www.wroclaw.pl

Sejmowy dodatek osłonowy: dostaniesz więcej, jeżeli… palisz węglem

Sejm zdecydował, że wyższy dodatek otrzymają gospodarstwa z nieekologicznymi źródłami ciepła | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Sejm uchwalił niedawno dodatek osłonowy, czyli jeden z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Okazuje się jednak, że w czasach, gdy we Wrocławiu promuje się wymianę kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła i walczy ze smogiem poprzez rekordowe liczby likwidowanych pieców, sejm postanowił, że wyższy dodatek osłonowy otrzymają osoby, które swoje gospodarstwa ogrzewają... węglem.

433 posłów zagłosowało za przyjęciem dodatku osłonowego. Ma on zrekompensować Polakom wzrost opłat za prąd, ogrzewanie i inne domowe wydatki. Będzie przyznawany za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i wypłacany w dwóch ratach: do końca marca i do 2 grudnia 2022 r.

Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

Dodatek osłonowy przysługuje osobom samotnym o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 2100 zł netto oraz rodzinom z dochodami 1500 zł na miesiąc na osobę. Zdaniem rządu wsparcie trafi do blisko 7 mln Polaków.

Czytaj także: Dodatek osłonowy w 2022 r.

Wyższy dodatek dla palących węglem

To, co jednak może najbardziej dziwić w nowych przepisach to fakt, że posłowie wprowadzając zróżnicowanie stawek dodatku osłonowego, zdecydowali o tym, że więcej pieniędzy dostaną gospodarstwa ogrzewające dom węglem z wykorzystaniem nieekologicznych źródeł, jak m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza czy kuchnia węglowa.

Czytaj także: Lokalny Program Osłonowy a dodatek osłonowy. Jakie różnice?

Jeżeli jest to główne źródło ogrzewania i zostało ono wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku (CEEB), wówczas takie gospodarstwo, w zależności od liczby osób wchodzących w jego skład, otrzyma od 500 do nawet 1437,50 zł. Mieszkańcy, którzy korzystają z ekologicznych źródeł ciepła, mogą natomiast liczyć na świadczenie od 400 do 1150 zł.

 Wyższy dodatek będzie przysługiwał m.in. właścicielom domów opalanych węglem, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Wyższy dodatek będzie przysługiwał m.in. właścicielom domów opalanych węglem, fot. Tomasz Hołod / redakcja www.wroclaw.pl

Kontrowersyjna poprawka została wprowadzona podczas prac sejmowych. Uzasadniono ją tym, że gospodarstwa domowe ogrzewane węglem należą do najuboższych, dlatego należy im się wyższa rekompensata, aby ochronić je przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca.

– Z niepokojem obserwujemy regulacje prawne, które w pewnym sensie promują nieekologiczne źródła ciepła – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW. – Nowe przepisy mogą zniechęcać do wymiany kopciuchów, skoro paląc w nich węglem mieszkańcy otrzymają wyższą kwotę dodatku osłonowego. W stolicy Dolnego Śląska oferujemy mieszkańcom Lokalny Program Osłonowy, który nie tylko zakłada wyższe progi dochodowe, ale przede wszystkim nagradza tych, którzy swój piec zlikwidowali – dodaje.

Dopłaty do rachunków po wrocławsku

Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe.

Dopłaty przysługują mieszkańcom Wrocławia, którzy po 1 stycznia 2018 r. wymienili piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne, zarabiają mniej niż 3000 zł na osobę w rodzinie (4268 zł, jeżeli osoba mieszka sama). Wysokość dopłat jest obliczana na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania czy rodzaju ogrzewania i wypłacana bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła, energii lub gazu.

Czytaj także: Lokalny Program Osłonowy - dopłaty do rachunków

Dopłata przyznawana jest na pół roku, po tym czasie znów należy złożyć wniosek w biurach oddziałów terenowych MOPS we Wrocławiu. Nabór trwa do 30 czerwca 2023 r.

Wrocław stawia na wymianę pieców

Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 11,5 tys. pieców.

 Ponad 10 tys. kopciuchów już zniknęło z Wrocławia - w 2022 r. na wymianę pieca możesz otrzymać nawet do 12 tys. zł, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Ponad 10 tys. kopciuchów już zniknęło z Wrocławia - w 2022 r. na wymianę pieca możesz otrzymać nawet do 12 tys. zł, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Walka ze smogiem powinna być priorytetem dla wszystkich. We Wrocławiu likwidujemy rekordową liczbę pieców w zasobie komunalnym oraz oferujemy szereg korzyści w ramach akcji „Zmień piec” dla osób, które zdecydują się na zmianę swojego ogrzewania na ekologiczne – mówi Szymczak-Pomianowska.

W tym roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. złotych i – co ważne – całą procedurę można przeprowadzić także zimą.

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają m.in. strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą zarówno tradycyjnie, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych dronów.

 Kontrole wrocławska Straż Miejska prowadzi m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych dronów, fot. Tomasz Hołod/ Redakcja www.wroclaw.pl Kontrole wrocławska Straż Miejska prowadzi m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych dronów, fot. Tomasz Hołod/ Redakcja www.wroclaw.pl

Natomiast wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym miasto opracowało Wrocławski Indeks Powietrza, w którym rekomenduje określone zachowania, w zależności od jakości powietrza.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99