www.wroclaw.pl

Węgiel coraz droższy? Postaw na ogrzewanie elektryczne [RODZAJE, ZALETY]

Zamiast palić w kopciuchu, można teraz przy ekologicznym piecyku, jak pan Marek Głowiński zagłębić się w literaturę | Fot. Tomasz Hołod

3 razy „E”: ekologiczne, ekonomiczne i elektryczne. Tak w skrócie można określić wiele rodzajów ogrzewania, które bazują na energii elektrycznej. Są one coraz bardziej popularne ze względu na niski koszt i łatwość montażu instalacji, wygodę codziennego użytkowania oraz znaczące wzrosty cen innych paliw, jak węgiel czy gaz. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę kopciucha na ogrzewanie elektryczne? Sprawdź i dołącz do szczęśliwych jego posiadaczy.

Polskie gospodarstwa wydają średnio 260 zł miesięcznie na rachunek za prąd. To zdecydowanie mniej, niż gdy ogrzewamy swoje mieszkania lub domy piecami na węgiel, którego ceny są rekordowe od lat i dwukrotnie wyższe niż w 2021 r. A największe podwyżki cen oraz możliwe problemy z dostępnością tego surowca dopiero nadchodzą.

Tymczasem, pozbywając się kopciucha i korzystając z dopłat do rachunków, za ogrzewanie elektryczne możesz płacić nawet tylko kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Czytaj także:

Elektryczne znaczy najdroższe? To mit!

Jednym z głównych mitów o ogrzewaniu elektrycznym jest to, że jest najdroższe. A wcale nie musi ono wiązać się z wysokimi rachunkami.

– W starszych budynkach, które zużywały dużo energii, ogrzewanie elektryczne faktycznie było droższe. Teraz, kiedy budynki są lepiej izolowane i zużywają mniej energii, ta dysproporcja w kosztach bardzo się zmniejszyła – mówi dr inż. Piotr Kęskiewicz z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

– Ogrzewanie elektryczne nie jest już najdroższym sposobem ogrzewania. Ceny energii elektrycznej są porównywalne do cen innych popularnych paliw, jak gaz czy węgiel. Można tak dobrać urządzenia, ich moc oraz taryfę, żeby zminimalizować koszty – podkreśla Zofia Grojec, kierownik Zespołu Technicznej Obsługi Zasobu w spółce Wrocławskie Mieszkania.

Bardzo ważna jest nasza umowa z dostawcą energii, która najlepiej jeżeli byłaby dwustrefowa. Takie rozwiązanie wiąże się z różnym kosztem energii w dzień i w nocy, kiedy to prąd potrafi być tańszy nawet o kilkadziesiąt groszy na jednej kilowatogodzinie. Dlatego warto ogrzewać w nocy i następnie wykorzystywać zgromadzone ciepło w ciągu dnia.

Ogrzewanie elektryczne wcale nie jest droższe od innych rodzajów ogrzewaniaOgrzewanie elektryczne wcale nie jest droższe od innych rodzajów ogrzewania

Wygoda, prosta obsługa, niskie koszty instalacji

Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet, m.in.: niski koszt inwestycji, łatwość montażu, prosty i wygodny, niemal bezobsługowy, sposób użytkowania czy wreszcie duży wybór dostępnych rozwiązań dostosowanych do naszych potrzeb. Dodatkowo nie wymaga corocznych przeglądów instalacji.

– Po szybkim i stosunkowo tanim montażu mamy komfort, gdyż najczęściej korzystanie z ogrzewania elektrycznego wiąże się jedynie z włączeniem urządzenia. Nie musimy nosić i dorzucać węgla czy czyścić kotła oraz dbać o przewody spalinowe – wyjaśnia Piotr Kęskiewicz.

Zalety ogrzewania elektrycznego:

  • czystość – lokalnie nie wydziela dymu, kurzu, nie produkuje popiołu ani innych odpadów,
  • oszczędność przestrzeni - nie potrzebujemy kominów, kotłowni, miejsca na opał,
  • wysoka sprawność urządzeń - 99-100% (w przypadku elektrycznych pomp ciepła nawet 300-400%),
  • prostota w budowie - bezawaryjnie działają przez wiele lat,
  • niższe koszty instalacji i łatwość montażu - w porównaniu do innych systemów grzewczych,
  • prosta i wygodna codzienna obsługa oraz rzadkie przeglądy,
  • duży wybór różnych rozwiązań.

Szczęśliwym posiadaczem ogrzewania elektrycznego od wiosny 2021 r. jest Marek Głowiński, mieszkaniec Przedmieścia Oławskiego.

– Mieszkam tutaj od 26 lat, tyle czasu zmagałem się ogrzewaniem zwykłym piecem. Teraz czuję ulgę i komfort. Jest bezpiecznie i czysto, a ogrzewanie działa automatycznie, wystarczy tylko ustawić temperaturę. Zamiast nosić węgiel, rąbać drewno i pilnować kopciucha, mogę w cieple poczytać ulubione książki – opowiada.

W miejscu, gdzie kiedyś stał kopciuch Marek Głowiński może teraz usiąść i odprężyć się przy ulubionej książce, fot. Tomasz Hołod

– Po wymianie pieca z miejską dopłatą zdecydowaliśmy się na elektryczne ogrzewanie, promienniki wodne. Jeszcze niewiele osób korzysta z takiego rozwiązania, ale ja bardzo je polecam – pozwala utrzymać w całym domu stałą temperaturę. Elektryczne źródło ciepła jest schowane w piwnicy, więc nie zajmuje przestrzeni w domu. Mamy do niego łatwy dostęp, a jednocześnie nie zawadza. Instalacja, którą zrobiliśmy, powinna nam służyć nawet 30 lat – podkreśla Rafał Juszko, kolejny bohater akcji „Zmień piec”.

Czytaj także:

Rodzaj ogrzewania elektrycznego? Dostosuj do potrzeb

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów ogrzewania elektrycznego. Od najprostszych urządzeń typu farelki, grzejniki konwektorowe czy promienniki ciepła. Bardziej rozbudowaną opcją są piece akumulacyjne: od grzejników olejowych, po piece kaflowe z grzałkami elektrycznymi.

– Piece akumulacyjne magazynują ciepło i oddają je wtedy, kiedy chcemy, np. w nocy albo cyklicznie, w odstępach przez cały dzień – wskazuje Zofia Grojec.

Najdroższym, ale też najwygodniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne w postaci przewodów albo mat grzewczych. Nie należy także zapominać o coraz popularniejszych pompach ciepła zasilanych energią elektryczną.

– Istnieje wiele rodzajów ogrzewania elektrycznego, które możemy dostosować do indywidualnych potrzeb i sytuacji. Przy wyborze nie mamy właściwie żadnych ograniczeń, dotyczących powierzchni budynku, izolacji lub jej braku czy istniejącej instalacji – dodaje Kęskiewicz.

Jak efektywnie korzystać z ogrzewania elektrycznego?

W przypadku ogrzewania elektrycznego ważne jest umiejętne korzystanie z jego możliwości. Starajmy się nie tracić ciepła w trakcie działania naszej instalacji np. poprzez nadmierne wietrzenie mieszkania lub domu.

– Wietrzmy krótko i intensywnie najlepiej wtedy, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Pozwoli to zaoszczędzić ciepło i obniżyć nasze rachunki. Ważna jest także odpowiednia izolacja i uszczelnienie budynku, żeby wytworzone ciepło nie uciekało. Ogrzewanie elektryczne może być także wspierane z odnawialnych źródeł energii. Przykładem jest np. fotowoltaika - dzięki niej możemy korzystać z „darmowej” energii słonecznej – wylicza Piotr Kęskiewicz.

Z ogrzewania elektrycznego, którego ceny rosną o wiele wolniej, niż ceny węgla, możemy korzystać efektywnieZ ogrzewania elektrycznego, którego ceny rosną o wiele wolniej, niż ceny węgla, możemy korzystać efektywnie

Dodatkowo ogrzewanie tego typu lepiej sprawdza się na mniejszych powierzchniach.

– Najłatwiej z ogrzewania elektrycznego korzysta się w mieszkaniach do powierzchni 50 mkw. Jednak w przypadku tych większych i wyższych pomieszczeń także można dobrać odpowiednie źródło energii. W pokojach stosujemy najczęściej urządzenie magazynujące o odpowiedniej mocy, które stopniowo uwalnia ciepło, np. piec akumulacyjny. W kuchni czy w łazience wystarczy mniejsza instalacja, która będzie ogrzewała pomieszczenie tylko wtedy, gdy tego chcemy – dodaje Zofia Grojec.

O akcji „Zmień piec”

Priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu jest wymiana kopciuchów. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już ponad 12 tys. pieców.

Programy w ramach akcji „Zmień piec”

Mieszkańcy mogą uzyskać dopłaty:

Miasto wymienia również źródła ogrzewania w zasobie gminnym. Dodatkowo właściciele domów jednorodzinnych mogą także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej (odliczenie do 53 tys. złotych) oraz z dopłaty w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.

Nie zwlekaj! Wymień piec na ogrzewanie elektryczne, otrzymaj 12 000 zł dopłaty i uniknij wyższych rachunków.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99