www.wroclaw.pl

O kampanii
„Wrocław bez smogu"

Akcja „Zmień piec" jest elementem kampanii „Wrocław bez smogu" realizowanego przez Urząd Miejski Wrocławia. Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

Nawet 20 tysięcy złotych na likwidację pieca wraz z wymianą okien oraz zwolnienie z czynszu w mieszkaniach komunalnych, których najemcy zlikwidują piec. Ponadto nawet 4 tysiące złotych rocznie dopłaty do rachunków i spotkania z doradcami energetycznymi na osiedlach – tak Wrocław zamierza walczyć ze smogiem.

Kampania "Wrocław Bez Smogu" from Wroclaw

– Do końca 2024 roku zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe w miejskim zasobie komunalnym – zapowiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prezentując 14 listopada – w Dzień Czystego Powietrza, szeroki plan poprawy jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska. - Wrocław wolny od smogu to jedno z dwóch najważniejszych zadań, które stoją przed nami. Jego realizacja wymaga interdyscyplinarnych działań – podkreślał prezydent Wrocławia.

Programy w ramach kampanii

We Wrocławiu po 2024 roku nie powinny już funkcjonować piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas (pierwszej i drugiej). Zaś do 2028 roku mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To wynika z uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Władze Wrocławia przygotowały zestaw programów (finansowych, informacyjnych, organizacyjnych), których celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany źródeł ciepła. To m.in.

Raport z badań Politechniki Wrocławskiej

Liczba lokali z ogrzewaniem na paliwo stałe w podziale na rodzaj własności lokali oraz na rodzaje budynków. Dane na listopad 2019 roku

Mocny nacisk władze Wrocławia kładą na informacji o możliwościach wymiany pieców. – Chcemy zapewnić wrocławianom jak największe wsparcie w procesie wymiany pieców. Zdajemy sobie sprawę, że dla części osób to może być wyzwanie organizacyjne, dlatego mogą liczyć na naszą pomoc – zapowiada prezydent Jacek Sutryk.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99