www.wroclaw.pl

Pobierz nowe wydanie biuletynu wroclaw.pl „Zmień piec”

Nowe wydanie specjalne bezpłatnego Biuletynu Informacyjnego Urzędu Miejskiego Wrocławia – wroclaw.pl poświęcone w całości miejskiej akcji wymiany pieców na ekologiczne formy ogrzewania jest już dostępne dla mieszkańców Wrocławia. Jest ono skierowane w szczególności dla najemców lokali komunalnych oraz mieszkańców osiedli jednorodzinnych.

Wymiana pieca w lokalach komunalnych i korzyści dla najemców komunalnych a także programy dofinansowań dla właścicieli domów jednorodzinnych – m.in. tym tematom poświęcone są strony odświeżonego wydania biuletynu „Zmień piec”.

Osiedla jednorodzinne

– Zakres dofinansowań dotyczący zabudowy jednorodzinnej nieco różni się od przewidzianego dla zabudowy wielorodzinnej, ponieważ właściciele domów jednorodzinnych, oprócz programów miejskich, mogą korzystać również z dofinansowań ogólnopolskich, czyli programu "Czyste Powietrze" oraz ulgi termomodernizacyjnej – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Pobierz biuletyn wroclaw.pl „Zmień piec” – wersja dla osiedli jednorodzinnych [PDF]

Osiedla jednorodzinne - biuletyn wroclaw.pl Zmień piec from Wroclaw

Najemcy komunalni

Dwa lata bez czynszu a następnie obniżenie opłaty czynszowej (nie oznacza zwolnienia z pozostałych opłat, np.: za wodę, energię, gaz czy odbiór śmieci – przyp. red.) o połowę aż do końca 2025 r. – w ten sposób Wrocław chce zachęcić najemców do wymiany pieców na węgiel na ekologiczne źródło ogrzewania w lokalach komunalnych. Do tego dochodzą inne korzyści w ramach akcji „Zmień piec”.

Grafika przedstawia okładkę z biuletynem Zmień piec

– Miasto ma pięcioletni program wymiany źródeł ogrzewania w mieszkaniach komunalnych, jednak najemcy, którzy zdecydują się na wymianę we własnym zakresie, otrzymają dodatkowe profity: zwrot kosztów wymiany pieca oraz drewnianych okien, zwolnienie z czynszu czy wreszcie dopłatę do rachunków za ogrzewanie. Takie osoby mają też większe możliwości wyboru nowego systemu grzewczego plus mogą liczyć na szybszą realizację – podkreśla Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Pobierz biuletyn wroclaw.pl „Zmień piec” – wersja dla najemców komunalnych [PDF]

Najemcy komunalni - biuletyn wroclaw.pl Zmień piec from Wroclaw

Co jeszcze znajdziemy w specjalnym wydaniu „Zmień piec”?

Ze specjalnego wydania miejskiego biuletynu dowiemy się również m.in.:

  •     do kiedy trzeba wymienić piec zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej,
  •     kto pomoże nam otrzymać dotację na wymianę pieca,
  •     co o wymianie pieca mówią lokalni bohaterowie – osoby, które już to zrobiły i tym samym zadbały o czystsze powietrze we Wrocławiu,
  •     jakie programy i działania z dofinansowaniem oferuje miasto,
  •     gdzie na ulicach Wrocławia możemy znaleźć mobilne punkty informacyjne,
  •     jakie są zalety ekologicznego ogrzewania,
  •     jak możemy pobrać dedykowaną nam instrukcję wymiany pieca,
  •     jakie porady mają dla nas prawnik i kominiarz,
  •     odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

– Specjalne wydanie biuletynu wroclaw.pl to kompletne źródło wiedzy na temat korzyści związanych z likwidacją pieców na węgiel, działań miasta w walce ze smogiem i proponowanych programach dofinansowań, a także praktyczny poradnik. Chcemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom procedurę oraz pokazać, że wymiana pieca wcale nie jest taka trudna, a korzyści z tego odczujemy wszyscy – mówi Adrian Staniszewski, dyrektor ds. komunikacji społecznej w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, odpowiedzialnej za powstanie biuletynu.

Nowe wydanie biuletynu w najbliższym czasie trafi do mieszkańców Wrocławia. Wersja dla najemców komunalnych będzie m.in. rozdawana przez zarządców oraz jest dostępna w BOKach ZZK i COMach Wrocławskich Mieszkań, zaś wersja dla osiedli jednorodzinnych, poza dystrybucją bezpośrednio do skrzynek pocztowych, będzie także wystawiona w specjalnych mobilnych punktach informacyjnych. Dodatkowo biuletyny będzie można także otrzymać m.in. w niektórych siedzibach Rad Osiedli oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99