www.wroclaw.pl

Zmień piec i weź dopłatę do rachunków za ogrzewanie

Nowe ekologiczne ogrzewanie nie musi wcale oznaczać dodatkowych kosztów. Wyższe rachunki pokryje Lokalny Program Osłonowy | zdjęcie ilustracyjne

Zmień piec i nie martw się o wyższe koszty. Wrocław dopłaca do rachunków za ogrzewanie. Wsparcie otrzymało już blisko 800 mieszkańców. Jak skorzystać z Lokalnego Programu Osłonowego i otrzymać dopłaty do rachunków?

Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe. O dopłatę może starać się każdy mieszkaniec Wrocławia, który zlikwidował kopciucha po 1 stycznia 2018 roku albo jego mieszkanie zostało podłączone do sieci ciepłowniczej.

Jak złożyć wniosek o dopłatę do rachunków za ogrzewanie?

Wnioski o dopłatę można składać w biurach oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu a kryteria dochodowe umożliwiają wsparcie wielu wrocławian.

– Mamy świadomość, że jedną z barier wejścia w proces wymiany kopciucha jest obawa mieszkańców, że ich rachunki za ogrzewanie wzrosną. We Wrocławiu jesteśmy przygotowani na to już od dawna. Teraz w kontekście wzrostu cen gazu i energii elektrycznej, liczymy na jeszcze większe zainteresowanie Lokalnym Programem Osłonowym, czyli dopłatami do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Mogą po nie sięgnąć nawet mieszkańcy, których dochód netto przy czteroosobowej rodzinie sięga 10 tys. zł – przypomina Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Lokalny Program Osłonowy - dopłaty do rachunków

Dopłatę można otrzymać jeśli:

  • mieszkasz we Wrocławiu;
  • po 1 stycznia 2018 r. zmieniłeś piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne (elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe);
  • zarabiasz mniej niż 2 640 zł na osobę w rodzinie (3 855 zł jeżeli mieszkasz sam);
  • jesteś osobą fizyczną (firma nie otrzyma dopłaty).

Dokumenty, które należy złożyć:

  • wniosek wraz z załącznikami składa się do MOPS;
  • trzeba posiadać dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu;
  • dokument potwierdzający wielkość powierzchni użytkowej lokalu. W przypadku domów jednorodzinnych w razie braku dokumentu – oświadczenie wnioskodawcy o wielkości powierzchni użytkowej;
  • umowa z dostawcą energii.

Blisko pół miliona złotych dopłat

Do tej pory wpłynęło już 760 wniosków, a Wrocław dopłacił w sumie blisko pół miliona złotych do rachunków za ogrzewanie mieszkańców. Wypłaty są dokonywane na podstawie decyzji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dopłata przyznawana jest raz na pół roku – po tym czasie trzeba ponownie złożyć wniosek.

Wysokość wsparcia jest obliczana przede wszystkim na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Pieniądze wypłacane są bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła (energii, gazu).

Jak obliczyć dopłatę do rachunków?

Specjalny kalkulator dopłat Lokalnego Programu Osłonowego umożliwi, w szybki i prosty sposób, obliczenie kwoty dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Wystarczy wpisać: termin wymiany ogrzewania, źródło ogrzewania, liczbę osób w mieszkaniu (domu), dochód netto, metraż lokalu, by otrzymać konkretną kwotę, która wpłynie na konto dostawcy ciepła.

Kalkulator dopłat do ogrzewania w ramach Lokalnego Programu Osłonowego Do dyspozycji mieszkańców są także wrocławscy doradcy energetyczni  tel. 71 799 6 799. Lokalny Program Osłonowy obowiązuje do 30 czerwca 2023 r.

Przypominamy również, że tylko do końca roku wrocławianie mogą skorzystać z najwyższej dopłaty - 15 tys. zł na wymianę starego kopciucha. W kolejnych latach dofinansowanie z miasta będzie coraz niższe. To zatem ostatnia szansa, by złożyć wniosek o maksymalną dotację z programu KAWKA Plus i tym samym nie stracić minimum trzech tys. zł.

Czytaj także: Ostatni dzwonek, aby otrzymać 15 tys. zł na wymianę pieca

2021 r. to ostatni rok najwyższych dopłat do wymiany pieca z programu KAWKA Plus

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99