www.wroclaw.pl

Kampania społeczna, kolegia antysmogowe i Ekopatrole

Elementem uzupełniającym szeroką ofertę będzie kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców na konieczność wymiany pieców.

Specjalne listy z apelem prezydenta Wrocławia będzie można znaleźć w skrzynkach pocztowych, a najważniejsze informacje zostaną umieszczone na specjalnie tworzonym portalu www.zmienpiec.pl. Na uruchamianej od stycznia stronie każdy zainteresowany znajdzie szereg praktycznych informacji dot. wymiany pieca czy pozyskania dotacji.

Zgodnie z decyzją Jacka Sutryka w Urzędzie Miejskim Wrocławia raz w miesiącu będą się odbywać „kolegia smogowe”, monitorujące postęp prac nad likwidacją pieców. Notatki z tych spotkań, podobnie jak z kolegiów prezydenckich, będzie można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej UMW (www.bip.um.wroc.pl).

W ramach działań kontrolnych w kolejnym sezonie grzewczym na wrocławskich ulicach pojawią się Ekopatrole sprawdzające czy mieszkańcy nie spalają odpadów oraz czym palą w piecach. W 2018 roku specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia przeprowadzili blisko 4,4 tys. kontroli, wystawiając 115 mandatów na kwotę prawie 25 tys. zł., z czego 72 mandaty na kwotę 13 350 zł dotyczyły spalania odpadów w piecach. W tym roku (do 30 października) przeprowadzono 3803 kontrole, podczas których wystawiono 164 mandaty na kwotę prawie 44 tys. zł.

Ekopatrol Straży Miejskiej będzie miał do dyspozycji 4 wyspecjalizowane drony;2 będą do badania zawartości dymu, jeden będzie miał kamerę termowizyjną, jeden  kamerę zoom. Dzięki temu kontrole będą mogły być jeszcze szybsze i bardziej precyzyjne.

Należy pamiętać, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, na terenie Wrocławia już dziś nie można palić m.in. węglem brunatnym, mułem i flotem węglowym oraz biomasą powyżej 20% wilgotności.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99