www.wroclaw.pl

Rekordowe zainteresowanie wymianą pieca z programem KAWKA Plus we Wrocławiu

Złożenie kompletnego wniosku do końca roku to szansa na otrzymanie nawet 15 tys. zł na wymianę pieca | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

2021 rok – zgodnie z oczekiwaniami – będzie rekordowy, jeżeli chodzi o walkę o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska. Wrocławianie składają coraz więcej wniosków o wymianę pieca do programu KAWKA Plus. Wiele osób liczy na uzyskanie najwyższej dopłaty, nawet do 15 tys. złotych.

To ostatni rok najwyższych dopłat do wymiany pieca we Wrocławiu. Od stycznia kwota dotacji zmniejszy się o 3 tys. zł, stąd bierze się rekordowo duże zainteresowanie programem KAWKA plus. Wydział Środowiska i Rolnictwa rozpatruje już ponad 2350 wniosków (ok. 1600 od właścicieli mieszkań, ok. 750 od najemców komunalnych).

2021 r. jest ostatnim rokiem najwyższych dopłat do wymiany pieca. Zostało niewiele ponad 50 dni, by zdążyć złożyć wniosek do programu KAWKA Plus i ubiegać się o 15 tys. zł 2021 jest ostatnim rokiem najwyższych dopłat do wymiany pieca. Zostało niewiele ponad 50 dni, by zdążyć złożyć wniosek do programu KAWKA Plus i ubiegać się o 15 tys. zł

Ponad pół tysiąca wniosków w dwa miesiące

Tylko we wrześniu i w październiku mieszkańcy złożyli blisko 600 wniosków do KAWKI Plus.

– Obecnie przyjmujemy średnio ok. 70-80 wniosków tygodniowo i jest to rzeczywiście rekordowa ilość od początku realizowania programu. Widać, że mieszkańcy chcą zdążyć przed końcem roku, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet 15 tys. zł – wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

 Każdego tygodnia do KAWKI Plus w ostatnim czasie spływa po kilkadziesiąt wniosków, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Każdego tygodnia do KAWKI Plus w ostatnim czasie spływa po kilkadziesiąt wniosków, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

– Zachęcamy pozostałe osoby, mające w swoich nieruchomościach czynne ogrzewanie na paliwa stałe, do zainteresowania się tym tematem jeszcze w listopadzie lub w grudniu i przypominamy, że w tym roku wystarczy złożyć kompletny wniosek, a wymianę pieca rozpocząć w 2022 r. – dodaje.

Oprócz realizowania indywidualnych wniosków miasto podłącza również rekordową liczbę budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej – do końca roku będzie to aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów. Do końca 2021 z mapy miasta ma zniknąć 3,5-4 tys. pieców.

Pamiętaj – złóż kompletny wniosek

Kluczową kwestią jest kompletność złożonego wniosku wraz ze wszelkimi niezbędnymi załącznikami. Tylko bowiem takie wnioski, złożone do końca 2021 r., będą mogły być uwzględnione przy ubieganiu się o dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł.

– Niestety dużo wniosków wpływających do naszego wydziału jest nieprawidłowo wypełnionych lub niekompletnych, co uniemożliwia ich dalsze procedowanie. W wielu przypadkach jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości, brakuje pełnomocnictw czy innych niezbędnych dokumentów, np. z Wydziału Architektury i Budownictwa, wymaganych przy realizacji instalacji ogrzewania gazowego – podkreśla Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa.

 Najważniejsze, by wniosek który złożymy był kompletny i zawierał wszystkie niezbędne załączniki, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Najważniejsze, by wniosek, który złożymy, był kompletny i zawierał wszystkie niezbędne załączniki, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Więcej informacji o programie KAWKA Plus i niezbędnych dokumentach. Warto także skorzystać z dedykowanych instrukcji wymiany pieca, z których dowiemy się, jak krok po kroku przejść cały proces, w zależności m.in. od wybranego rodzaju ogrzewania.

Wniosek można złożyć osobiście, przez ePUAP lub pocztą

Dzięki ostatnim zmianom w programie więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie z KAWKI Plus, m.in. osoby posiadające w swoich nieruchomościach obok pieców  na paliwa stałe inną instalację niskoemisyjną, lecz korzystające głównie ze stałopalnych źródeł ciepła.

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się e-mailowo lub telefonicznie za pomocą infolinii, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 (infolinia – tel. 71 799 6 799, e-mail: [email protected]). Najemcy komunalni mogą skorzystać również z pomocy osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań.

Wnioski do programu KAWKA Plus można składać w trybie ciągłym w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

Zmień piec – co oferuje miasto?

W sumie wrocławianie z pomocą miejskich dofinansowań wymienili już ponad 10 tys. kopciuchów.

 Z mapy Wrocławia znika coraz więcej pieców, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Z mapy Wrocławia znika coraz więcej pieców, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca przyszłego roku, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne trzy lata. Dodatkowo osoby, które brały lub biorą udział w programie KAWKA Plus, mogą otrzymać, w ramach programu Termo KAWKA, dopłatę na wymianę starych drewnianych okien.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99