www.wroclaw.pl

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia [WYNIKI, PLAN DO 16.04]

Grafika przedstawia strażników miejskich podczas kontroli  spalania. Fot. Redakcja Wroclaw.pl

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy informują, na jakich osiedlach mieszkańcy mogą spodziewać się kontroli tego, jaki piec użytkują i czym w nim palą.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu.

– Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu – dodaje.

Czytaj także: Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Strażnik Miejski podczas kontroli spalania i pobierania próbki popiołu Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Tysiące przeprowadzonych kontroli

Wrocławscy strażnicy miejscy tylko w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

Czytaj także: Ale czy w ogóle ja mogę was wpuścić? Dzień pracy ekopatrolu Straży Miejskiej Wrocławia [WIDEO]

W sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2020 r. do 8 kwietnia 2021 r. „licznik” wskazuje 4581 kontroli i 143 mandaty na kwotę ponad 41 tys. zł.

Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia - dane od 1 października 2020 r. do 8 kwietnia 2021 r. W nawiasie wyniki kontroli z ostatnich 7 dni.

Liczba kontroli

4581 (134)

Liczba skontrolowanych pieców

3543 (63)

Liczba ujawnionych pieców poniżej kat. 3

1308 (20)

Liczba mandatów

143 (2)

Kwota mandatów

41 150 (600)

Ujawnione wykroczenia

171 (3)

Pouczenia

24 (1)

Wnioski do sądu

10

Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

Zdjęcie przedstawia drona podczas pobierania próbki z kominaFot. Redakcja Wroclaw.pl

Plan kontroli spalania

Strażnicy miejscy w najbliższych dniach mogą pojawić się na kilku wrocławskich osiedlach.

– Działania kontrolne planujemy, biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Publikując informacje o miejscach, które możemy w danym terminie odwiedzić, chcemy aby „truciciele” mieli świadomość, że do nich dotrzemy i poniosą odpowiednie konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to, że nie pojawimy się także w innych rejonach miasta – wyjaśnia Waldemar Forysiak.

Data kontroli

Osiedle

9.04

Gajowice, Muchobór Wielki 

10.04

Borek

11.04

Borek

12.04

Kleczków, Sołtysowice

13.04

Biskupin-Dąbie-Bartoszowice, Maślice

14.04

Borek, Psie Pole-Zawidawie

15.04

Tarnogaj, Nadodrze

16.04

Grabiszyn-Grabiszynek, Muchobór Mały

Kara grzywny nawet do 5 tys. złotych

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi  odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99