www.wroclaw.pl

Zostało tylko 100 dni najwyższej dotacji z KAWKI Plus

Grafika prezentuje, że zostało 100 dni najwyższych dopłat z KAWKA Plus | Redakcja www.wroclaw.pl

Tylko do końca roku można ubiegać się o najwyższe dofinansowanie do wymiany „kopciuchów”, czyli aż 15 tys. zł. Już w 2022 r. ta kwota spadnie do 12 tys. zł. Aby nie stracić trzech tys. zł, należy złożyć wniosek o dotację z programu KAWKA Plus jeszcze w tym roku. Jak to zrobić?

W kolejnych latach kwota dotacji będzie bowiem jeszcze niższa i wyniesie: w 2023 r. do 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł. Dopłata będzie maleć, wzrosną natomiast koszty wymiany pieca, ponoszone przez wrocławian.

Czytaj także: Ostatni dzwonek, aby otrzymać najwyższą dotację

W całym mieście można zobaczyć komunikaty przypominające o tym, że to ostatni dzwonek, aby starać się o najwyższe dofinansowanie. Oprócz standardowych nośników, w 32 miejscach we Wrocławiu na ekranach wyświetlane są animacje odliczające czas do końca najwyższej dotacji – w sumie to ponad 800 tys. emisji. Upływające dni, godziny, minuty i sekundy pokazuje również specjalny licznik na stronie głównej zmienpiec.pl.

 Odkładając decyzję o wymianie pieca na 2022 r. stracisz 3000 zł Odkładając decyzję o wymianie pieca na 2022 r. stracisz 3000 zł

Złóż wniosek o wymianę pieca jeszcze w 2021 r.

Przy ubieganiu się o dotację, liczy się data złożenia wniosku przez mieszkańca, nawet jeśli faktyczna wymiana pieca rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Ze względu na duże zainteresowanie programem urzędnicy zachęcają do podjęcia decyzji już teraz, aby potem nie stać w kolejce.

– Za moment rozpoczniemy czwarty kwartał tego roku. To naprawdę ostatni moment, by postarać się o najwyższą dopłatę. Pamiętajmy, że wystarczy złożyć kompletny wniosek w tym roku. Nawet jeżeli wymiana pieca przedłuży się nam na 2022 r., dalej będziemy mogli otrzymać do 15 tys. zł – informuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

 Od lewej: Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Rafał Guzowski i Małgorzata Demianowicz, fot. UMW Od lewej: Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Rafał Guzowski i Małgorzata Demianowicz, fot. UMW

Rekordowe zainteresowanie wymianą pieca w 2021 roku

Wymiana pieców cieszy się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Wydział Środowiska i Rolnictwa realizuje już blisko 2000 wniosków w ramach programu KAWKA Plus (ok. 1400 od właścicieli mieszkań, ok. 600 od najemców komunalnych). To rekordowy rok w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska.

 2000 wniosków do programu KAWKA Plus 2000 wniosków do programu KAWKA Plus

– W sumie mówimy o 100% wzroście realizowanych wniosków w stosunku do ubiegłego roku. Mieszkańcy coraz chętniej wymieniają piece, na co wpływ mają zarówno „uciekający” czas najwyższych dopłat, ale również dobry przykład i wzorce sąsiadów, znajomych czy członków rodzin – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

Czytaj także: Programy dofinansowań

 To rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl To rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Wniosek można złożyć osobiście, przez ePUAP lub pocztą

Dzięki ostatnim zmianom w przepisach więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie z KAWKI Plus, m.in. osoby prowadzące w lokalu jednoosobową działalność gospodarczą czy posiadające w mieszkaniu inną sprawną instalację niskoemisyjną.

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się mailowo lub telefonicznie za pomocą infolinii czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 (infolinia – tel. 71 799 6 799, email: [email protected]). Najemcy komunalni mogą skorzystać również z pomocy osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań.

 Wniosek do programu KAWKA Plus można złożyć na kilka sposobów, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Wniosek do programu KAWKA Plus można złożyć na kilka sposobów, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Wnioski do programu KAWKA Plus  można składać w trybie ciągłym w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

Wrocławianie mogą skorzystać również z bazy ponad 80 firm instalatorskich, przeszkolonych przez miasto, które mogą w ramach pełnomocnictwa – wymienić piec i rozliczyć wniosek bez udziału mieszkańca.

W sumie wrocławianie z pomocą miejskich dofinansowań wymienili już ponad 10 tys. kopciuchów.

Ponad 100 komunalnych kamienic podłączanych do sieci

Oprócz realizowania indywidualnych wniosków miasto podłącza również rekordową liczbę  budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej – do końca roku będzie to aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów.

– Jeszcze nigdy w historii Wrocławia nie było podłączeń na taką skalę. Plan jest ambitny, ale do zrealizowania. W tej chwili podłączamy blisko sto budynków, kolejnych kilkanaście jest na etapie przetargów. Do końca 2024 z Wrocławia powinny zniknąć wszystkie kopciuchy – mówił Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Wymiana kopciuchów w zasobie komunalnym w 2021 r.

Wszystkie adresy, przewidziane do uciepłownienia w tym i w kolejnych latach, znajdują się na specjalnej mapie podłączeń. Najemca może jednak również we własnym zakresie zdecydować się na wymianę pieca na ekologiczne ogrzewanie i osiągnąć dodatkowe korzyści.

Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4000 zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca przyszłego roku, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne trzy lata.

Nagroda dla Wrocławia za akcję „Zmień piec”

Wrocław został także zwycięzcą konkursu Polityka Insight, Ranking Elektromobilnych Miast, w kategorii Czyste Powietrze. To nagroda za prowadzoną przez miasto akcję „Zmień piec”, związaną z ponoszeniem ogromnych wydatków na likwidację nieekologicznych źródeł ogrzewania i edukację mieszkańców.

 Nagroda Polityki Insight, Ranking Elektromobilnych Miast, w kategorii Czyste Powietrze dla Wrocławia, fot. UMW Nagroda Polityki Insight, Ranking Elektromobilnych Miast, w kategorii Czyste Powietrze dla Wrocławia, fot. UMW

– Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały docenione. Dziękujemy wrocławianom, że włączają się w akcję „Zmień piec”, bo jego efekty są naszym wspólnym sukcesem. Nie zamierzamy na tym poprzestać, do lipca 2024 r. kopciuchy muszą zniknąć z mapy Wrocławia i zrobimy wszystko, żeby tak się stało – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Na wymianę pieców do 2024 roku Wrocław wyda blisko 330 mln złotych.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99