www.wroclaw.pl

Miliony z Unii Europejskiej na wymianę pieców we Wrocławiu

Specjalną promesę podpisali (od lewej): Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia | Fot. UMW

Ponad 20 mln złotych otrzyma Wrocław na wymianę pieców na paliwa stałe do 2022 roku. Promesę na przekazanie dodatkowych środków podpisali w poniedziałek, 28 września Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Łącznie dofinansowaniem objęto 134 gminne budynki mieszkalne. Realizacja obejmuje 1258 mieszkań i likwidację w nich 1645 pieców.

– Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to dla nas absolutny priorytet, dlatego angażujemy olbrzymie środki w akcję „Zmień piec”. Pomimo pandemii nie przestajemy zachęcać mieszkańców do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Do końca 2024 roku przeznaczymy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców – podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– To kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 Podpisanie promesy przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. Fot. UMW Podpisanie promesy przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. Fot. UMW

Projekt dofinansowany jest ze środków RPO w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Rekordowe zainteresowanie wymianą pieców

Do tej pory z miejskiego wsparcia wrocławianie wymienili już ponad osiem tysięcy pieców. Liczba zlikwidowanych palenisk w latach 2014-2019 to 8130 sztuk. Do wymiany wciąż pozostało 18 tys. pieców. W procesie uciepłownienia znajdują się obecnie 35 budynków, do końca roku wymiana źródła ogrzewania obejmie 311 lokali komunalnych. W przyszłym roku ma to być już 126 kamienic, łącznie ok. 1200 mieszkań komunalnych.

– Odpowiedzialność za poprawę jakości powietrza dotyczy nas wszystkich, dlatego tak ważne jest, aby oprócz działań miasta, wrocławianie sami chcieli wymieniać swoje piece, korzystając z naszych dotacji. To, co bardzo cieszy, to fakt, że pomimo pandemii mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani wymianą pieców na ekologiczne źródła ciepła. Odnotowujemy wzrost liczby przyjętych wniosków do programu KAWKA Plus o 10% w stosunku do ubiegłego roku – dodał prezydent Wrocławia.

W tym roku do Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW wpłynęło już ponad 1100 wniosków a kilkaset kolejnych jest procedowanych. Miasto rozdysponowało już niemal całą kwotę 15 mln złotych, którą przeznaczyło na tegoroczny nabór w programie KAWKA Plus. Dla nikogo jednak nie zabraknie pieniędzy, gdyż ze względu na duże zainteresowanie, przedłużono termin składania wniosków.

Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Akcja „Zmień piec" jest elementem kampanii „Wrocław bez smogu" realizowanego przez Urząd Miejski Wrocławia. Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

Przypomnijmy – „Zmień piec” to, oprócz do 15 tys. zł na wymianę pieca i do 5 tys. zł na wymianę drewnianej stolarki okiennej, także dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych. Co ważne, wymienić piec możemy bez wkładu własnego.

Grafika przedstawia szczęśliwego mężczyznę, który wymienił piec i uniknął kary Dodatkowo unikniemy w ten sposób kary grzywny nawet do 5 tys. zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej (piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas). Zaś do 2028 roku mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe.

Grafika przedstawia loga Unii Europejskiej, Funduszy Europejskich, Dolnego Śląska i flagę Polski

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99