www.wroclaw.pl

Miasto zachęca najemców komunalnych do wymiany pieca

Kierownicy Biur Obługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu | Fot. Redakcja Wroclaw.pl / Tomasz Hołod

Pracownicy Zarządu Zasobu Komunalnego i Wrocławskich Mieszkań, pomimo pandemii koronawirusa, podejmują kolejne działania w ramach akcji „Zmień piec”. Zachęcają oni swoich najemców do wymiany pieca i deklarują pełne wsparcie przez cały proces instalacji ekologicznego ogrzewania.

Zarząd Zasobu Komunalnego, czyli największa miejska jednostka, która zarządza gminnymi nieruchomościami, z uwagi na trwającą pandemię, dociera do właścicieli „kopciuchów” tradycyjną pocztą. W spersonalizowanym zaproszeniu można znaleźć nie tylko wniosek o wymianę pieca na bardziej ekologiczny, ale również zapoznać się z informacjami na temat ulg i dopłat. Dodatkowo podane są dane konkretnego pracownika biura obsługi klienta, który będzie opiekował się całym procesem wymiany starego pieca.

Najemcy pozostaje jedynie wypełnienie wniosku i dostarczenie go do właściwego pracownika. Można to zrobić tradycyjną lub elektroniczną pocztą albo wrzucić do specjalnej skrzynki przy swoim Biurze Obsługi Klienta.

– Zdecydowaliśmy się na te działania, ponieważ z powodu pandemii ograniczyliśmy bezpośrednią obsługę i wizyty w terenie. Dodatkowo nie wszyscy nasi najemcy mają dostęp do poczty elektronicznej. Akcja zaczyna przynosić efekty. Tylko w pierwszych tygodniach dostaliśmy już kilkadziesiąt nowych wniosków o wymianę pieca – podkreśla Andrzej Margielewski, kierownik BOK nr 10 wrocławskiego ZZK.

W dalszej kolejności pracownicy Biur Obsługi Klienta wskazują swoim najemcom odpowiednie kroki i czynności, które należy wykonać.

Czytaj także: Miasto pomoże najemcom komunalnym wymienić piec [WIDEO]

Kontakty i adresy BOK ZZK i COM WM

Po nowym roku znów osobiste wizyty pracowników WM

Podobne działania, zachęcające najemców komunalnych do wymiany ogrzewania na ekologiczne z własnej inicjatywy, prowadzi spółka Wrocławskie Mieszkania. We wrześniu rozpoczął się pilotaż polegający na bezpośrednich wizytach u lokatorów.

– Ze względu na znaczące wzrosty zachorowań jesienią i wprowadzone obostrzenia, do końca roku akcja jest kontynuowana w formie kontaktów telefonicznych z najemcami. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że osobiste spotkania są najefektywniejsze. Zwłaszcza w przypadku osób starszych i mniej samodzielnych. Dlatego po nowym roku powrócimy do tej formy, oczywiście z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego – informuje Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Wrocławskich Mieszkań.

W styczniu i w lutym pracownicy postarają się dotrzeć do mieszkańców lokali gminnych w 200 budynkach.

– Poza tym będziemy kontynuowali wizyty w kolejnych budynkach wspólnotowych (prawie 700 – przyp. red.), w których mamy jeszcze stare nieekologiczne piece – dodaje Galewska.

 Pracownicy Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań, fot. www.wroclaw.pl/ Tomasz Hołod Pracownicy Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań, fot. www.wroclaw.pl/ Tomasz Hołod

Podłączenia do sieci ciepłowniczej

To wszystko to nie jedyne działania, jakie miasto podejmuje w walce o czyste powietrze. W ramach akcji „Zmień Piec” likwiduje również „kopciuchy” m.in. poprzez podłączenia miejskich kamienic do sieci ciepłowniczej. W 2020 roku tylko ZZK na likwidację pieców w ramach uciepłownienia przeznaczył blisko 12 mln złotych, a w całym zasobie komunalnym w stolicy Dolnego Śląska zlikwidowano ponad 400 pieców.

– W przyszłym roku chcemy przyłączyć do sieci ciepłowniczej kilkadziesiąt gminnych budynków w naszym zasobie. Ogłaszamy kolejne przetargi, zarówno te na przygotowanie dokumentacji technicznej, jak i również prace budowlane. To bardzo często rozbudowane projekty. W wielu przypadkach zakres tych prac obejmuje nie tylko likwidację pieców i budowę nowej sieci grzewczej. Realizujemy częściowe remonty budynków, wymieniamy stare okna w częściach wspólnych oraz instalacje sanitarne – zaznacza Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Listę gminnych kamienic, które są przeznaczone do uciepłownienia, oraz dodatkowe informacje dla najemców komunalnych można znaleźć tutaj.

Sprawdź, ile zyskasz na zwolnieniu z czynszu

Najemca komunalny wymieniając piec we własnym zakresie może liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych od miasta: 20 000 zł na wymianę pieca i starych okien z programów KAWKA Plus i Termo KAWKA, do 4 000 zł dopłaty do rachunków i wreszcie nawet kilkanaście tysięcy złotych dzięki zwolnieniom i ulgom w czynszu.

Ile dokładnie możemy zyskać na zwolnieniu z czynszu, sprawdzimy na specjalnym kalkulatorze. Szybsza decyzja to wyższe dopłaty.

Grafika przedstawia zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych po wymianie pieca w poszczególnych latach

– Miasto jest mocno zaangażowane w walce o lepsze powietrze. Nasze zespoły pracują po to, by najemcy mogli żyć w ciepłych, bezpiecznych mieszkaniach. Zapraszamy wszystkich najemców komunalnych do kontaktu z nami. Myślmy o tym, jak piękny będzie Wrocław, gdy będzie miał czyste powietrze – zachęca Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99