www.wroclaw.pl

Miasto zachęca seniorów do wymiany pieca. Jak pozbyć się kopciucha i skorzystać z dopłat? [WIDEO]

Spotkanie informacyjne dla seniorów w ramach akcji "Zmień piec" | Fot. Tomasz Hołod

Seniorze, zmień piec! Za nami spotkanie informacyjne o miejskich dopłatach na wymianę kopciucha. Wrocławscy seniorzy poznali miejskie programy akcji „Zmień piec” oraz korzyści z wymiany pieca na ekologiczne ogrzewanie, zobaczyli historie osób, które już zdecydowały się pozbyć kopciucha oraz dowiedzieli się, jakie kary - zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej - mogą grozić za palenie w piecu.

Spotkanie z wrocławskimi seniorami przeprowadzono w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Dominikańskim 6. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. zasadach, na jakich można wymienić piec z dopłatą w ramach KAWKA Plus, jak skorzystać z dopłat do rachunków czy zwolnień i ulg w czynszu.

– Spotkaliśmy się, żeby opowiedzieć seniorom o naszej akcji „Zmień piec”, przypomnieć o dopłatach, jakie oferuje miasto oraz pokazać, jak można to zrobić szybko i sprawnie – powiedziała Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny. – Starszym osobom często wydaje się, że wymiana pieca to trudny i długi proces. Chcemy pokazać, że wcale nie musi tak być i z pomocą naszą, bliskich czy sąsiadów można sobie z tym spokojnie poradzić.

Czytaj także: Programy dofinansowań w ramach akcji "Zmień piec"

„Zachęcić seniorów do pójścia tą samą drogą”

Spotkanie rozpoczęli wrocławscy strażnicy miejscy, którzy przypomnieli zebranym, że wymiana kopciucha to nie tylko proekologiczne działanie, ale także obowiązek wynikający z uchwały antysmogowej.

Spotkanie informacyjne dla seniorów w ramach akcji "Zmień piec" - Wrocławskie Centrum SenioraSpotkanie informacyjne dla seniorów w ramach akcji "Zmień piec" - Wrocławskie Centrum Seniora, fot. Tomasz Hołod

– Podczas wykonywania codziennych obowiązków spotykamy się z seniorami i informujemy ich o potrzebie wymiany pieca. Staramy się zwrócić uwagę mieszkańców, że to ważne, gdyż kopciuchy wpływają na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Warto także pamiętać, że niewymienienie pieca w odpowiednim terminie (1 lipca 2024 r. dla pieców bezklasowych i klasy 1. oraz 2. – przyp. red.) może skutkować karą grzywny nawet do 5000 zł – podkreśliła Ewelina Bekieszczuk ze Straży Miejskiej Wrocławia.

Czytaj także:

O swoich doświadczeniach związanych z wymianą kopciucha opowiedziała także bohaterka akcji „Zmień piec” Anna Owczarek: – Cieszy mnie, że przekazując tę wiedzę staramy się zachęcić innych do zadbania o czystość powietrza i nasze środowisko. Sama jestem bardzo zadowolona z tego, że udało mi się pozbyć pieca z wykorzystaniem miejskich dopłat. Mam nadzieję, że zachęciłam seniorów do pójścia tą samą drogą.

Anna Owczarek, bohaterka akcji Zmień piecAnna Owczarek, bohaterka akcji Zmień piec, fot. Tomasz Hołod

Czytaj także: Najemco, zmień piec w mieszkaniu komunalnym! Jak dostać dopłatę na wymianę kopciucha? [WIDEO]

Wygoda, bezpieczeństwo i zdrowie – seniorzy chcą wymieniać piece

Jak podkreślali zarówno doradcy energetyczni oraz przedstawiciele Straży Miejskiej Wrocławia, seniorzy są zainteresowani wymianą pieca.

– Nierzadko spotykamy sytuacje, gdy starsza osoba musi wnieść wiadro węgla na piąte piętro w kamienicy. Ci mieszkańcy naprawdę chcą mieć ekologiczny, zdrowy, wygodny i nowoczesny system grzewczy – dodała Ewelina Bekieszczuk.

Wrocławscy strażnicy miejscy opowiadają o akcji Zmień piecWrocławscy strażnicy miejscy opowiadają o akcji "Zmień piec", fot. Tomasz Hołod

Wrocławianie, którzy zdecydowali się wziąć udział w spotkaniu w WCRS z zaangażowaniem słuchali praktycznych porad i wskazówek.

– Przyszłam na spotkanie, żeby dowiedzieć się, jak można uzyskać jeszcze lepsze warunki do życia w naszym mieście – mówiła Maria Sarzyńska, mieszkanka Wrocławia, która już wymieniła piec. – Od kilku lat jestem szczęśliwą posiadaczką centralnego ogrzewania w mieszkaniu. Różnica jest olbrzymia, bardzo podniósł nam się komfort życia, nie musimy rano wycierać popiołu i kurzu, nosić węgla, drewna. Mamy czysto, przyjemnie, ciepło, ustawiamy sobie temperaturę jaką lubimy, mamy także więcej czasu. Warto korzystać z tego, co miasto oferuje, zwłaszcza w przypadku seniorów.

Maria Sarzyńska, seniorka z WrocławiaMaria Sarzyńska, seniorka z Wrocławia, fot. Tomasz Hołod

– Interesuje mnie temat ekologii, czystego powietrza i korzyści dla zdrowia z niego płynących – wyjaśniła wrocławianka, Irena Masłyk. – Sama mam jeszcze piec i palę węglem. Chciałabym wymienić kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. Wkrótce mamy zostać podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej, co bardzo mnie cieszy.

Dla seniorów i nie tylko pomocą służą wrocławscy doradcy energetyczni, którzy są dostępni dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00–18.00 pod numerem telefonu 71 799 6 799 lub mailem: zmienpiec(at)um.wroc.pl. Pomogą oni na każdym etapie procesu wymiany pieca.

O akcji „Zmień piec”

Priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 12 tys. pieców. W 2022 roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. złotych i – co ważne – całą procedurę można przeprowadzić także zimą. Miasto dopłaca również do rachunków za ogrzewanie po wymianie pieca, do wymiany starych drewnianych okien (do 5000 zł z programu Termo KAWKA - przyp. red.) oraz zwalnia z czynszu najemców komunalnych.

Programy w ramach akcji „Zmień piec” Programy w ramach akcji „Zmień piec”

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99