www.wroclaw.pl

Zamontuj pompę ciepła i skorzystaj z ulgi w podatku od nieruchomości

W ramach akcji „Zmień piec” miasto oferuje dofinansowanie nawet do 10 tys. zł na wymianę starego „kopciucha”. Dodatkowo właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z rządowej dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. To jednak nie koniec korzyści finansowych, jakie wrocławianie mogą uzyskać.

– Kolejnym udogodnieniem dla mieszkańca jest zwolnienie lub ulga w podatku od nieruchomości. Przysługuje ona w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii, np. pompy ciepła. Z takiego zwolnienia mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne – informuje Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Zwolnienie i ulga w podatku od nieruchomości

Aby otrzymać zwolnienie z podatku od nieruchomości, wydatek na instalację musi być równy lub przekraczać 15 000 zł, koszt musi zostać opłacony a instalacja przynajmniej raz uruchomiona.

Sprawdź, jakie pozostałe wymogi muszą spełniać osoby fizyczne, które zdecydowały się na wymianę pieca na pompę ciepła i chcą skorzystać z ulgi w podatku od nieruchomości.

Pompa ciepła

Pompa ciepła nie jest źródłem energii, umożliwia natomiast wykorzystanie energii, gromadzonej w gruncie, powietrzu lub w wodzie, w energię użyteczną c.w.u. lub co.

Źródłem ciepła mogą też być: wody powierzchniowe, powietrze wewnętrzne, ciepło odpadowe z procesów technologicznych a nawet ścieki. Instalacja zasilana pompą pobiera ciepło z otoczenia i podnosi je do poziomu temperatury wymaganej dla celów grzewczych.

Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła, to:

  • moc grzewcza pompy,
  • sprawność wyrażana współczynnikiem COP,
  • rodzaj pompy.

Aby dobrać odpowiednią pompę ciepła należy wziąć pod uwagę:

  • zapotrzebowanie cieplne budynku,
  • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową,
  • powierzchnię ogrzewaną budynku.

Najczęściej spotykane obecnie to pompy sprężarkowe. Mimo, że pompy ciepła zazwyczaj kojarzą się z instalacją gruntową – powietrzne pompy ciepła to urządzenia instalowane na elewacji, na dachu lub przy budynku. Nie wymagają żadnych robót ziemnych. Sprawdzą się zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach.

– Do najważniejszych zalet pomp ciepła należy to, że wykorzystują niewyczerpalne źródło energii, są bezpieczne dla środowiska, nie wymagają instalacji komina a ich sprawność nie zmniejsza się wraz z upływem czasu, dzięki wysokiej trwałości – wylicza Anita Luda.

Zobacz także:

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99