Seniorze, zmień piec! Za nami spotkanie informacyjne o miejskich dopłatach na wymianę kopciucha. Wrocławscy seniorzy poznali miejskie programy akcji „Zmień piec” oraz korzyści z wymiany pieca na ekologiczne ogrzewanie, zobaczyli historie osób, które już zdecydowały się pozbyć kopciucha oraz dowiedzieli się, jakie kary - zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej - mogą grozić za palenie w piecu.
Spotkanie z wrocławskimi seniorami przeprowadzono w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Dominikańskim 6. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. zasadach, na jakich można wymienić piec z dopłatą w ramach KAWKA Plus, jak skorzystać z dopłat do rachunków czy zwolnień i ulg w czynszu.
– Spotkaliśmy się, żeby opowiedzieć seniorom o naszej akcji „Zmień piec”, przypomnieć o dopłatach, jakie oferuje miasto oraz pokazać, jak można to zrobić szybko i sprawnie – powiedziała Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny. – Starszym osobom często wydaje się, że wymiana pieca to trudny i długi proces. Chcemy pokazać, że wcale nie musi tak być i z pomocą naszą, bliskich czy sąsiadów można sobie z tym spokojnie poradzić.
Czytaj także: Programy dofinansowań w ramach akcji "Zmień piec"
Spotkanie rozpoczęli wrocławscy strażnicy miejscy, którzy przypomnieli zebranym, że wymiana kopciucha to nie tylko proekologiczne działanie, ale także obowiązek wynikający z uchwały antysmogowej.
Spotkanie informacyjne dla seniorów w ramach akcji "Zmień piec" - Wrocławskie Centrum Seniora, fot. Tomasz Hołod
– Podczas wykonywania codziennych obowiązków spotykamy się z seniorami i informujemy ich o potrzebie wymiany pieca. Staramy się zwrócić uwagę mieszkańców, że to ważne, gdyż kopciuchy wpływają na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Warto także pamiętać, że niewymienienie pieca w odpowiednim terminie (1 lipca 2024 r. dla pieców bezklasowych i klasy 1. oraz 2. – przyp. red.) może skutkować karą grzywny nawet do 5000 zł – podkreśliła Ewelina Bekieszczuk ze Straży Miejskiej Wrocławia.
Czytaj także:
O swoich doświadczeniach związanych z wymianą kopciucha opowiedziała także bohaterka akcji „Zmień piec” Anna Owczarek: – Cieszy mnie, że przekazując tę wiedzę staramy się zachęcić innych do zadbania o czystość powietrza i nasze środowisko. Sama jestem bardzo zadowolona z tego, że udało mi się pozbyć pieca z wykorzystaniem miejskich dopłat. Mam nadzieję, że zachęciłam seniorów do pójścia tą samą drogą.
Anna Owczarek, bohaterka akcji Zmień piec, fot. Tomasz Hołod
Czytaj także: Najemco, zmień piec w mieszkaniu komunalnym! Jak dostać dopłatę na wymianę kopciucha? [WIDEO]
Jak podkreślali zarówno doradcy energetyczni oraz przedstawiciele Straży Miejskiej Wrocławia, seniorzy są zainteresowani wymianą pieca.
– Nierzadko spotykamy sytuacje, gdy starsza osoba musi wnieść wiadro węgla na piąte piętro w kamienicy. Ci mieszkańcy naprawdę chcą mieć ekologiczny, zdrowy, wygodny i nowoczesny system grzewczy – dodała Ewelina Bekieszczuk.
Wrocławscy strażnicy miejscy opowiadają o akcji "Zmień piec", fot. Tomasz Hołod
Wrocławianie, którzy zdecydowali się wziąć udział w spotkaniu w WCRS z zaangażowaniem słuchali praktycznych porad i wskazówek.
– Przyszłam na spotkanie, żeby dowiedzieć się, jak można uzyskać jeszcze lepsze warunki do życia w naszym mieście – mówiła Maria Sarzyńska, mieszkanka Wrocławia, która już wymieniła piec. – Od kilku lat jestem szczęśliwą posiadaczką centralnego ogrzewania w mieszkaniu. Różnica jest olbrzymia, bardzo podniósł nam się komfort życia, nie musimy rano wycierać popiołu i kurzu, nosić węgla, drewna. Mamy czysto, przyjemnie, ciepło, ustawiamy sobie temperaturę jaką lubimy, mamy także więcej czasu. Warto korzystać z tego, co miasto oferuje, zwłaszcza w przypadku seniorów.
Maria Sarzyńska, seniorka z Wrocławia, fot. Tomasz Hołod
– Interesuje mnie temat ekologii, czystego powietrza i korzyści dla zdrowia z niego płynących – wyjaśniła wrocławianka, Irena Masłyk. – Sama mam jeszcze piec i palę węglem. Chciałabym wymienić kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. Wkrótce mamy zostać podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej, co bardzo mnie cieszy.
Dla seniorów i nie tylko pomocą służą wrocławscy doradcy energetyczni, którzy są dostępni dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00–18.00 pod numerem telefonu 71 799 6 799 lub mailem: zmienpiec(at)um.wroc.pl. Pomogą oni na każdym etapie procesu wymiany pieca.
Priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 12 tys. pieców. W 2022 roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. złotych i – co ważne – całą procedurę można przeprowadzić także zimą. Miasto dopłaca również do rachunków za ogrzewanie po wymianie pieca, do wymiany starych drewnianych okien (do 5000 zł z programu Termo KAWKA - przyp. red.) oraz zwalnia z czynszu najemców komunalnych.