www.wroclaw.pl

Laureaci pierwszej edycji konkursu „Zmień piec” odebrali nagrody [ZDJĘCIA, WIDEO]

Laureaci pierwszej edycji konkursu "Zmień piec i wygraj nagrody" (z prawej) | Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Karty podarunkowe do marketów budowlanych o wartości 2 tys., 1 tys. i 500 złotych odebrali laureaci pierwszej edycji konkursu „Zmień piec i wygraj nagrody”. Do 30 listopada wrocławianie mogą zgłaszać się do drugiej edycji.

Wśród przesłanych do końca sierpnia zgłoszeń komisja konkursowa wybrała trzy najciekawsze i najbardziej emocjonujące historie wymiany pieca przez wrocławian, którzy w tym roku skorzystali z miejskiej dopłaty w ramach programu KAWKA Plus. Zwycięzcy odebrali nagrody podczas oficjalnej ceremonii w środę, 30 września.

– Nasz konkurs to dodatkowa propozycja dla mieszkańców, którzy wcześniej skorzystali z miejskich pieniędzy i cieszą się już nowym, ekologicznym systemem grzewczym. Chcemy w ten sposób docenić osoby, które stają się ambasadorami akcji, dzielą się swoją historią i odczuciami związanymi z wymianą pieca, zachęcając tym samym innych do pójścia ich śladem. Cieszymy się z uśmiechów naszych zwycięzców i czekamy na kolejne osoby w ramach drugiej edycji konkursu – podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

– Gratuluję decyzji o wymianie pieca, następnie jej realizacji i wreszcie wygranej w konkursie. Między innymi za przykładem naszych laureatów powinno pójść w najbliższych latach kilkanaście tysięcy wrocławian, których również czeka wymiana pieca na ekologiczne źródło ciepła – dodał Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Poznajcie naszych laureatów

Pierwsze miejsce i bon o wartości 2000 zł komisja konkursowa przyznała pani Danucie, mieszkance Psiego Pola, która zamontowała w swoim mieszkaniu ogrzewanie gazowe.

 Dyrektor Katarzyna Szymczak-Pomianowska wręcza nagrodę pani Danucie, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl Dyrektor Katarzyna Szymczak-Pomianowska wręcza nagrodę pani Danucie, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

– Zdecydowałam się wymienić piec, żeby przyczynić się do poprawy jakości powietrza, którym oddycham. Dodatkowo poprawiłam sobie komfort życia, bo palenie w piecu nie jest taką łatwą sprawą, do tego dochodzi kurz w mieszkaniu czy noszenie węgla. Po zmianie źródła ogrzewania na ekologiczne mam też więcej czasu dla siebie, który mogę wykorzystać m.in. na czytanie książek czy wycieczki rowerowe – powiedziała szczęśliwa laureatka.

Jak dodała zwyciężczyni pierwszej edycji, o konkursie poinformowały ją dzieci.

– Najpierw znalazły wykonawcę, który przeprowadził proces wymiany pieca i rozliczył się z urzędem. Następnie powiedziały mi o konkursie i postanowiłam wziąć w nim udział. Nagrodę przeznaczę na kolejny etap remontu mieszkania.

Drugie miejsce i bon o wartości 1000 zł dla pana Rafała, mieszkańca Nadodrza.

 Dyrektor Katarzyna Szymczak-Pomianowska wręcza nagrodę panu Rafałowi, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl Dyrektor Katarzyna Szymczak-Pomianowska wręcza nagrodę panu Rafałowi, fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

– Kupiliśmy mieszkanie z piecem węglowym. Nie wyobrażaliśmy sobie życia z dziećmi i z tym „kopciuchem”, więc podczas generalnego remontu podjęliśmy decyzję, że zamontujemy również nowy system ogrzewania. Mieliśmy okazję przez chwilę użytkować piec i nie jest to przyjemne doświadczenie. Z uwagi na charakter budynku chcieliśmy uszanować istniejącą sztukaterię i wykonać instalację w taki sposób, aby nie zniszczyć ścian oraz innych elementów – wyjaśnił.

Ostatecznie pan Rafał z małżonką Karoliną zdecydowali się na promienniki wodne pod sufitem, które są zasilane źródłem elektrycznym. To źródło niskoenergetyczne, dodatkowo system służy także do chłodzenia pomieszczeń.

Laureaci pierwszej edycji konkursu "Zmień piec i wygraj nagrody", fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.plLaureaci pierwszej edycji konkursu "Zmień piec i wygraj nagrody", fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Trzecie miejsce (bon o wartości 500 zł – przyp. red.) przypadło w udziale pani Bernadecie, mieszkance Kowala.

Druga edycja – zgłoszenia do 30 listopada

Trwa kolejna edycja konkursu, w której znów wyłonieni zostaną trzej zwycięzcy. Mogą w niej wziąć udział osoby, które już zlikwidowały stary piec i zamontowały nowy system ogrzewania – wystarczy przesłać zdjęcia instalacji „przed i po”, czyli starego pieca/kotła na paliwo stałe (lub miejsca, w którym był zamontowany piec), a także ogrzewania ekologicznego, na które piec został wymieniony oraz krótko odpowiedzieć na pytanie: „Jak nowe źródło ciepła podniosło komfort mojego życia?”.

Do zgłoszenia należy dołączyć dane kontaktowe. Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie.

Formularz konkursowy

Konkurs skierowany jest wyłącznie do mieszkanek i mieszkańców miasta Wrocław (osób fizycznych), którzy od 10 stycznia 2020 r. wymienili piec niespełniający norm ekologicznych na ekologiczne źródło ciepła korzystając z dofinansowania w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99