www.wroclaw.pl

„Zmień piec” w czasie pandemii – miasto upraszcza procedury

Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Pandemia koronawirusa wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Nie inaczej jest z miejską akcją „Zmień piec”, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Aby ułatwić wymianę pieca w dobie pandemii miasto dodatkowo upraszcza procedury, wprowadzając m.in. składanie wniosków online przez ePUAP, zdalne wizje wstępne i odbiory gotowych instalacji.

W ramach programów KAWKA Plus i Termo KAWKA mieszkańcy mogą skorzystać nawet z 20 tys. złotych dofinansowania na wymianę pieca i drewnianych okien.

– To bardzo ważne, aby korzystać z tych programów, musimy wymieniać piece i walczyć o czystsze oraz lepsze powietrze we Wrocławiu – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Liczba wniosków wyższa niż przed rokiem

Mimo pandemii liczba wniosków składanych w ramach KAWKA Plus jest wyższa niż - na tym samym etapie - rok temu.

– Akcja „Zmień piec” i związany z nią nabór wniosków do programów rozpoczęły się 10 stycznia. Do 8 maja złożonych zostało 385 wniosków, co jest wynikiem lepszym od tego samego okresu w zeszłym roku o 12% (w 2019 r. było 345 wniosków – przyp. red.). Podpisaliśmy również 304 umowy – wyjaśnia Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zdalne procedury

Na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę składanych wniosków nawet w okresie pandemii koronawirusa wpływ mają m.in. specjalne procedury, które miasto wprowadza, aby ograniczyć ryzyko związane z bezpośrednim kontaktem z mieszkańcami.

Wnioski można nadal składać – online przez ePUAP, w odpowiednich Centrach Obsługi Mieszkańca lub wysyłać pocztą na adres siedziby Wydziału Środowiska Rolnictwa znajdującej się przy ul. Hubskiej 8-16. Po rozpatrzeniu wniosku pracownicy wydziału kontaktują się telefonicznie i proponują formę wstępnej wizji online.

Punkt konsultacyjny przy ul. Hubskiej 8-16, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

– Aby ułatwić wymianę pieca w czasach pandemii dla tych, którzy już wcześniej złożyli wnioski, umożliwiliśmy zdalne wizje wstępne i odbiory końcowe – w ramach wideokonferencji na żywo. Jest to opcja dla chętnych, dostosowujemy się w ten sposób do aktualnej sytuacji i warunków – dodaje Ewa Skwirtniańska.

Następnie mieszkańcy wysyłają zdjęcia pieca i całej instalacji, po czym sporządzany jest protokół. Miasto umożliwia również bezpieczne podpisywanie umów na wymianę pieca.

Podobnie – jak w przypadku wizji wstępnej - sytuacja wygląda po wykonaniu nowej instalacji w ramach rozliczenia inwestycji.

– Gdy ktoś już dokona wymiany ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie niskoemisyjne, wysyła do nas komplet dokumentów rozliczeniowych, które weryfikujemy. Następnie umawiamy się na zdalny odbiór, podczas którego mieszkańcy przez kamerę internetową pokazują zrealizowaną inwestycję, potwierdzając likwidację pieca na paliwo stałe oraz montaż nowej instalacji. Kolejnym krokiem jest wypłata środków – mówi z-ca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa.

Wydłużenie terminu realizacji

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą części procedur załatwić zdalnie, miasto wydłuża termin realizacji umów na wymianę pieca.

– Dziennie otrzymujemy kilka wniosków o wydłużenie tego terminu. Rozpatrujemy je pozytywnie. Co ważne, to mieszkańcy mogą decydować o tym, na jaki okres chcą tego przedłużenia. Jedyny warunek jest taki, że termin ten nie może być dłuższy niż do 30 października – dodaje Ewa Skwirtniańska.

Ciągły nabór
wniosków!
Przedłużone terminy
składania wniosków!
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99