www.wroclaw.pl

Zła jakość powietrza. Wspólnie zadbajmy o jej poprawę

Największym źródłem smogu jest palenie w kopciuchach i wydobywający się dym z kominów | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Oziębiło się i od razu jakość powietrza jest zła. Przypominamy, co wpływa na to, czym oddychamy i jak powinniśmy się zachować, gdy smog zalega nad miastem. Priorytetem w walce o czystsze powietrze jest wymiana kopciuchów.

Zgodnie z zaleceniami, wynikającymi z Wrocławskiego Indeksu Powietrza, w przypadku złej jakości powietrza, powinniśmy zostać w domu, a jeżeli już musimy wyjść na zewnątrz, to zrezygnujmy z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Zakazane jest także palenie w kominkach rekreacyjnych.

Czytaj także: Rekordowy rok wymiany pieców we Wrocławiu. Zniknęły tysiące kopciuchów

 Zalecenia Wrocławskiego Indeksu Powietrza w przypadku jego złej jakości Zalecenia Wrocławskiego Indeksu Powietrza w przypadku jego złej jakości

– Opieramy się na najbardziej wiarygodnych danych przygotowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

– Wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym opracowaliśmy Wrocławski Indeks Powietrza. W zależności od sytuacji rekomendujemy ograniczenie aktywności czy rezygnację z palenia w kominkach rekreacyjnych. Informacje pojawiają się na tablicach na przystankach komunikacji miejskiej i na stronie www.wroclaw.pl. Na bieżąco informujemy o jakości powietrza i związanych z nim zagrożeniach – zapewnia.

Czytaj także: Światowy ranking IQAir a jakość powietrza we Wrocławiu

Kopciuchy i warunki atmosferyczne

Smog we Wrocławiu to przede wszystkim skutek tego, czym mieszkańcy palą w piecach – za 60% zanieczyszczeń odpowiadają kopciuchy, 25% to smog z okolicznych miejscowości a 15% to zanieczyszczenia komunikacyjne.

Źródła smogu we WrocławiuŹródła smogu we Wrocławiu

– Nie każdy pali w piecach odpowiedniej jakości paliwem, część mieszkańców wręcz spala śmieci, np. resztki mebli czy plastikowe butelki. Oprócz czynników zależnych od wrocławian, mamy do czynienia ze zjawiskiem meteorologicznym, tzw. inwersją. Gdy mgła wymiesza się z dymem i spalinami, nie może się unieść, gdyż dociskana jest od góry ciepłą warstwą powietrza. Odczuwamy wówczas zalegający nad miastem smog – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Wrocław stawia na wymianę pieców

Dlatego priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 11,5 tys. pieców. W tym roku mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę do 12 tys. złotych i – co ważne – całą procedurę można przeprowadzić także zimą. Miasto dopłaca również do rachunków za ogrzewanie po wymianie pieca oraz likwiduje rekordową liczbę kopciuchów w zasobie komunalnym.

 Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Przypominamy, że we Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają m.in. strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą zarówno tradycyjnie, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych dronów.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99