www.wroclaw.pl

Zmień piec i odśwież mieszkanie – laureaci konkursu odebrali nagrody [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ceremonia rozdania nagród odbyła się w przestrzeni galerii Dizajn BWA Wrocław - Żyjni | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Odświeżenie mieszkania za kwotę 14 tys. złotych po wymianie pieca? Taką nagrodę otrzymały laureatki kolejnego konkursu w ramach akcji „Zmień piec”. Dodatkowo pięć wyróżnionych osób będzie mogło zrealizować voucher na zakupy w markecie OBI.

Za nami oficjalna gala rozdania nagród w konkursie „Wymień z nami piec i odśwież mieszkanie” w przestrzeni galerii Dizajn BWA Wrocław - Żyjni. Tym razem uczestnicy mogli wygrać remont mieszkania o wartości 14 tys. złotych. Warunki były dwa: przesłać zgłoszenie, opisując w interesujący sposób, dlaczego warto wymienić piec oraz w najbliższym czasie zobowiązać się do wymiany starego kopciucha na ekologiczne ogrzewanie, wykorzystując do tego miejską dotację.

– Laureatom serdecznie gratuluję i dziękuję, bo wzięcie sprawy w swoje ręce i zadbanie o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, to postawa godna podziwu. Poprzez kolejne edycje konkursów chcemy dodatkowo zachęcać mieszkańców do korzystania z programu KAWKA Plus. Obecny rok jest ostatnim z maksymalną kwotą dotacji na wymianę pieca – do 15 tys. złotych. A nic tak dobrze nie działa, jak dobry przykład ze strony sąsiada czy innego mieszkańca. Wierzymy, że nagrodzone osoby staną się zadowolonymi ambasadorami naszej akcji – podkreśliła podczas gali Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor DZR pogratulowała laureatom konkursu, fot. Tomasz Hołod/ Redakcja www.wroclaw.pl

Czytaj także: Bohaterowie akcji „Zmień piec”

– Warto podkreślić, że tym razem nagrody były wyjątkowo atrakcyjne i napłynęła do nas rekordowa liczba, ponad 50 zgłoszeń. To pokazuje, że akcja jest coraz popularniejsza wśród mieszkańców. W sumie z miejską dotacją wrocławianie wymienili do tej pory już blisko 10 tys. pieców – dodała.

Profesjonalny projekt i prace remontowe

Remont mieszkania obejmie m.in. projekt wnętrza, zakup materiałów oraz wykonanie prac.

– Główną nagrodą w konkursie jest remont pomieszczenia, w którym znajdował się piec. Laureatom oferujemy kompleksową usługę: od inwentaryzacji i rysunku, przez wspólny wybór mebli, armatury i dodatków, aż po pełną dokumentację finalnego projektu wraz z wizualizacjami, nadzór wykonywanych prac i oddanie pomieszczeń do użytku – wyjaśnia Weronika Abramczyk, projektantka wnętrz w konkursie „Wymień z nami piec i odśwież mieszkanie”.

U pierwszej laureatki remont przejdzie łazienka, u drugiej pokój syna. 

– Pomimo, że projektowane pomieszczenia różnią się od siebie nie tylko kubaturą, ale też przeznaczeniem, wierzę, że uda nam się wspólnie stworzyć ciekawe i funkcjonalne projekty a zwycięzcy będą zadowoleni z finalnego efektu – dodaje projektantka.

Obecni nagrodzeni dołączyli do ośmiu osób wyróżnionych w poprzednich konkursach „Zmień piec”:

Laureaci i osoby wyróżnione

Laureatami konkursu (nagroda główna - remont mieszkania o wartości 14 tys. zł) zostali:

 • pani Agnieszka z Kleczkowa

Wymiana pieca dla pani Agnieszki i jej męża to możliwość zadbania o zdrowie oraz czystsze powietrze w mieszkaniu, w którym będzie się lepiej oddychało. O konkursie dowiedzieli się z miejskiego biuletynu. Do udziału w nim zachęcał panią Agnieszkę mąż i to on pierwszy zaczął pracę nad zgłoszeniem (ułożył fragment rymowanki). Nie spodziewali się wygranej - do tej pory nigdy niczego nie wygrali. Myśleli, że zdobyli bon, więc kiedy okazało się, że to jednak jedna z dwóch głównych nagród, radość była olbrzymia.

Pani Agnieszka z Kleczkowa zdobyła główną nagrodę - remont mieszkania za 14 tys. złotych. Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Programem KAWKA Plus zainteresowałam się już w zeszłym roku, więc informacja o konkursie w akcji „Zmień piec” też zwróciła moją uwagę. Poetka ze mnie żadna, ale trzy dni pisałam sobie pojedyncze słówka, potem zaczęłam je łączyć w całość, mieszać i wyszedł ciekawy wierszyk. Nie sądziłam jednak, że mogę wygrać - gdy zobaczyłam maila zrobiłam się cała czerwona. Nagrodę przeznaczymy na remont łazienki, a pieniądze które wcześniej odłożyliśmy na ten cel przekażemy na remont kuchni – tłumaczy pani Agnieszka.

 • pani Renata z Nadodrza

Pani Renata do tematu wymiany pieca podchodziła „jak do jeża”. Obawiała się, że nie da sobie z tym rady. Ostatecznie przekonała ją koleżanka, informując, że proces wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje. O konkursie pani Renata dowiedziała się z Facebooka. Źle doczytała regulamin i myślała, że nagroda wynosi 4 tys. zł. Gdy dowiedziała się, że to aż 14 tys. zł nie mogła w to uwierzyć.

Drugą laureatką została pani Renata z Nadorza, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Na wymianę pieca zdecydowałam się z wielu czynników: wygody, oszczędności czasu, większej czystości w domu i porządku. Następnie zobaczyłam informację o konkursie, napisałam kilka słów, zrobiłam zdjęcie pieca, pomyślałam że może uda nam się chociaż wygrać bon na rośliny. Gdy dowiedziałam się, że jednak jestem laureatką głównej nagrody, w dodatku wynosi ona 10 tys. złotych więcej niż myślałam, byłam w szoku. To było ogromne zaskoczenie i podwójna radość – opowiada mieszkanka Nadorza. 

– Mieszkamy w starym budownictwie i pokój syna wymaga większych nakładów, gdyż jest utrzymany w klasycznym stylu, m.in. ze zdobieniami na suficie. Chcemy go teraz odrestaurować, żeby z jednej strony zachować wyjątkowe elementy a jednocześnie przystosować go lepiej do potrzeb nastolatka – dodaje pani Renata.

Wyróżnienia (bony na 200 zł do marketu remontowo-budowlanego OBI na zakup roślin oczyszczających powietrze) otrzymali:

 • pani Zofia z Przedmieścia Oławskiego

 • pani Katarzyna z Gajowic

 • pani Ewa z Przedmieścia Oławskiego

 • pani Iwona z Krzyków
 • pani Paula z placu Grunwaldzkiego

Czytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze w naszych domach. Jak wybrać? [WIDEO]

Organizatorem konkursu jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA. Projekt finansowany przez Urząd Miejski Wrocławia. Partnerem konkursu jest sieć marketów remontowo-budowlanych OBI.

Akcja „Zmień piec”

Akcja „Zmień piec” to kluczowy element kampanii „Wrocław bez smogu”, realizowanej przez Urząd Miejski Wrocławia. 2021 to ostatni rok najwyższych dopłat z programu KAWKA plus, z każdym rokiem kwota dotacji będzie maleć:

 • 2021 rok – do 15 000 zł,
 • 2022 rok – do 12 000 zł,
 • 2023 rok – do 10 000 zł,
 • 2024 rok – do  8 000 zł.

Miasto oferuje wrocławianom do 15 tys. zł na wymianę pieca i do 5 tys. zł na wymianę drewnianej stolarki okiennej, a także dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych. Wymienić piec można bez wkładu własnego, korzystając z przeszkolonych instalatorów.

Do końca 2024 roku Wrocław przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99