Zarządcy komunalni ponownie odwiedzają najemców w swoich lokalach i zachęcają ich do samodzielnej wymiany pieca. Strażnicy miejscy, oprócz rutynowych kontroli, sprawdzają również miejsca wskazane przez rady osiedli. Akcja „Zmień piec” trwa w najlepsze.
Kilka adresów przy ul. Więckowskiego to pierwsze budynki na Przedmieściu Oławskim, do których dotarli pracownicy Wrocławskich Mieszkań, zachęcając posiadaczy nieekologicznych źródeł ciepła do zmiany ogrzewania.
– Ostatni rok tak wysokiego dofinansowania, zwolnienia i obniżki w czynszu oraz możliwość skorzystania z dopłat do rachunków - tym będziemy zachęcać naszych najemców do skorzystania z programów. Wiemy, że mieszkańcy znają akcję, więc zadanie mamy ułatwione i naszą rolą będzie zainicjować oraz wesprzeć ich w procesie zmiany ogrzewania – informuje Monika Tendaj-Bielawska, prezes zarządu Wrocławskich Mieszkań.
Dziś zarządcy naszych budynków pukali do drzwi mieszkańców, informując o wsparciu w wymianie pieca z programem KAWKA plus. Chcemy pomóc w wymianie ogrzewania tym, którzy sami sobie z tym nie poradzą. Na początek Przedmieście Oławskie, a do maja odwiedzą 250 budynków komunalnych. pic.twitter.com/BhoXBQXksa
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) February 2, 2021
Zarządcy komunalni posiadają imienne identyfikatory i prowadzą spotkania z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z wyprzedzeniem, na klatkach schodowych, pojawią się komunikaty o planowanych wizytach.
Zarządcy odwiedzają najemców w lokalach, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl
– Rozpoczynamy od Przedmieścia Oławskiego, ale docelowo do końca maja wizyty najemcom złożymy w ponad 500 kamienicach. Przy ich doborze kierowaliśmy się danymi Politechniki Wrocławskiej, które wskazują najbardziej zanieczyszczone dzielnice miasta – wyjaśnia Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy WM.
Podobne działania, zachęcające najemców komunalnych do wymiany ogrzewania na ekologiczne z własnej inicjatywy, prowadzi Zarząd Zasobu Komunalnego, która, z uwagi na trwającą pandemię, dociera do właścicieli „kopciuchów” tradycyjną pocztą.
Zarządcy komunalni z wizytą u najemców, fot. UMW
W spersonalizowanym zaproszeniu można znaleźć nie tylko wniosek o wymianę pieca na bardziej ekologiczny, ale również zapoznać się z informacjami na temat ulg i dopłat. Dodatkowo podane są dane konkretnego pracownika biura obsługi klienta, który będzie opiekował się całym procesem wymiany starego pieca.
Za jakość powietrza we Wrocławiu odpowiadają wszyscy, dlatego wrocławscy strażnicy miejscy prowadzą regularne kontrole tego, czym wrocławianie palą w piecach. Ostatnio – na wniosek Rady Osiedla – Straż Miejska Wrocławia odwiedziła 42 adresy na Muchoborze Wielkim.
– Rady Osiedli wskazują miejsca gdzie potencjalni truciciele czują się bezkarni. To tam, według informacji posiadanych przez radnych, dochodzi do spalania odpadów i nieprzestrzegania uchwały antysmogowej. Efektem jest czarny duszący dym wydobywający się z kominów i trujące substancje, które wdychamy wszyscy – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej Wrocławia.
Strażnicy Miejscy podczas kontroli, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl
– Dobra znajomość własnego osiedla i współdziałanie z mieszkańcami pozwala precyzyjnie wskazywać strażnikom miejsca niebezpieczne lub bardzo uciążliwe dla mieszkańców – następnie kierowane są tam zwiększone ilości patroli. Takie cykliczne działania są już prowadzone na innych wrocławskich osiedlach i będą kontynuowane – dodaje Forysiak.
Spalanie odpadów lub nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej jest wykroczeniem, za które strażnicy mogą ukarać mandatem do 500 zł lub, gdy sprawa trafi do sądu, może zostać nałożona grzywna do 5000 zł.