www.wroclaw.pl

Akcja „Zmień piec” rozpoznawalna wśród wrocławian [RAPORT PDF]

Zdecydowana większość badanych słyszała o akcji „Zmień piec”, 90% planujących wymianę „kopciucha” wie o programie KAWKA Plus i korzyściach z niego płynących a znaczna część zdaje sobie już sprawę, że to właśnie nieekologiczne źródła ogrzewania są głównym przyczyną smogu oraz dobrze ocenia działania urzędników w walce ze smogiem – takie wnioski wynikają z raportu przygotowanego przez firmę Beeline Research & Consulting, dotyczącego efektywności akcji „Zmień piec”.

Badanie zostało przeprowadzone dwóch turach – w sierpniu oraz w listopadzie 2020 r. wśród mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki, czyli jednej z tych części miasta, w której do wymiany zostało najwięcej pieców na paliwa stałe.

W sumie badaniem objęto ponad 500 osób – zarówno z mieszkań własnościowych, jak i komunalnych.

W raporcie można przeczytać m.in. że aż 70,1% badanych w mieszkaniach własnościowych chce wymienić piec; odwrotnie sytuacja przedstawia się w lokalach komunalnych, gdzie blisko identyczny procent (71,2%) na ten moment nie planuje we własnym zakresie montować ekologicznego ogrzewania.

Czytaj także:

Chęć wymiany pieca w pierwszej części badania zadeklarowało 35,3% badanych, w drugiej części już aż 48%.

Znajomość kampanii „Wrocław bez smogu” oraz akcji „Zmień piec” potwierdziło 99,3% osób, które chcą wymienić piec oraz 82,1% mieszkańców, którzy jeszcze się na to nie zdecydowali.

Podczas listopadowego badania co trzeci mieszkaniec planujący wymianę pieca zadeklarował chęć skorzystania z programu KAWKA Plus.

Wśród powodów niechęci do wymiany pieca najwięcej mieszkańców deklarowało „za duży koszt” (73,1% w listopadowym badaniu), „za dużo formalności” (17,3%), „obawy przed wyższymi rachunkami” (13,5%) oraz „jestem najemcą mieszkania komunalnego” (11,5%).

Ponad 80% zdaje sobie sprawę z konsekwencji nie zastosowania się do przepisów uchwały antysmogowej.

Aż 91,7% badanych, którzy wymieniają piec ocenia działania Urzędu Miejskiego w walce ze smogiem jako „bardzo dobre” lub „raczej dobre”. Wśród osób niewymieniających, takiego zdania jest 64,1% a 32,7% nie ocenia tych działań „ani źle ani dobrze”.

Najważniejsze wnioski z raportu:

  • 70,1% właścicieli mieszkań własnościowych zamierza wymienić piec, a jedynie 27,9% właścicieli mieszkań komunalnych planuje taką wymianę.
  • Osoby zamierzające zmienić piec są w sile wieku, lepiej wykształcone i sytuowane, posiadające rodziny.
  • Osoby nie planujące wymiany to przeważnie osoby starsze, z niższym wykształceniem i dochodem, połowę z nich stanowią emeryci, a 17% bezrobotni.
  • Zdecydowana większość słyszała o akcji „Zmień piec”, a głównym źródłem informacji są ulotki oraz plakaty na klatkach schodowych, a dla wymieniających także internet i prasa.
  • 90% planujących wymianę pieca wie o programie KAWKA Plus, a 2/3 zamierza z niego skorzystać.
  • 2/3 nieplanujących wie o programie KAWKA Plus, a co trzeci skorzystałby z niego, gdyby ktoś zajął się formalnościami i zaliczką.
  • Większość badanych wie, że palenie paliwami stałymi wpływa na powstawania smogu i dobrze ocenia działania Urzędu Miejskiego w walce ze smogiem.

Pobierz raport PDF:

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99