www.wroclaw.pl

KAWKA Plus – rodzaje ogrzewania z dotacją

Elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe czy wreszcie pompy ciepła – na te rodzaje ogrzewania możemy otrzymać dotację wymieniając swój piec w ramach programu KAWKA Plus.

KAWKA Plus to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródło ciepło. Osoba, która wymieni piec nie spełniający norm ekologicznych, może dostać do 15 tys. zł jako zwrot kosztów montażu nowego źródła ciepła.

– Mieszkańcy często pytają o rodzaje ogrzewania, na jakie można otrzymać dofinansowanie. Czasami wydaje im się, że dotyczy ono jedynie ogrzewania gazowego. Tymczasem dofinansowanie można otrzymać na każdy rodzaj ogrzewania. Dokładnie taką samą dopłatę otrzymamy na zainstalowanie pieca elektrycznego, olejowego, pompy ciepła, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak na piec gazowy. To mieszkaniec decyduje, jakie ogrzewanie wybiera – mówi Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.

Warto pamiętać również o tym, że elektryczne ogrzewanie nie oznacza jedynie pieca akumulacyjnego, ale także panele na podczerwień czy maty grzewcze. Natomiast w przypadku pompy ciepła nie chodzi wyłącznie o rozwiązanie gruntowe, ale również powietrzne, które można zamontować nawet w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.

– Wiedza na temat takich urządzeń grzewczych jak panele na podczerwień, powietrzne pompy ciepła, czy maty grzewcze jest niewielka. Wiele osób, z którymi rozmawiamy, pierwszy raz słyszy o takich rozwiązaniach, dlatego warto się nimi bardziej zainteresować – tłumaczy Anita Luda, doradca energetyczny.

Wrocławscy doradcy energetyczni wszystkie wątpliwości mieszkańców rozwiązują podczas specjalnych spotkań. Zobacz ich harmonogram na Ołbinie.

Najważniejsze zasady programu KAWKA Plus

Dopłatę może otrzymać: właściciel mieszkania lub domu we Wrocławiu (osoba fizyczna), najemca mieszkania komunalnego, osoba, która wynajmuje mieszkanie lub dom we Wrocławiu (musi mieć zgodę właściciela lokalu). W mieszkaniu (domu) musi znajdować się sprawny piec na paliwo stałe (węgiel, drewno, pelet, ekogroszek itp.).

Wysokość dofinansowania może wynieść do 100 procent kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 15 tysięcy zł. Wymianę pieca można rozpocząć dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie – przed jej zawarciem odwiedzą nas kontrolerzy, którzy sprawdzą czy w mieszkaniu jest sprawny piec na paliwo stałe. W przypadku, gdy wynajmujemy lokal i staramy się o dofinansowanie w imieniu jego właściciela (współwłaściciela), musimy mieć jego pełnomocnictwo. Inwestycja musi być także zgodna ze wszystkimi wymogami prawa budowlanego.

Dotację z KAWKA Plus można wydać m.in. na demontaż ogrzewania na paliwo stałe czy zakup i montaż ekologicznego systemu ogrzewania. Więcej informacji dostępne tutaj.

Nabór wniosków

Wnioski można składać do 30 września 2020 r. w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul.Hubskiej 8-16.

Zobacz pełną treść ogłoszenia o naborze wniosków na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

Pobierz wniosek

Dokumenty do pobrania oraz pełna treść programu KAWKA Plus dostępne tutaj.

Na wszelkie pytania odpowiedzą pracownicy Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, ul. Hubska 8-16, godz. 8:00 - 15:45, zadzwoń: 71 799 67 00, napisz: [email protected].

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99