Miasto nie współpracuje z konkretnymi firmami instalatorskimi w ramach akcji „Zmień piec”. Mieszkańcy mogą wybrać każdą firmę, której pracownicy posiadają odpowiednie uprawnienia ogólnobudowlane czy dotyczące instalacji gazowej. Aby ułatwić sobie wybór fachowców, można jednak skorzystać ze specjalnej bazy przeszkolonych instalatorów, poleceń znajomych czy sąsiadów.
Urząd Miejski Wrocławia nie promuje żadnych wykonawców ani firm. Baza instalatorów ma jedynie ułatwić porównanie podmiotów, które przeszły specjalne szkolenie i są gotowe do pełnienia roli pełnomocnika przy wymianie pieca.
– Wykonawców można także znaleźć poprzez polecenie – od sąsiadów czy znajomych. Warto też porównać oferty kilku różnych firm, żeby mieć pewność, że wybierzemy najlepszą. Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami na temat danego podmiotu w internecie – mówi Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.
Instalatorzy instalacji grzewczych mogą występować w roli pełnomocników w zakresie wymiany pieca i wziąć na siebie załatwienie formalności związanych z rozliczeniem kosztów dotyczących wymiany ogrzewania. Klienci chwalą sobie to rozwiązanie, w wielu wypadkach był to argument decydujący o likwidacji pieców na węgiel lub drewno.
– Współpraca publiczno-prywatna jest niezwykle ważna, żebyśmy wspólnie osiągnęli cel, jakim jest poprawa jakości powietrza w naszym mieście, poprzez likwidację starych pieców węglowych – wyjaśnia Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.
Znane są przypadki, gdy właściciel mieszkania nie wykłada swoich pieniędzy, lecz to wykonawca, działając w imieniu właściciela, sam rozlicza się z Urzędem Miejskim w ramach możliwej do zdobycia dotacji. W takiej sytuacji wystarczy podpisać pełnomocnictwo, że wybrana firma reprezentuje nas w urzędzie w sprawie wymiany. Wówczas możemy wymienić piec nawet bez wkładu własnego.