Zdecydowana większość badanych słyszała o akcji „Zmień piec”, 90% planujących wymianę „kopciucha” wie o programie KAWKA Plus i korzyściach z niego płynących a znaczna część zdaje sobie już sprawę, że to właśnie nieekologiczne źródła ogrzewania są głównym przyczyną smogu oraz dobrze ocenia działania urzędników w walce ze smogiem – takie wnioski wynikają z raportu przygotowanego przez firmę Beeline Research & Consulting, dotyczącego efektywności akcji „Zmień piec”.
Badanie zostało przeprowadzone dwóch turach – w sierpniu oraz w listopadzie 2020 r. wśród mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki, czyli jednej z tych części miasta, w której do wymiany zostało najwięcej pieców na paliwa stałe.
W sumie badaniem objęto ponad 500 osób – zarówno z mieszkań własnościowych, jak i komunalnych.
W raporcie można przeczytać m.in. że aż 70,1% badanych w mieszkaniach własnościowych chce wymienić piec; odwrotnie sytuacja przedstawia się w lokalach komunalnych, gdzie blisko identyczny procent (71,2%) na ten moment nie planuje we własnym zakresie montować ekologicznego ogrzewania.
Chęć wymiany pieca w pierwszej części badania zadeklarowało 35,3% badanych, w drugiej części już aż 48%.
Znajomość kampanii „Wrocław bez smogu” oraz akcji „Zmień piec” potwierdziło 99,3% osób, które chcą wymienić piec oraz 82,1% mieszkańców, którzy jeszcze się na to nie zdecydowali.
Podczas listopadowego badania co trzeci mieszkaniec planujący wymianę pieca zadeklarował chęć skorzystania z programu KAWKA Plus.
Wśród powodów niechęci do wymiany pieca najwięcej mieszkańców deklarowało „za duży koszt” (73,1% w listopadowym badaniu), „za dużo formalności” (17,3%), „obawy przed wyższymi rachunkami” (13,5%) oraz „jestem najemcą mieszkania komunalnego” (11,5%).
Ponad 80% zdaje sobie sprawę z konsekwencji nie zastosowania się do przepisów uchwały antysmogowej.
Aż 91,7% badanych, którzy wymieniają piec ocenia działania Urzędu Miejskiego w walce ze smogiem jako „bardzo dobre” lub „raczej dobre”. Wśród osób niewymieniających, takiego zdania jest 64,1% a 32,7% nie ocenia tych działań „ani źle ani dobrze”.
Pobierz raport PDF: