www.wroclaw.pl

Wrocław bez smogu

Nawet 20 tysięcy złotych na likwidację pieca wraz z wymianą okien oraz zwolnienie z czynszu w mieszkaniach komunalnych, których najemcy zlikwidują piec. Ponadto nawet 4 tysiące złotych rocznie dopłaty do rachunków i spotkania z doradcami energetycznymi na osiedlach – tak Wrocław zamierza walczyć ze smogiem. Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

Zobacz prezentację

– Do końca 2024 roku zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe w miejskim zasobie komunalnym. Miejscy zarządcy budynków komunalnych, czyli Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania, otrzymają niezbędne wsparcie kadrowe i finansowe oraz będą mogli skorzystać z pomocy naszych jednostek zajmujących się inwestycjami. Intensyfikujemy pracę, wrzucamy drugi i kolejny bieg i w bojowym nastroju przystępujemy do realizacji zapisów uchwały antysmogowej. Wszystkie ręce na pokład – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prezentując 14 listopada – w Dzień Czystego Powietrza szeroki plan poprawy jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska.

– Wrocław wolny od smogu to jedno z dwóch najważniejszych zadań stoją przed nami. Jego realizacja wymaga interdyscyplinarnych działań - podkreślał prezydent Wrocławia.

Z danych NIK oraz WIOŚ wynika, że we Wrocławiu z roku na rok spada liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Jednak, zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu po 2024 roku, nie powinny już funkcjonować piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas (pierwszej i drugiej). Zaś do 2028 roku mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe.

Programy, działania

Prezydent Wrocławia przedstawił serię programów (finansowych, informacyjnych, promocyjnych), których celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany źródeł ciepła. To m.in. 100 procentowe dofinansowanie kosztów wymiany pieców, zwolnienia i ulgi w czynszach dla osób, które się na to zdecydowały. Nowym pomysłem jest program Termo Kawka - obejmuje on dofinansowanie wymiany drewnianych, nieszczelnych okien.

Na zdjęciu prezydent Jacek Sutryk zapowiada kampanię Wrocław bez smogu i akcję "Zmień piec"

Mocny nacisk władze Wrocławia kładą na promowanie informacji o możliwościach wymiany pieców. Na osiedlach - na początek, na Kleczkowie, gdzie jest ich najwięcej będą działały mobilne punkty informacyjne. - Chcemy zapewnić wrocławianom jak największe wsparcie w procesie wymiany pieców. Zdajemy sobie sprawę, że dla części osób to może być wyzwanie organizacyjne, dlatego mogą liczyć na naszą pomoc - zapowiada prezydent Jacek Sutryk.

Nowa Kawka plus  Termo Kawka i Kawka Plus – czyli nawet do 20 tys. zł dopłaty Bez czynszu w lokalach komunalnych – nawet 15  tys. zł oszczędności
Dopłaty do rachunków  Bez kopciuchów w 100% zasobie komunalnym do 2024 roku Doradcy Energetyczni 
Czyste Powietrze Kampania społeczna, kolegia antysmogowe i Ekopatrole Pozostałe działania antysmogowe

Wyniki z raportu badań Politechniki Wrocławskiej

Aby oszacować środki niezbędne do wykonania tych zadań oraz rozpoznać szczegółową strukturę wrocławskiej niskiej emisji, Jacek Sutryk na początku swojej prezydentury podpisał z Politechniką Wrocławską umowę na kompleksowe badania, które miały odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących wrocławskich kominów.

Grafika pokazuje poziom zanieczyszczenia powietrza w różnych miastach w Polsce

Po 10 miesiącach badań, m.in. terenowych, znana jest dokładna liczba lokali w jakich należy usunąć piece – 20 035.

Grafika pokazuje poziom zanieczyszczenia Wrocławia

W tej liczbie uwzględniono lokale znajdujące się w budynkach stuprocentowo miejskich (4 603), lokale w zasobie mieszanym, czyli budynkach, w których część mieszkań jest prywatna (2784), a część gminna (6 815) oraz liczbę domów jednorodzinnych, których właściciele także powinni wymienić piece do 2024 lub 2028 roku, w zależności od rodzaju posiadanego kotła (5 833).

Grafika pokazuje poziom zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu

Badania pokazują nam nie tylko liczbę pieców, znajdującą się w poszczególnych rodzajach budynków ale także ich rodzaje (kotły, kozy, kominki etc), ale także najbardziej zanieczyszczone przez smog części miasta oraz procentowy udział różnego rodzaju lokali w emisji zanieczyszczeń. Tu – co ważne – okazuje się, że lokale prywatne generują ponad 60% niskiej emisji. Diagnoza Politechniki Wrocławskiej stała się podstawą do opracowania szeregu działań służących do jak najszybszej likwidacji źródeł ciepła na paliwa stałe.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99