www.wroclaw.pl

Energooszczędne okna – nowe wymogi dot. dotacji z programu Termo KAWKA

Termo KAWKA to program wymiany starych drewnianych okien we Wrocławiu | Fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Od początku 2021 r. obowiązują nowe wymogi techniczne, które należy spełnić, aby uzyskać dotację na wymianę starych drewnianych okien z programu Termo KAWKA. Przedstawiamy szczegóły.

Urząd Miejski Wrocławia oferuje wrocławianom nawet 5000 zł bezzwrotnej dotacji na wymianę starych drewnianych okien. Aby móc skorzystać z programu Termo KAWKA trzeba spełnić kilka kryteriów.

– Przede wszystkim trzeba wcześniej wymienić ogrzewanie w ramach programu KAWKA lub KAWKA Plus i złożyć wniosek do programu Termo KAWKA. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym. Należy pamiętać, że dofinansowaniu podlega jedynie wymiana okien o konstrukcji krosnowej, ościeżnicowej, skrzynkowej lub zespolonej (skręcanych – przyp. red.) – informuje Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Po złożeniu wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami, pracownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia przeprowadzi wizję lokalną. Po jej pozytywnym wyniku dla wnioskodawcy przygotowywana jest umowa o dofinansowanie (tzw. umowa dotacyjna – przyp red.).

Dopiero po podpisaniu umowy dotacyjnej można dokonać zakupu i montażu okien. Muszą one być fabrycznie nowe i montowane po raz pierwszy oraz spełniać aktualne normy, potwierdzone w dokumentacji technicznej. Są to warunki dopuszczające przyznanie dotacji określone w Uchwale Rady Miejskiej wprowadzającej program Termo KAWKA w §4 ustęp 2.

Fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Nowe przepisy

31 grudnia 2020 roku weszły w życie nowe, bardziej rygorystyczne, wymogi techniczne dla okien i drzwi, określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (załącznik nr 2 do rozporządzenia).  

Okna fasadowe (montowane na ścianach budynku) muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9, a dachowe 1,1. Określa go producent okna. Współczynnik przenikania ciepła oznaczany jest w dokumentacji technicznej produktu symbolem Uw i wskazuje na izolacyjność termiczną całego okna.

– Bardzo ważne jest, aby brać pod uwagę współczynnik dla całego okna. Znajduje się on w dokumentacji technicznej okna i jest oznaczony jako Uw – wyjaśnia Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny.

Współczynnik przenikania ciepła Uw wskazuje, ile ciepła będzie uciekać na każdy metr kwadratowy naszego okna przy określonej różnicy temperatur wnętrz i na zewnątrz domu lub mieszkania. Im jest on niższy, tym lepiej – zarówno zimą, jak i latem.

Jeśli ściany budynku były już docieplane z zewnątrz, to warto zastanowić się nad tzw. ciepłym montażem okien, czyli takim, który zagwarantuje również najlepsze możliwe parametry cieplne ściany wokół okna.

Więcej informacji na stronie programu Termo KAWKA.

– Zapraszamy również do kontaktu z doradcami energetycznymi, którzy pod nr tel. 71 799 67 99 udzielają bezpłatnych porad, z których tylko w  2021 r. skorzystało już blisko 2200 osób – dodaje Anita Luda.

Autor: Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99