www.wroclaw.pl

Wręczono nagrody zwycięzcom drugiej edycji konkursu „Zmień piec” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Laureaci drugiej edycji konkursu "Zmień piec i wygraj nagrody" | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Karty podarunkowe do marketów budowlanych o wartości 2 tys., 1 tys. i 500 złotych odebrało pięcioro laureatów drugiej edycji konkursu „Zmień piec i wygraj nagrody”. Wszyscy to szczęśliwi posiadacze ekologicznych systemów ogrzewania.

W sumie, podczas oficjalnej ceremonii w środę 27 stycznia, wręczono nagrody o łącznej puli 4,5 tys. zł. Wcześniej komisja konkursowa wybrała pięć najbardziej inspirujących historii wrocławian, którzy w 2020 roku skorzystali z miejskiej dopłaty w ramach programu KAWKA Plus. Zgłoszenia do konkursu można było przesyłać do końca listopada 2020 r.

– Nic tak dobrze nie działa jak dobry przykład, marketing szeptany. Nagrodzone osoby traktujemy jako ambasadorów akcji, bo faktycznie wymieniły ogrzewanie, są zadowolone, chcą o tym mówić sąsiadom, znajomym. Bardzo nam na tym zależy w ramach akcji „Zmień piec” . Podczas drugiej edycji naszego konkursu postanowiliśmy wyróżnić aż pięć osób, gdyż napłynęło do nas tak wiele ciekawych, inspirujących historii, że wybór był jeszcze trudniejszy, niż poprzednio – podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Nagrody zwycięzcom wręczyli przedstawiciele UMW (od prawej): Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany ogrzewania, Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz Katarzyna Szymczak-Pomianowska, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Piątka laureatów dołączyła do trzech osób, które zostały wyróżnione w pierwszej edycji konkursu.

Zobacz także: Laureaci pierwszej edycji konkursu „Zmień piec” odebrali nagrody

Poznajcie naszych laureatów

III miejsce – pani Renata z Wojszyc

 Pani Renata z Wojszyc zdobyła trzecie miejsce w konkursie, fot. Redakcja Wroclaw.pl Pani Renata z Wojszyc zdobyła trzecie miejsce w konkursie, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Czy czarny dym wydobywający się z komina jest powodem do wstydu? Tym pytaniem pani Renata nie musi już sobie zaprzątać głowy. Dziś jest dumną posiadaczką ogrzewania gazowego, czyli, jak mówi jej wnuczka, ekologicznego.

– W konkursie wzięłam udział, gdyż posiadałam zdjęcie pieca przed jego likwidacją. Pomyślałam, że skoro mam nowe ogrzewanie, to mam się czym pochwalić (śmiech). Palenie węglem powodowało sporo kurzu i brudu w mieszkaniu, poza tym korzystanie z pieca to ciężka praca, zwłaszcza dla mojej mamy, która już nie ma tyle sił. Teraz często powtarza, że cieszy się z ogrzewania gazowego, bo nie wyobraża sobie, żeby dalej miała palić w piecu – tłumaczyła zdobywczyni trzeciego miejsca.

III miejsce – pani Grażyna z Maślic

Trzecie miejsce również dla pani Grażyny z Maślic, fot. Redakcja Wroclaw.plTrzecie miejsce również dla pani Grażyny z Maślic, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Nocne wycieczki, aby dokładać w piecu, były dla pani Grażyny prawdziwą zmorą. Niedawno, za sprawą swoich dzieci, wymieniła piec i zadbała o zdrowe powietrze w swojej okolicy.

III miejsce – pani Anna z Kowal

 Pani Anna razem z wręczającymi nagrody przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia, fot. Redakcja Wroclaw.pl Pani Anna razem z wręczającymi nagrody przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Pani Anna to prawdziwa poetka, która kominek zamieniła na fotowoltaikę, a o samym procesie zmiany ogrzewania napisała w formie wiersza. Wtórując pani Annie ogłaszamy koniec ery kominkowej i cieszymy się, że może odetchnąć z ulgą czystym powietrzem.

– Staram się, po pierwsze z powodu zawodu biologa, a po drugie z zamiłowania, propagować ekologię. Zarówno wśród młodzieży, z którą pracuję, jak i wśród dorosłych i swoich znajomych. Tutaj nadarzyła się okazja żeby połączyć przyjemne z pożytecznym, aby własny dom uczynić przykładem, że można wymienić piec i iść drogą ekologii po to, aby powietrze w naszym mieście było coraz lepsze – powiedziała szczęśliwa laureatka.

II miejsce – pan Dariusz z Poświętnego

 Drugie miejsce przypadło dla pana Dariusza, fot. Redakcja Wroclaw.pl Drugie miejsce przypadło dla pana Dariusza, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Pan Dariusz to prawdziwy ambasador programu Kawka Plus, który nie tylko sam wymienił piec, ale także namawia do tego swoich bliskich. Chwali sobie współpracę z urzędnikami i instalatorem. Całość prac zajęła mu tylko 1,5 tygodnia. Opis samego procesu i korzyści z ekologicznego ogrzewania pan Dariusz przedstawił w formie listu do rodziców.

– Wcześniej już zbieraliśmy się do wymiany pieca, ale program KAWKA Plus przyspieszył naszą decyzję. To nic trudnego, nic skomplikowanego, poza tym urzędnicy pomagają w ochronie środowiska i przejściu przez cały proces zmiany ogrzewania na ekologiczne – podkreślił.

I miejsce – pan Zbigniew z Ołbina

 Pan Zbigniew otrzymał najwyższą nagrodę - bon o wartości 2 tys. zł, fot. Redakcja Wroclaw.pl Pan Zbigniew otrzymał najwyższą nagrodę - bon o wartości 2 tys. zł, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Pierwsze miejsce zdobył pan Zbigniew. Zdecydował się on spełnić marzenie siostry i wziąć sprawy w swoje ręce. Dziś docenia walory zdrowotne, estetyczne i wygodę użytkowania ogrzewania elektrycznego.

– Za namową córki złożyliśmy podanie w sierpniu. Z końcem sierpnia dostałem informację, że mogę skorzystać z dopłaty w ramach KAWKA Plus. Sprawę udało się załatwić w trzy miesiące. Komfort jest niesamowity. Przede wszystkim nie trzeba pilnować pieca, wnosić węgla na pierwsze piętro. Nowe ogrzewanie nie wymaga właściwie żadnej obsługi i uwagi z naszej strony – wyjaśnił zdobywca pierwszego miejsca.

Wkrótce kolejne konkursy

W marcu uruchomiony został konkurs pt. „Wymień z nami piec i odśwież mieszkanie”. Tym razem do udziału zapraszamy osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o dofinansowanie KAWKA Plus. Takim gestem miasto chce zachęcić wrocławian do skorzystania z programów dotacyjnych. Dalej w planach również trzecia edycja konkursu „Zmień piec i wygraj nagrody”. Szczegóły na bieżąco na stronie internetowej zmienpiec.pl.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99