www.wroclaw.pl

Zarządcy odwiedzają najemców komunalnych i przekonują do wymiany pieca

Zarządcy wizyty u najemców rozpoczęli w lutym | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Ponad 2,5 tys. lokali w zasobie miasta odwiedzili do tej pory zarządcy komunalni. Podczas spotkań, prowadzonych w reżimie sanitarnym, informują swoich najemców o korzyściach płynących z wymiany starego kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. W wakacje pracownicy Wrocławskich Mieszkań zapukają do kolejnych 1,4 tys. lokali.

Zarządcy odwiedzali najemców od lutego do maja.

– Chcieliśmy w ten sposób zidentyfikować posiadane źródła ogrzewania w lokalach a - w przypadku stwierdzenia tych nieekologicznych - zachęcić do skorzystania z programów dofinansowań. Nasza akcja spotkała się z dobrym odbiorem mieszkańców i przełożyła na przyrost składanych wniosków – podkreśla Monika Tendaj-Bielawska, prezes zarządu Wrocławskich Mieszkań.

2500 lokali w 533 budynkach

W sumie w trakcie 4 miesięcy akcji, pracownicy Wrocławskich Mieszkań odwiedzili mieszkańców ponad 2500 lokali w 533 budynkach (w tym 101 wspólnotach).

– Ekologiczne źródło ogrzewania potwierdzono w 1174 lokalach. Prawie 60% mieszkańców lokali, które ogrzewane są kopciuchami, wyraziło zainteresowanie skorzystaniem z programu KAWKA Plus. Część z nich założyła wniosek na miejscu, bezpośrednio w trakcie wizyty. Nasi administratorzy wyjaśniali poszczególne etapy zmiany ogrzewania, możliwości otrzymania dofinansowania oraz skorzystania z Lokalnego Programu Osłonowego, czyli dopłat do rachunków – dodaje Tendaj-Bielawska.

Czytaj także:

Pracownicy Wrocławskich Mieszkań, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

W wakacje kolejne wizyty

Zarządcy po złożeniu wniosku dalej opiekują się swoimi najemcami. – Dzwonimy do tych lokatorów, którzy zadeklarowali chęć zmiany ogrzewania a nie złożyli dokumentów. Staramy się diagnozować potrzeby i pomagać przejść cały proces – mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań.

W okresie wakacyjnym planowane są kolejne wizyty u najemców . Nadal w rejonie Przedmieścia Oławskiego, Kleczkowa, Ołbina i Śródmieścia, gdzie we Wrocławiu jest największe zagęszczenie kopciuchów.

– W lipcu i sierpniu odwiedzimy lokatorów 1400 mieszkań w 292 budynkach. Bardzo nam zależy, by dotrzeć  do każdego lokalu i przekonać najemców do zmiany ogrzewania na najbardziej preferencyjnych warunkach – dodaje Galewska.

Wsparcie ZZK

Zarząd Zasobu Komunalnego również wspiera najemców - dociera do właścicieli starych pieców tradycyjną pocztą. W spersonalizowanym zaproszeniu można znaleźć nie tylko wniosek o wymianę pieca na bardziej ekologiczny, ale również zapoznać się z informacjami na temat ulg i dopłat. Dodatkowo podane są dane konkretnego pracownika biura obsługi klienta, który będzie opiekował się całym procesem wymiany starego pieca.

Kierownicy Biur Obsługi Klienta ZZK, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Akcję informacyjną rozpoczęliśmy już w październiku ub.r. Od tego czasu przeprowadzono 1882 rozmowy telefoniczne z najemcami, wysłano także pisma do 1647 najemców z zaproszeniem do złożenia wniosków o zgodę na zmianę ogrzewania – wylicza Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZZK.

Najemcy pozostaje jedynie wypełnienie wniosku i dostarczenie go do właściwego pracownika. Można to zrobić tradycyjną lub elektroniczną pocztą albo wrzucić do specjalnej skrzynki przy swoim Biurze Obsługi Klienta.

Najemcy, przy wymianie systemu ogrzewania, mogą skorzystać z pomocy około 200 osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Przeszkoleni pracownicy udzielą niezbędnych informacji, pomogą skompletować i wypełnić dokumenty, przeprowadzą przez cały proces zmiany ogrzewania, a wreszcie odbiorą nowy system grzewczy.

Setki pieców znikają z zasobu miasta

Okres wiosenno-letni to dobry czas na wymianę źródła ogrzewania przed kolejną zimą. Dlatego miasto likwiduje obecnie blisko 800 pieców w 68 budynkach komunalnych. W kolejnych 34 trwa procedura przetargowa.

Obecnie z gminnego zasobu miasta znika 550 pieców w 421 mieszkaniach w 48 budynkach administrowanych przez Zarząd Zasobu Komunalnego oraz 230 kopciuchów w 178 mieszkaniach w 20 budynkach będących w zarządzie spółki Wrocławskie Mieszkania.

Najemca może sam wymienić piec

Miasto z jednej strony likwiduje „kopciuchy” w zasobie 100% gminnym, z drugiej zachęca najemców, by sami zainteresowali się wymianą ogrzewania na ekologiczne. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkańców, których adresy nie znajdują się na mapie podłączeń do sieci ciepłowniczej.

– W budynkach gminnych podłączenie do sieci realizuje miasto, natomiast w pozostałych przypadkach zachęcamy wrocławian do pozbywania się kopciuchów z własnej inicjatywy, korzystając z miejskich programów i dodatkowych korzyści. To np. w przypadku najemców komunalnych zwolnienie i ulgi w czynszu oraz dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo mogą wymienić piec szybciej, niż zrobi to miasto i sami decydować, jaki rodzaj ogrzewania zastosują – wyjaśnia Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Czytaj także: Miasto zachęca najemców komunalnych do wymiany pieca

Ostatni rok najwyższych dopłat

Nawet 15 tys. złotych – tyle można otrzymać w 2021 r. na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok z maksymalną kwotą dotacji. W kolejnych latach dopłata od miasta będzie coraz niższa. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok z maksymalną kwotą dotacji. W kolejnych latach dopłata od miasta będzie coraz niższa.

2021 rok jest zatem kluczowy dla wrocławian, którzy wciąż używają w swoich domach „kopciuchów”.

W 2022 roku kwota dotacji wyniesie już maksymalnie do 12 tys. złotych, w kolejnym roku będzie to 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99