www.wroclaw.pl

Pobierz nowe wydanie biuletynu wroclaw.pl „Zmień piec”

Nowe wydanie specjalne bezpłatnego Biuletynu Informacyjnego Urzędu Miejskiego Wrocławia – wroclaw.pl poświęcone w całości miejskiej akcji wymiany pieców na ekologiczne formy ogrzewania jest już dostępne dla mieszkańców Wrocławia. Jest ono skierowane w szczególności dla najemców lokali komunalnych oraz mieszkańców osiedli jednorodzinnych.

Wymiana pieca w lokalach komunalnych i korzyści dla najemców komunalnych a także programy dofinansowań dla właścicieli domów jednorodzinnych – m.in. tym tematom poświęcone są strony odświeżonego wydania biuletynu „Zmień piec”.

Osiedla jednorodzinne

– Zakres dofinansowań dotyczący zabudowy jednorodzinnej nieco różni się od przewidzianego dla zabudowy wielorodzinnej, ponieważ właściciele domów jednorodzinnych, oprócz programów miejskich, mogą korzystać również z dofinansowań ogólnopolskich, czyli programu "Czyste Powietrze" oraz ulgi termomodernizacyjnej – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Pobierz biuletyn wroclaw.pl „Zmień piec” – wersja dla osiedli jednorodzinnych [PDF]

Najemcy komunalni

Dwa lata bez czynszu a następnie obniżenie opłaty czynszowej (nie oznacza zwolnienia z pozostałych opłat, np.: za wodę, energię, gaz czy odbiór śmieci – przyp. red.) o połowę aż do końca 2025 r. – w ten sposób Wrocław chce zachęcić najemców do wymiany pieców na węgiel na ekologiczne źródło ogrzewania w lokalach komunalnych. Do tego dochodzą inne korzyści w ramach akcji „Zmień piec”.

Grafika przedstawia okładkę z biuletynem Zmień piec

– Miasto ma pięcioletni program wymiany źródeł ogrzewania w mieszkaniach komunalnych, jednak najemcy, którzy zdecydują się na wymianę we własnym zakresie, otrzymają dodatkowe profity: zwrot kosztów wymiany pieca oraz drewnianych okien, zwolnienie z czynszu czy wreszcie dopłatę do rachunków za ogrzewanie. Takie osoby mają też większe możliwości wyboru nowego systemu grzewczego plus mogą liczyć na szybszą realizację – podkreśla Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Pobierz biuletyn wroclaw.pl „Zmień piec” – wersja dla najemców komunalnych [PDF]

Co jeszcze znajdziemy w specjalnym wydaniu „Zmień piec”?

Ze specjalnego wydania miejskiego biuletynu dowiemy się również m.in.:

  •     do kiedy trzeba wymienić piec zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej,
  •     kto pomoże nam otrzymać dotację na wymianę pieca,
  •     co o wymianie pieca mówią lokalni bohaterowie – osoby, które już to zrobiły i tym samym zadbały o czystsze powietrze we Wrocławiu,
  •     jakie programy i działania z dofinansowaniem oferuje miasto,
  •     gdzie na ulicach Wrocławia możemy znaleźć mobilne punkty informacyjne,
  •     jakie są zalety ekologicznego ogrzewania,
  •     jak możemy pobrać dedykowaną nam instrukcję wymiany pieca,
  •     jakie porady mają dla nas prawnik i kominiarz,
  •     odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

– Specjalne wydanie biuletynu wroclaw.pl to kompletne źródło wiedzy na temat korzyści związanych z likwidacją pieców na węgiel, działań miasta w walce ze smogiem i proponowanych programach dofinansowań, a także praktyczny poradnik. Chcemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom procedurę oraz pokazać, że wymiana pieca wcale nie jest taka trudna, a korzyści z tego odczujemy wszyscy – mówi Adrian Staniszewski, dyrektor ds. komunikacji społecznej w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, odpowiedzialnej za powstanie biuletynu.

Nowe wydanie biuletynu w najbliższym czasie trafi do mieszkańców Wrocławia. Wersja dla najemców komunalnych będzie m.in. rozdawana przez zarządców oraz jest dostępna w BOKach ZZK i COMach Wrocławskich Mieszkań, zaś wersja dla osiedli jednorodzinnych, poza dystrybucją bezpośrednio do skrzynek pocztowych, będzie także wystawiona w specjalnych mobilnych punktach informacyjnych. Dodatkowo biuletyny będzie można także otrzymać m.in. w niektórych siedzibach Rad Osiedli oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99