także czas na rozliczenie dotacji.

Wymienić piec możemy bez wkładu własnego, korzystając jedynie z dofinansowania od miasta. Dodatkowo unikniemy w ten sposób kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej. Warto się pospieszyć, bo przed wrocławianami ostatni rok z tak wysoką dotacją, nawet do 15 000 zł na wymianę pieca i do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien.

Wnioski w trybie ciągłym i więcej czasu na realizację

– Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców oraz pandemię koronawirusa, która nie ułatwia przeprowadzania tego typu prac, postanowiliśmy wydłużyć czas naboru wniosków. Będzie on od teraz prowadzony w trybie ciągłym. Każdy kto złoży dokumenty do 16 października zostanie rozliczony jeszcze w tym roku. Po tym terminie wnioski przyjmiemy, ale zrealizujemy je w 2021 roku – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

Dodatkowo miasto wydłuża czas na realizację wymiany pieca od momentu podpisania umowy. Do tej pory były to trzy miesiące, od 16 października okres ten wzrośnie do pół roku.

– Większość mieszkańców rozlicza dotację w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy. Mamy jednak również sygnały, że z powodu pandemii niektórzy mieszkańcy musieli na jakiś czas zawieszać prace. Uważamy, że sześć miesięcy pozwoli każdemu ze spokojem przejść cały proces i zamontować nowy system grzewczy – dodaje Małgorzata Demianowicz.

Od lewej: Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW oraz Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW, opowiedziały o jesiennych planach w ramach akcji "Zmień piec"

Zobacz także: programy dofinansowań

Wymień piec bez wkładu własnego

Jak podkreślają przedstawiciele miasta, wymiana pieca staje się coraz łatwiejsza, również ze względu na powiększającą się bazę instalatorów przeszkolonych między innymi z rozliczania dotacji z miastem i prowadzenia mieszkańców przez cały proces.

Miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt w kwocie do 15 tys. złotych z miejskiej dotacji. Warto jednak się pośpieszyć, bo w związku z rosnącą liczbą chętnych wydłuża się czas oczekiwania na wykonawców – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Akcja coraz popularniejsza wśród mieszkańców

Na wymianę pieca, pomimo okresu pandemii, decyduje się coraz więcej osób – w sumie źródło ogrzewania wymieniło już 8 tys. mieszkańców. W tegorocznym programie KAWKA Plus złożonych zostało już blisko tysiąc wniosków, co stanowi wynik lepszy o 6% w stosunku do ubiegłego roku.

– Prowadzimy aktywną kampanię na terenie miasta. Rozwieszamy plakaty, wręczamy ulotki na klatkach schodowych, pukamy do drzwi mieszkańców, mamy mobilne punkty informacyjne i stałe miejsca, gdzie można zasięgnąć porady. Do dyspozycji są doradcy energetyczni, którzy odebrali już ponad 4500 telefonów. Od dziś na Ołbinie bezpośrednio do drzwi pukają administratorzy z informacjami przybliżającymi programy i korzyści z nimi związane dla najemców komunalnych – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

W tym roku, w ramach akcji, miasto wydało już niemal 15 milionów złotych, które przeznaczono między innymi na wymianę 400 pieców. W przyszłym roku liczba ta wzrośnie trzykrotnie.

Przypomnijmy – „Zmień piec” to, oprócz do 15 000 zł na wymianę pieca i do 5 000 zł na wymianę drewnianej stolarki okiennej, także dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4000 zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych.

Ciągły nabór
wniosków!
Przedłużone terminy
składania wniosków!
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99