www.wroclaw.pl

Wręczono nagrody zwycięzcom drugiej edycji konkursu „Zmień piec” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Laureaci drugiej edycji konkursu "Zmień piec i wygraj nagrody" | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Karty podarunkowe do marketów budowlanych o wartości 2 tys., 1 tys. i 500 złotych odebrało pięcioro laureatów drugiej edycji konkursu „Zmień piec i wygraj nagrody”. Wszyscy to szczęśliwi posiadacze ekologicznych systemów ogrzewania.

W sumie, podczas oficjalnej ceremonii w środę 27 stycznia, wręczono nagrody o łącznej puli 4,5 tys. zł. Wcześniej komisja konkursowa wybrała pięć najbardziej inspirujących historii wrocławian, którzy w 2020 roku skorzystali z miejskiej dopłaty w ramach programu KAWKA Plus. Zgłoszenia do konkursu można było przesyłać do końca listopada 2020 r.

– Nic tak dobrze nie działa jak dobry przykład, marketing szeptany. Nagrodzone osoby traktujemy jako ambasadorów akcji, bo faktycznie wymieniły ogrzewanie, są zadowolone, chcą o tym mówić sąsiadom, znajomym. Bardzo nam na tym zależy w ramach akcji „Zmień piec” . Podczas drugiej edycji naszego konkursu postanowiliśmy wyróżnić aż pięć osób, gdyż napłynęło do nas tak wiele ciekawych, inspirujących historii, że wybór był jeszcze trudniejszy, niż poprzednio – podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Nagrody zwycięzcom wręczyli przedstawiciele UMW (od prawej): Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany ogrzewania, Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz Katarzyna Szymczak-Pomianowska, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Piątka laureatów dołączyła do trzech osób, które zostały wyróżnione w pierwszej edycji konkursu.

Zobacz także: Laureaci pierwszej edycji konkursu „Zmień piec” odebrali nagrody

Poznajcie naszych laureatów

III miejsce – pani Renata z Wojszyc

 Pani Renata z Wojszyc zdobyła trzecie miejsce w konkursie, fot. Redakcja Wroclaw.pl Pani Renata z Wojszyc zdobyła trzecie miejsce w konkursie, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Czy czarny dym wydobywający się z komina jest powodem do wstydu? Tym pytaniem pani Renata nie musi już sobie zaprzątać głowy. Dziś jest dumną posiadaczką ogrzewania gazowego, czyli, jak mówi jej wnuczka, ekologicznego.

– W konkursie wzięłam udział, gdyż posiadałam zdjęcie pieca przed jego likwidacją. Pomyślałam, że skoro mam nowe ogrzewanie, to mam się czym pochwalić (śmiech). Palenie węglem powodowało sporo kurzu i brudu w mieszkaniu, poza tym korzystanie z pieca to ciężka praca, zwłaszcza dla mojej mamy, która już nie ma tyle sił. Teraz często powtarza, że cieszy się z ogrzewania gazowego, bo nie wyobraża sobie, żeby dalej miała palić w piecu – tłumaczyła zdobywczyni trzeciego miejsca.

III miejsce – pani Grażyna z Maślic

Trzecie miejsce również dla pani Grażyny z Maślic, fot. Redakcja Wroclaw.plTrzecie miejsce również dla pani Grażyny z Maślic, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Nocne wycieczki, aby dokładać w piecu, były dla pani Grażyny prawdziwą zmorą. Niedawno, za sprawą swoich dzieci, wymieniła piec i zadbała o zdrowe powietrze w swojej okolicy.

III miejsce – pani Anna z Kowal

 Pani Anna razem z wręczającymi nagrody przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia, fot. Redakcja Wroclaw.pl Pani Anna razem z wręczającymi nagrody przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Pani Anna to prawdziwa poetka, która kominek zamieniła na fotowoltaikę, a o samym procesie zmiany ogrzewania napisała w formie wiersza. Wtórując pani Annie ogłaszamy koniec ery kominkowej i cieszymy się, że może odetchnąć z ulgą czystym powietrzem.

– Staram się, po pierwsze z powodu zawodu biologa, a po drugie z zamiłowania, propagować ekologię. Zarówno wśród młodzieży, z którą pracuję, jak i wśród dorosłych i swoich znajomych. Tutaj nadarzyła się okazja żeby połączyć przyjemne z pożytecznym, aby własny dom uczynić przykładem, że można wymienić piec i iść drogą ekologii po to, aby powietrze w naszym mieście było coraz lepsze – powiedziała szczęśliwa laureatka.

II miejsce – pan Dariusz z Poświętnego

 Drugie miejsce przypadło dla pana Dariusza, fot. Redakcja Wroclaw.pl Drugie miejsce przypadło dla pana Dariusza, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Pan Dariusz to prawdziwy ambasador programu Kawka Plus, który nie tylko sam wymienił piec, ale także namawia do tego swoich bliskich. Chwali sobie współpracę z urzędnikami i instalatorem. Całość prac zajęła mu tylko 1,5 tygodnia. Opis samego procesu i korzyści z ekologicznego ogrzewania pan Dariusz przedstawił w formie listu do rodziców.

– Wcześniej już zbieraliśmy się do wymiany pieca, ale program KAWKA Plus przyspieszył naszą decyzję. To nic trudnego, nic skomplikowanego, poza tym urzędnicy pomagają w ochronie środowiska i przejściu przez cały proces zmiany ogrzewania na ekologiczne – podkreślił.

I miejsce – pan Zbigniew z Ołbina

 Pan Zbigniew otrzymał najwyższą nagrodę - bon o wartości 2 tys. zł, fot. Redakcja Wroclaw.pl Pan Zbigniew otrzymał najwyższą nagrodę - bon o wartości 2 tys. zł, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Pierwsze miejsce zdobył pan Zbigniew. Zdecydował się on spełnić marzenie siostry i wziąć sprawy w swoje ręce. Dziś docenia walory zdrowotne, estetyczne i wygodę użytkowania ogrzewania elektrycznego.

– Za namową córki złożyliśmy podanie w sierpniu. Z końcem sierpnia dostałem informację, że mogę skorzystać z dopłaty w ramach KAWKA Plus. Sprawę udało się załatwić w trzy miesiące. Komfort jest niesamowity. Przede wszystkim nie trzeba pilnować pieca, wnosić węgla na pierwsze piętro. Nowe ogrzewanie nie wymaga właściwie żadnej obsługi i uwagi z naszej strony – wyjaśnił zdobywca pierwszego miejsca.

Wkrótce kolejne konkursy

W marcu uruchomiony został konkurs pt. „Wymień z nami piec i odśwież mieszkanie”. Tym razem do udziału zapraszamy osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o dofinansowanie KAWKA Plus. Takim gestem miasto chce zachęcić wrocławian do skorzystania z programów dotacyjnych. Dalej w planach również trzecia edycja konkursu „Zmień piec i wygraj nagrody”. Szczegóły na bieżąco na stronie internetowej zmienpiec.pl.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99