Pandemia koronawirusa wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Nie inaczej jest z miejską akcją „Zmień piec”, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Aby ułatwić wymianę pieca w dobie pandemii miasto uprościło procedury, wprowadzając m.in. składanie wniosków online przez ePUAP, zdalne wizje wstępne i odbiory gotowych instalacji.
W ramach programów KAWKA Plus i Termo KAWKA mieszkańcy mogą skorzystać nawet z 20 tys. złotych dofinansowania na wymianę pieca i drewnianych okien. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok najwyższych dopłat.
– To bardzo ważne, aby korzystać z tych programów, musimy wymieniać piece i walczyć o czystsze oraz lepsze powietrze we Wrocławiu – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl
Wnioski można nadal składać – online przez ePUAP, w odpowiednich Centrach Obsługi Mieszkańca lub wysyłać pocztą na adres siedziby Wydziału Środowiska Rolnictwa znajdującej się przy ul. Hubskiej 8-16. Po rozpatrzeniu wniosku pracownicy wydziału kontaktują się telefonicznie i proponują formę wstępnej wizji online.
Punkt konsultacyjny przy ul. Hubskiej 8-16, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl
– Aby ułatwić wymianę pieca w czasach pandemii dla tych, którzy już wcześniej złożyli wnioski, umożliwiliśmy zdalne wizje wstępne i odbiory końcowe – w ramach wideokonferencji na żywo. Jest to opcja dla chętnych, dostosowujemy się w ten sposób do aktualnej sytuacji i warunków – wyjaśnia Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Następnie mieszkańcy wysyłają zdjęcia pieca i całej instalacji, po czym sporządzany jest protokół. Miasto umożliwia również bezpieczne podpisywanie umów na wymianę pieca.
Podobnie – jak w przypadku wizji wstępnej - sytuacja wygląda po wykonaniu nowej instalacji w ramach rozliczenia inwestycji.
– Gdy ktoś już dokona wymiany ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie niskoemisyjne, wysyła do nas komplet dokumentów rozliczeniowych, które weryfikujemy. Następnie umawiamy się na zdalny odbiór, podczas którego mieszkańcy przez kamerę internetową pokazują zrealizowaną inwestycję, potwierdzając likwidację pieca na paliwo stałe oraz montaż nowej instalacji. Kolejnym krokiem jest wypłata środków – mówi z-ca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa.
Czytaj także: