www.wroclaw.pl

Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna dla właścicieli domów jednorodzinnych

Fot. Redakcja Wroclaw.pl

Dofinansowanie w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych mogą otrzymać mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się wymienić źródła ciepła na paliwo stałe na ekologiczny system ogrzewania. Dotację z programu Czyste Powietrze oraz ulgę termomodernizacyjną można łączyć z miejskimi programami, np. KAWKA Plus i Termo KAWKA.

Właściciel domu jednorodzinnego, który po 30 kwietnia 2020 r. podpisał umowę o dofinansowanie w programie KAWKA Plus i po 15 maja 2020 r. wymienił źródło ogrzewania lub dopiero planuje to zrobić, może ubiegać się również o dotację w ramach programu Czyste Powietrze, przewidzianego dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Kwota dofinansowania jest uzależniona od zakresu realizowanych działań.

Uzupełniające się programy

– Szczególną zaletą łączenia programów Czyste Powietrze i KAWKA Plus jest fakt, że w ramach tego pierwszego można uzyskać dofinansowanie do kosztów, które nie są kwalifikowane do miejskiej dotacji, np. koszty przyłącza gazowego czy projektu. Należy jednak pamiętać, że suma wszystkich otrzymanych dopłat nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jeżeli zadanie jest zgodne z zasadami obu programów - można z nich korzystać jednocześnie – podkreśla Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Symulacja łączenia dotacji przy podłączaniu instalacji gazowej

Pozostałe wydatki przeznaczone na termomodernizację domu jednorodzinnego, które nie zostały dofinansowane w ramach programów Czyste Powietrze, KAWKA Plus i Termo KAWKA, uwzględnić można przy odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej.

Sprawdź także: Kalkulator łączenia dotacji

W sumie z KAWKI Plus i Termo KAWKI można uzyskać do 20 000 zł, z Czystego Powietrza do 30 000 zł (dla inwestycji obejmujących instalację fotowoltaiczną) a w ramach ulgi termomodernizacyjnej nawet 53 000 zł odliczenia od podstawy opodatkowania.

Czytaj więcej:

Jak skorzystać?

Wnioski do programów KAWKA Plus i Termo KAWKA można składać w trybie ciągłym. Dodatkowo osoby, które złożą wniosek o dofinansowanie do 16 października, rozliczą dotację jeszcze w tym roku. Składanie wniosków odbywa się online przez ePUAP, w odpowiednich Centrach Obsługi Mieszkańca lub pocztą na adres siedziby Wydziału Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16.

Do dyspozycji mieszkańców wciąż pozostaje specjalny numer telefonu 71 799 67 99 (od poniedziałku do piątku, godz. 8.00-18.00) oraz adres poczty elektronicznej: [email protected].

Dotacje dla właścicieli domów jednorodzinnych

Natomiast wnioski do programu Czyste Powietrze można składać elektronicznie poprzez stronę www.czystepowietrze.gov.pl lub bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Formularz wniosku dostępny jest na portalu beneficjenta WFOŚiGW we Wrocławiu.

Więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze uzyskać można w Punkcie Obsługi Klienta WFOŚiGW, ul. Racławicka 13 we Wrocławiu (czynnym pn.-pt. w godz. 8.00-15.30) i pod nr telefonu: 22 459 09 45, 607 700 370.

Zamontuj pompę ciepła i skorzystaj z ulgi w podatku od nieruchomości

Kolejnym udogodnieniem dla mieszkańca jest zwolnienie lub ulga w podatku od nieruchomości. Przysługuje ona w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii, np. pompy ciepła. Z takiego zwolnienia mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99