www.wroclaw.pl

Najemco, zmień piec w mieszkaniu komunalnym! Jak dostać dopłatę na wymianę kopciucha? [WIDEO]

Spotkanie z najemcami komunalnymi w ramach akcji Zmień piec w CAL przy ul. Prądzyńskiego we Wrocławiu | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Za nami kolejne spotkanie w ramach akcji „Zmień piec”. W Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Prądzyńskiego 39a najemcy komunalni z Przedmieścia Oławskiego mogli dowiedzieć się, w jaki sposób najszybciej wymienić piec i jak skorzystać z dopłat oraz programów oferowanych przez miasto.

Podczas spotkania uczestnicy poznali korzyści płynące z wymiany pieca i dopłaty, jakie oferuje miasto (m.in. w ramach programu KAWKA Plus), dokumenty, które należy przygotować, aby otrzymać dofinansowanie, a także historie osób, które już wymieniły piec na ekologiczne ogrzewanie. Był też czas na zadawanie pytań i dyskusję.

– Spotkaliśmy się z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego, najemcami lokali zarządzanymi zarówno przez Wrocławskie Mieszkania, jak i Zarząd Zasobu Komunalnego. To osoby, które jeszcze posiadają nieekologiczne źródła ciepła. Zachęcamy je zatem do wymiany kopciucha, rozwiewamy wątpliwości, odpowiadamy na indywidualne pytania – wyjaśnia Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Mieszkania.

Czytaj także:

Miasto zachęca najemców do likwidacji kopciucha

To kolejne działania miasta, które mają zachęcić najemców komunalnych do wymiany pieca.

Od dwóch lat odwiedzamy swoich najemców. W tym roku wytypowaliśmy 1800 lokali i w połowie z nich stwierdziliśmy, że ogrzewanie nadal jest nieekologiczne. I właśnie tych mieszkańców będziemy zachęcać, zwłaszcza że sezon letni sprzyja takim pracom – dodaje Galewska.

– Wysyłamy listy, dzwonimy do najemców, wyjaśniamy, że procedury wcale nie są skomplikowane – wylicza Aleksandra Lipertowska, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Czytaj także: Zasób komunalny we Wrocławiu: Będą remonty na sumę 700 mln zł

Spotkanie z najemcami komunalnymi w ramach akcji Zmień piec w CAL przy ul. Prądzyńskiego we WrocławiuSpotkanie z najemcami komunalnymi w ramach akcji Zmień piec w CAL przy ul. Prądzyńskiego we Wrocławiu, fot. Tomasz Hołod

„Wymiana pieca się opłaca i nie jest skomplikowana”

Mieszkańcy, którzy odwiedzili CAL przy Prądzyńskiego mogli również posłuchać historii najemcy, który wymienił już piec na ogrzewanie elektryczne.

– Jestem bardzo zadowolony. Nie miałem wkładu własnego, ale dzięki pełnomocnictwu wszystko załatwił za mnie instalator. Do mnie należało tylko zgłoszenie do urzędu, że prace są wykonane. Trwały one zaledwie trzy dni, a cały proces wymiany pieca dwa miesiące. Teraz nie muszę nosić węgla, nie kurzy mi się w mieszkaniu, mam wygodę i komfort – opowiada wrocławianin, Marek Głowiński.

– Rachunki nie są aż tak wysokie, dodatkowo można korzystać z dopłat do rachunków i zwolnień z czynszu. To w zupełności wystarcza. Chcę zachęcać innych do wymiany pieca, bo to naprawdę się opłaca i jest, zwłaszcza dla starszych osób, olbrzymią ulgą – dodaje.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał drobne, zielone upominki, fot. Tomasz HołodKażdy uczestnik spotkania otrzymał drobne, zielone upominki, fot. Tomasz Hołod

Czytaj także:

Najemco komunalny – od czego zacząć wymianę pieca?

Najemca, który chce wymienić piec powinien rozpocząć od kontaktu ze swoim zarządcą. Może on skorzystać z pomocy około 200 osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Przeszkoleni pracownicy udzielą niezbędnych informacji, pomogą skompletować i wypełnić dokumenty, przeprowadzą przez cały proces zmiany ogrzewania, a wreszcie odbiorą nowy system grzewczy.

ZZK i WM - biura obsługi klienta dla najemców komunalnych

Pomocą służą także wrocławscy doradcy energetyczni, którzy są dostępni od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00–18.00 pod numerem telefonu 71 799 6 799 lub mailem: zmienpiec(at)um.wroc.pl.

O akcji „Zmień piec”

Priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 12 tys. pieców. W 2022 roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. złotych

Miasto dopłaca również do rachunków za ogrzewanie po wymianie pieca, do wymiany starych drewnianych okien (do 5000 zł z programu Termo KAWKA - przyp. red.) oraz zwalnia z czynszu najemców komunalnych.

Programy w ramach akcji „Zmień piec” Programy w ramach akcji „Zmień piec”

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99