www.wroclaw.pl

Trwają szkolenia „Zmień piec” dla strażników miejskich

Szkolenie dla Straży Miejskiej Wrocławia w punckie konsultacyjnym akcji "Zmień piec" przy ul. Hubskiej | Fot. Redakcja Wroclaw.pl

Do końca września kilkudziesięciu wrocławskich strażników miejskich zostanie przeszkolonych z zasad akcji „Zmień piec” oraz postępowania w przypadku nieprzestrzegania przez mieszkańców przepisów uchwały antysmogowej.

Akcja „Zmień piec” to korzyści dla mieszkańców Wrocławia – w postaci dofinansowań do wymiany pieców i okien, dopłat do rachunków i zwolnień oraz ulg w czynszu – ale również obowiązki wynikające z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej od 2018 r. W kolejnych latach w życie wchodzić będą dalsze obostrzenia dotyczące użytkowania pieców określonej klasy. Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały grożą mandaty lub grzywny.

– Przypominamy wrocławianom, że niezainteresowanie się wymianą pieca w najbliższych latach to nie tylko utrata środków, które oferuje miasto, ale również narażanie się na konsekwencje kar za nieprzestrzeganie przepisów prawa. Rola strażników miejskich jest tutaj nie do przecenienia, bo to właśnie oni sprawdzają, czym tak naprawdę palimy w piecach i do kiedy powinniśmy dany piec zlikwidować. Cieszy nas, że Straż Miejska Wrocławia tak mocno angażuje się w akcję „Zmień piec” – podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

 Szkolenie otworzyła dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW, Katarzyna Szymczak-Pomianowska (z prawej), fot. Redakcja Wroclaw.pl Szkolenie otworzyła dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW, Katarzyna Szymczak-Pomianowska (z prawej), fot. Redakcja Wroclaw.pl

Przydatne informacje i specjalne naklejki

Podczas szkolenia strażnicy poznali m.in. zasady akcji „Zmień piec”, programy dofinansowań i korzyści dla mieszkańców, obowiązki wynikające z przepisów uchwały antysmogowej oraz procedurę postępowania i podstawy prawne w przypadku kontroli, informacje pomocne przy klasyfikacji danego pieca, orzecznictwo sądów, a także zasady bezpieczeństwa w dobie pandemii koronawirusa.

 Wrocławscy strażnicy miejscy podczas pierwszej tury szkoleń z akcji "Zmień piec", fot. Redakcja Wroclaw.pl Wrocławscy strażnicy miejscy podczas pierwszej tury szkoleń z akcji "Zmień piec", fot. Redakcja Wroclaw.pl

– Oprócz wiedzy wyposażamy strażników miejskich w specjalne naklejki, które będą używane podczas kontroli i naklejane na stare piece. Będzie to przypominało mieszkańcom o zbliżającej się potrzebie ich wymiany – dodała Katarzyna Tarnowiecka, kierownik działu Doradztwa Energetycznego UMW.

W takie naklejki zostaną wyposażeni wrocławscy strażnicy miejscy, fot. Redakcja Wroclaw.plW takie naklejki zostaną wyposażeni wrocławscy strażnicy miejscy, fot. Redakcja Wroclaw.pl

Na koniec szkolenia zaprezentowano dostępny sprzęt i narzędzia, w tym możliwość lotu dronem w celu dokonania pomiaru i analizy, czym palimy w piecu.

Od 1 stycznia 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. Straż Miejska Wrocławia przeprowadziła ponad 7 tysięcy kontroli spalania w piecach oraz ogniskach. Strażnicy wystawili łącznie ponad 300 mandatów.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99