www.wroclaw.pl

„Zmień piec” – 17 marca startują spotkania informacyjne na Ołbinie

Po spotkaniach na Kleczkowie, kolejne zorganizowane zostaną na Ołbinie.

W połowie marca, w ramach akcji „Zmień piec”, rozpoczynają się spotkania dla mieszkańców na kolejnym wrocławskim osiedlu - tym razem doradcy energetyczni będą na Ołbinie.

Po pilotażowych spotkaniach na Kleczkowie, z których skorzystało niemal 250 osób, rozpoczyna się kolejny etap – dla mieszkańców Ołbina, Nadodrza, Przedmieścia Oławskiego, Przedmieścia Świdnickiego oraz Placu Grunwaldzkiego.

– Przez najbliższe miesiące będziemy przedstawiać wrocławianom możliwości bezzwrotnego finansowego wsparcia oferowanego przez Urząd Miejski Wrocławia na wymianę starych węglowych pieców. Model dotarcia do wrocławian z informacją o akcji „Zmień piec”, zakładający kameralne spotkania dla mieszkańców kilku kamienic, okazał się trafiony. Frekwencja dopisuje, a mieszkańcy stojący przed decyzją o wymianie pieca węglowego na nowy system ogrzewania czują się komfortowo w niewielkiej grupie, gdzie każdy ma możliwość zadawania pytań – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Zgodnie z uchwałą antysmogową „kopciuchy” nie będą mogły być wykorzystywane do ogrzewania mieszkań i domów we Wrocławiu już od 2024 r.

Początek 17 marca

Spotkania na wrocławskim Ołbinie zaplanowano w Szkole Podstawowej nr 78 przy ul. Jedności Narodowej 195 we wtorki i czwartki: 17, 19, 24 i 26 marca. Kolejne, 31 marca  i  2 kwietnia – będą miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Nowowiejskiej 78. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 17.30 i trwają ok. 90 minut.

Terminy spotkań dla Ołbina i adresy, których dotyczą:

Terminarz spotkań z doradcami energetycznymi na Ołbinie

Aktualny harmonogram oraz wszystkie informacje dotyczące dostępnych programów dofinansowań do wymiany pieców znajdują się w zakładce „Spotkania”.

O czym dowiesz się na spotkaniach

Na spotkaniach z doradcami energetycznymi mieszkańcy otrzymują m.in. informacje o tym, jakie dopłaty można otrzymać, od czego zacząć wymianę pieca i jak prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie. Doradcy wskażą również dostępne rodzaje ogrzewania i podpowiedzą, na co zwrócić uwagę decydując się na nowy system grzewczy.

– Mieszkańcy często pytają o rodzaje ogrzewania, na jakie można otrzymać dofinansowanie. Czasami wydaje im się, że dotyczy ono jedynie ogrzewania gazowego. Tymczasem dofinansowanie można otrzymać na każdy rodzaj ogrzewania. Dokładnie taką samą dopłatę otrzymamy na zainstalowanie pieca elektrycznego, olejowego, pompy ciepła, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak na piec gazowy. To mieszkaniec decyduje, jakie ogrzewanie wybiera – mówi Michał Brożyna, doradca energetyczny.

Pytania dotyczą również dostępnych na rynku systemów ogrzewania.

– Czasem ze względu na konkretne warunki techniczne, mieszkańcy nie mogą zainstalować pieca gazowego, a pieca akumulacyjnego obawiają się ze względu na koszty użytkowania. Wiedza na temat takich urządzeń grzewczych jak panele na podczerwień, powietrzne pompy ciepła, czy maty grzewcze jest niewielka. Wiele osób, z którymi rozmawiamy, pierwszy raz słyszy o takich rozwiązaniach – tłumaczy Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99