www.wroclaw.pl

Zmień piec bez wkładu własnego i nie martw się o formalności [BAZA INSTALATORÓW]

Przeszkoleni instalatorzy przeprowadzą przez cały proces wymiany pieca | Zdjęcie ilustracyjne

Wiele osób nie może zapłacić za wymianę pieca z własnych pieniędzy, przed otrzymaniem dopłaty z urzędu. Koszt nowej instalacji czy skomplikowanie procesu są dla nich barierą nie do pokonania. Problem może dotyczyć m.in. emerytów, osób samotnych oraz tych, których miesięczne dochody są niewielkie. Ty również się z nim zmagasz? Sprawdź, jak możesz go rozwiązać!

Nie musisz mieć odłożonych pieniędzy ani znać się na energetyce czy pracach budowlanych, aby zlikwidować piec na paliwo stałe i zainstalować nowe ogrzewanie. Jest wiele instytucji, które mogą ci w tym pomóc! Skorzystaj  z wiedzy doradców energetycznych oraz firm instalatorskich. Pomoc, zarówno finansowa, jak i merytoryczna, jest na wyciągnięcie ręki.

– Niektóre firmy oferują swoim klientom rozliczenia bezgotówkowe – po wykonaniu wymiany ogrzewania zleceniobiorca rozlicza faktury bezpośrednio w urzędzie – z dofinansowania. Mieszkaniec dopłaca jedynie różnicę, jeżeli całkowity koszt inwestycji przekracza 15 000 zł. Przed rozpoczęciem prac wykonawca powinien przedstawić kosztorys, aby mieszkaniec z góry wiedział czy zmieści się w kwocie dopłaty. Na podstawie ofert od kilku firm można wybrać tę, która zaproponuje najlepsze warunki – mówi Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Zobacz także: Baza instalatorów

Wymianę pieca we Wrocławiu można przeprowadzić w trzech prostych krokach.

Krok 1: Wybierz wykonawcę i podpisz umowę

Na rynku istnieją firmy, które mogą pokierować całym procesem wymiany pieca. Nie jest to skomplikowane zadanie. Ale wymaga poświęcenia czasu. Można jednak udzielić pełnomocnictwa wykonawcy, który dopełni wszelkich formalności w imieniu swoich klientów i zgodzi się na rozliczenie bezgotówkowe z urzędem.

Zasady współpracy są zazwyczaj bardzo proste. Instalator składa wniosek o dofinansowanie i, po podpisaniu umowy z Urzędem Miasta, przystępuje do prac. Zanim to jednak nastąpi - powinien poinformować cię o kosztach całej inwestycji.

Listę instalatorów przeszkolonych w zakresie wypełniania dokumentacji i rozliczania inwestycji znajdziesz tutaj. Możesz z niej skorzystać lub zapytać kogoś znajomego o polecenie sprawdzonej firmy. Lista znajduje się także w najnowszym biuletynie Wroclaw.pl - Zmień piec.

Urząd Miejski Wrocławia nie promuje żadnych wykonawców, instalatorów ani firm. Chcemy jedynie ułatwić porównanie podmiotów, które przeszły specjalne szkolenie i są gotowe do pełnienia roli pełnomocnika przy wymianie pieca. Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami na temat danej firmy w internecie lub wśród znajomych.

Zobacz także: Baza instalatorów

Krok 2: Zmień piec

Instalator wymienia piec zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i umową, a na samym końcu rozlicza się z urzędem. W większości przypadków za cały proces zakupu sprzętu oraz podłączenia pieca odpowiada właśnie on. Warto dopytać i ustalić, kiedy i w jaki sposób będzie przebiegał montaż.

Krok 3: Rozlicz się z wykonawcą

Upoważniony wykonawca, w twoim imieniu, dostarcza do urzędu całą niezbędną dokumentację. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego odbiera także dotację od miasta. Następnie – jeżeli koszt wymiany był wyższy niż kwota dofinansowania – dopłacasz różnicę. Cały proces może potrwać kilka miesięcy, jednak dzięki pomocy instalatora nie będzie wymagał od ciebie wiele pracy ani wysiłku.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99