www.wroclaw.pl

Zmień piec: Wrocław przedłuża ulgi dla mieszkańców

Dopłaty w ramach LPO można uzyskać po wymianie pieca na ekologiczne ogrzewanie | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Wrocław dalej zachęca do likwidacji kopciuchów w ramach akcji „Zmień piec” i oferuje dopłatę do 12 tys. zł z programu KAWKA Plus. Dodatkowo, miasto przedłuża programy osłonowe dla wrocławian, a dzięki nowym progom dochodowym z dopłat do rachunków będzie mogło skorzystać także więcej mieszkańców.

– Pierwotnie zakładaliśmy, że zwolnienia z czynszu będą obowiązywały do końca 2022 roku, a następnie przez kolejne trzy lata będzie to 50-proc. ulga w czynszu. Lokalny Program Osłonowy miał natomiast trwać do czerwca 2023 roku. Ale biorąc pod uwagę obawy związane ze wzrostem rachunków za ogrzewanie, podjąłem decyzję o wydłużeniu programów osłonowych dla osób, które wymienią piece na ekologiczne źródło ogrzewania – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Czytaj także:

Zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych zostaną wydłużone do końca 2023 r., a przez kolejne trzy lata najemcy zapłacą tylko połowę czynszu [do końca 2026 r. – przyp. red.]. Dopłaty do rachunków będą natomiast przyznawane do czerwca 2024 r.

– Na bieżąco reagujemy na potrzeby mieszkańców. Nasi zarządcy mają za sobą tysiące wizyt osobistych i rozmów telefonicznych, z których wynika, że wrocławianie najbardziej obawiają się teraz wzrostu rachunków za ogrzewanie. Stąd wzięła się decyzja o przedłużeniu programów – mówi Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Projektem uchwały w tej sprawie zajmie się Rada Miejska Wrocławia już podczas marcowej sesji.

Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

Przedłużenie ulg dla mieszkańców - zwolnienia z czynszu i dopłaty do LPO Przedłużenie ulg dla mieszkańców – zwolnienia z czynszu i dopłaty do LPO

Coraz więcej mieszkańców korzysta z dopłat do rachunków

Już ok. 850 osób otrzymało dopłaty do rachunków za ogrzewanie. W sumie w ramach LPO przekazano do tej pory ponad 500 tys. zł. Skorzystać z dopłat mogą osoby fizyczne, mieszkające we Wrocławiu, które po 1 stycznia 2018 r. wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe. Dopłaty wynoszą nawet do 4 tys. złotych rocznie.

Rekordowym zainteresowaniem LPO cieszył się w styczniu 2022 r., kiedy to wrocławianie złożyli aż 230 wniosków. Tymczasem przez cały 2021 r. było to 420 wniosków.

Zwolnienia z czynszu dotyczą obecnie ok. 700 mieszkań. Miasto wydało na ten cel już ok. 2,5 mln zł. Średnio, nie płacąc czynszu, najemca komunalny zyskuje nawet 5 tys. zł rocznie.

Podwyższone progi dochodowe – dopłaty do rachunków

Ostatnim czynnikiem, który może wpłynąć na to, że więcej wrocławian skorzysta z LPO, jest kryterium dochodowe, które od stycznia 2022 r. uległo podwyższeniu – dopłatę otrzymamy, jeżeli dochód nie przekracza:

  • 3000 zł netto na osobę w rodzinie (wcześniej 2640 zł);
  • 4268 zł netto w przypadku osób samotnie gospodarujących (wcześniej 3855,50 zł).

– Od stycznia, kiedy ceny prądu i gazu drastycznie wzrosły, zauważamy bardzo duże zainteresowanie Lokalnym Programem Osłonowym. Mieszkańcy z entuzjazmem przyjęli informację o zwiększeniu progów dochodowych – wyjaśnia Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny. – Dzięki tej zmianie więcej osób będzie mogło uzyskać wsparcie nie tylko na etapie wymiany, ale także po zainstalowaniu ekologicznego źródła ogrzewania – dodaje.

Wysokość dopłat, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego, jest obliczana na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania czy rodzaju ogrzewania i wypłacana bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła, energii lub gazu.

Nabór wniosków do Lokalnego Programu Osłonowego

Dopłata przyznawana jest na pół roku. Wnioski można składać w biurach oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Sprawdź, gdzie złożyć wniosek.

Pobierz wniosek o przyznanie pomocy w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Nabór trwa do 30 czerwca 2023 r.

Sejmowy dodatek osłonowy od stycznia 2022 r.

Obok miejskiego Lokalnego Programu Osłonowego, wrocławianie mogą także skorzystać z uchwalonego przez sejm dodatku osłonowego, który jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej. Dodatek przysługuje osobom samotnym o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 2100 zł netto oraz rodzinom z dochodami 1500 zł na miesiąc na osobę.

Czytaj także: Dodatek osłonowy w 2022 r.

To, co może najbardziej dziwić w nowych przepisach, to fakt, że posłowie, wprowadzając zróżnicowanie stawek dodatku osłonowego, zdecydowali o tym, że więcej pieniędzy dostaną gospodarstwa ogrzewające dom węglem z wykorzystaniem nieekologicznych źródeł, jak m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza czy kuchnia węglowa.

 Wyższy dodatek będzie przysługiwał m.in. właścicielom domów opalanych węglem, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.plWyższy dodatek będzie przysługiwał m.in. właścicielom domów opalanych węglem,
fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Czytaj także: Sejmowy dodatek osłonowy: dostaniesz więcej, jeżeli… palisz węglem

Jeżeli jest to główne źródło ogrzewania i zostało ono wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku (CEEB), wówczas takie gospodarstwo, w zależności od liczby osób wchodzących w jego skład, otrzyma od 500 do nawet 1437,50 zł. Mieszkańcy, którzy korzystają z ekologicznych źródeł ciepła, mogą natomiast liczyć na świadczenie od 400 do 1150 zł.

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wrocławianie mogą złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej:

  • w Biurze Obsługi Klienta nr 1 przy ul. Hubskiej 30-32, od 7.30 do 15.00;
  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej – z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

– Wrocławianie mogą – w pewnych przypadkach – skorzystać zarówno z dopłat w ramach Lokalnego Programu Osłonowego, jak i z dodatku osłonowego – mówi Łukasz Kocur z MOPS we Wrocławiu. – Zwracamy jednak uwagę, że wnioski składa się w różnych miejscach, w przypadku LPO m.in. w Zespołach Terenowej Pracy Socjalnej, w przypadku dodatku osłonowego w Dziale Wsparcia Mieszkańców przy ul. Hubskiej 30/32. Zachęcamy do podania we wniosku adresu e-mail, wówczas przyślemy informację o przyznaniu dodatku na ten adres.

Wniosek można złożyć najpóźniej do 31 października 2022 r.

O akcji „Zmień piec”

Priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 11,5 tys. pieców. W tym roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. zł. Miasto dopłaca również do rachunków za ogrzewanie po wymianie pieca, do wymiany starych drewnianych okien [do 5000 zł z programu Termo KAWKA – przyp. red.] oraz zwalnia z czynszu najemców komunalnych.

Programy w ramach akcji „Zmień piec” Programy w ramach akcji „Zmień piec”

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99