www.wroclaw.pl

Poznajcie zalety ekologicznego ogrzewania

Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Wymiana systemu ogrzewania oznacza wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia, wygody i bezpieczeństwa, jak i dla środowiska naturalnego.

Dodatkowa przestrzeń, stały dopływ ciepła, oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo czy porządek w domu - to tylko część korzyści, jakie niesie ze sobą wymiana pieca.

– Wrocławianie często pytają o rodzaje ogrzewania, na jakie można otrzymać dofinansowanie z miasta. Czasami wydaje im się, że dotyczy ono jedynie ogrzewania gazowego. Tymczasem dofinansowanie można otrzymać na każdy rodzaj ogrzewania ekologicznego – mówi Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Który system wybrać?

Większość ekologicznych systemów zapewnia wysoki komfort użytkowania i poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo np. piec na gaz cechują również stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz wytworzenia ciepła.

Elektryczny piec akumulacyjny to z kolei niska emisja spalin i praktycznie zerowe koszty eksploatacji – brak obowiązkowych przeglądów. Wiąże się on jednak z wyższymi rachunkami. Niewielkie różnice, w kosztach użytkowania, dotyczą elektrycznych paneli na podczerwień, powietrznych pomp ciepła oraz korzystania z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Warto pamiętać również o tym, że elektryczne ogrzewanie nie oznacza tylko pieca akumulacyjnego, ale także panele na podczerwień czy maty grzewcze. Natomiast w przypadku pompy ciepła nie chodzi wyłącznie o rozwiązanie gruntowe, ale również powietrzne, które można zamontować nawet w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.

Grafika przedstawia korzyści z wymiany pieca

Warto wymienić „kopciucha”

– Wiedza na temat takich urządzeń grzewczych, jak panele na podczerwień, powietrzne pompy ciepła czy maty grzewcze, jest dosyć niewielka. Wiele osób, z którymi rozmawiamy, pierwszy raz słyszy o takich rozwiązaniach. Dlatego warto się nimi bardziej zainteresować, zwłaszcza że każde z nich niesie ze sobą szereg dodatkowych korzyści, w przeciwieństwie do pieców na paliwo stałe – dodaje Anita Luda.

Piec na paliwo stałe (węgiel, drewno, koks itp.) to m.in. konieczność zakupu opału i przeznaczenia miejsca na jego składowanie, zapylenie w mieszkaniu czy domu, czasochłonne uzupełnianie paliwa w piecu, a także ryzyko pożaru lub zaczadzenia oraz zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz także:

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99