www.wroclaw.pl

O kampanii
„Wrocław bez smogu"

Akcja „Zmień piec" jest elementem kampanii „Wrocław bez smogu" realizowanego przez Urząd Miejski Wrocławia. Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

Nawet 20 tysięcy złotych na likwidację pieca wraz z wymianą okien oraz zwolnienie z czynszu w mieszkaniach komunalnych, których najemcy zlikwidują piec. Ponadto nawet 4 tysiące złotych rocznie dopłaty do rachunków i spotkania z doradcami energetycznymi na osiedlach – tak Wrocław zamierza walczyć ze smogiem.

– Do końca 2024 roku zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe w miejskim zasobie komunalnym – zapowiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prezentując 14 listopada – w Dzień Czystego Powietrza, szeroki plan poprawy jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska. - Wrocław wolny od smogu to jedno z dwóch najważniejszych zadań, które stoją przed nami. Jego realizacja wymaga interdyscyplinarnych działań – podkreślał prezydent Wrocławia.

Programy w ramach kampanii

We Wrocławiu po 2024 roku nie powinny już funkcjonować piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas (pierwszej i drugiej). Zaś do 2028 roku mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To wynika z uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Władze Wrocławia przygotowały zestaw programów (finansowych, informacyjnych, organizacyjnych), których celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany źródeł ciepła. To m.in.

Raport z badań Politechniki Wrocławskiej

Liczba lokali z ogrzewaniem na paliwo stałe w podziale na rodzaj własności lokali oraz na rodzaje budynków. Dane na listopad 2019 roku

Mocny nacisk władze Wrocławia kładą na informacji o możliwościach wymiany pieców. – Chcemy zapewnić wrocławianom jak największe wsparcie w procesie wymiany pieców. Zdajemy sobie sprawę, że dla części osób to może być wyzwanie organizacyjne, dlatego mogą liczyć na naszą pomoc – zapowiada prezydent Jacek Sutryk.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99