www.wroclaw.pl

Akcja „Zmień piec” – przedłużenie terminu składania wniosków

Akcja „Zmień piec” nie kończy się jesienią – wnioski w ramach programów KAWKA Plus i Termo KAWKA będzie można składać nie do 30 września, jak pierwotnie planowano, a bezterminowo. Wprowadzenie ciągłego naboru to odpowiedź miasta na duże zainteresowanie wymianą pieca przez wrocławian. Wydłużeniu z trzech miesięcy do pół roku ulegnie także czas na rozliczenie dotacji.

Wymienić piec możemy bez wkładu własnego, korzystając jedynie z dofinansowania od miasta. Dodatkowo unikniemy w ten sposób kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej. Warto się pospieszyć, bo przed wrocławianami ostatni rok z tak wysoką dotacją, nawet do 15 000 zł na wymianę pieca i do 5 000 zł na wymianę starych, drewnianych okien.

Wnioski w trybie ciągłym i więcej czasu na realizację

– Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców oraz pandemię koronawirusa, która nie ułatwia przeprowadzania tego typu prac, postanowiliśmy wydłużyć czas naboru wniosków. Będzie on od teraz prowadzony w trybie ciągłym. Każdy kto złoży dokumenty do 16 października zostanie rozliczony jeszcze w tym roku. Po tym terminie wnioski przyjmiemy, ale zrealizujemy je w 2021 roku – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

Grafika przedstawia terminy składania wniosków

Dodatkowo miasto wydłuża czas na realizację wymiany pieca od momentu podpisania umowy. Do tej pory były to trzy miesiące, od 16 października okres ten wzrośnie do pół roku.

– Większość mieszkańców rozlicza dotację w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy. Mamy jednak również sygnały, że z powodu pandemii niektórzy mieszkańcy musieli na jakiś czas zawieszać prace. Uważamy, że sześć miesięcy pozwoli każdemu ze spokojem przejść cały proces i zamontować nowy system grzewczy – dodaje Małgorzata Demianowicz.

 Od lewej: Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW oraz Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW, opowiedziały o jesiennych planach w ramach akcji "Zmień piec" Od lewej: Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW oraz Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW, opowiedziały o jesiennych planach w ramach akcji "Zmień piec"

Zobacz także: programy dofinansowań

Wymień piec bez wkładu własnego

Jak podkreślają przedstawiciele miasta, wymiana pieca staje się coraz łatwiejsza, również ze względu na powiększającą się bazę instalatorów przeszkolonych między innymi z rozliczania dotacji z miastem i prowadzenia mieszkańców przez cały proces.

Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Miasto prowadzi szkolenia dla instalatorów. Na stronie zmienpiec.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka. Przystępując do wymiany pieca z takimi wykonawcami, nie potrzebujemy nawet wkładu własnego. W ramach usługi pełnomocnictwa instalator przeprowadzi prace a następnie rozliczy koszt w kwocie do 15 tys. złotych z miejskiej dotacji. Warto jednak się pośpieszyć, bo w związku z rosnącą liczbą chętnych wydłuża się czas oczekiwania na wykonawców – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Akcja coraz popularniejsza wśród mieszkańców

Na wymianę pieca, pomimo okresu pandemii, decyduje się coraz więcej osób – w sumie źródło ogrzewania wymieniło już 8 tys. mieszkańców. W tegorocznym programie KAWKA Plus złożonych zostało już blisko tysiąc wniosków, co stanowi wynik lepszy o 6% w stosunku do ubiegłego roku.

– Prowadzimy aktywną kampanię na terenie miasta. Rozwieszamy plakaty, wręczamy ulotki na klatkach schodowych, pukamy do drzwi mieszkańców, mamy mobilne punkty informacyjne i stałe miejsca, gdzie można zasięgnąć porady. Do dyspozycji są doradcy energetyczni, którzy odebrali już ponad 4500 telefonów. Od dziś na Ołbinie bezpośrednio do drzwi pukają administratorzy z informacjami przybliżającymi programy i korzyści z nimi związane dla najemców komunalnych – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

W tym roku, w ramach akcji, miasto wydało już niemal 15 milionów złotych, które przeznaczono między innymi na wymianę 400 pieców. W przyszłym roku liczba ta wzrośnie trzykrotnie.

Grafika informuje jak można uniknąć kary do 5 tys. złotych za używanie "kopciuchów" Przypomnijmy – „Zmień piec” to, oprócz do 15 000 zł na wymianę pieca i do 5 000 zł na wymianę drewnianej stolarki okiennej, także dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4000 zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99