www.wroclaw.pl

Energooszczędne okna – nowe wymogi dot. dotacji z programu Termo KAWKA

Termo KAWKA to program wymiany starych drewnianych okien we Wrocławiu | Fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Od początku 2021 r. obowiązują nowe wymogi techniczne, które należy spełnić, aby uzyskać dotację na wymianę starych drewnianych okien z programu Termo KAWKA. Przedstawiamy szczegóły.

Urząd Miejski Wrocławia oferuje wrocławianom nawet 5000 zł bezzwrotnej dotacji na wymianę starych drewnianych okien. Aby móc skorzystać z programu Termo KAWKA trzeba spełnić kilka kryteriów.

– Przede wszystkim trzeba wcześniej wymienić ogrzewanie w ramach programu KAWKA lub KAWKA Plus i złożyć wniosek do programu Termo KAWKA. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym. Należy pamiętać, że dofinansowaniu podlega jedynie wymiana okien o konstrukcji krosnowej, ościeżnicowej, skrzynkowej lub zespolonej (skręcanych – przyp. red.) – informuje Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Po złożeniu wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami, pracownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia przeprowadzi wizję lokalną. Po jej pozytywnym wyniku dla wnioskodawcy przygotowywana jest umowa o dofinansowanie (tzw. umowa dotacyjna – przyp red.).

Dopiero po podpisaniu umowy dotacyjnej można dokonać zakupu i montażu okien. Muszą one być fabrycznie nowe i montowane po raz pierwszy oraz spełniać aktualne normy, potwierdzone w dokumentacji technicznej. Są to warunki dopuszczające przyznanie dotacji określone w Uchwale Rady Miejskiej wprowadzającej program Termo KAWKA w §4 ustęp 2.

Fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Nowe przepisy

31 grudnia 2020 roku weszły w życie nowe, bardziej rygorystyczne, wymogi techniczne dla okien i drzwi, określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (załącznik nr 2 do rozporządzenia).  

Okna fasadowe (montowane na ścianach budynku) muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9, a dachowe 1,1. Określa go producent okna. Współczynnik przenikania ciepła oznaczany jest w dokumentacji technicznej produktu symbolem Uw i wskazuje na izolacyjność termiczną całego okna.

– Bardzo ważne jest, aby brać pod uwagę współczynnik dla całego okna. Znajduje się on w dokumentacji technicznej okna i jest oznaczony jako Uw – wyjaśnia Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny.

Współczynnik przenikania ciepła Uw wskazuje, ile ciepła będzie uciekać na każdy metr kwadratowy naszego okna przy określonej różnicy temperatur wnętrz i na zewnątrz domu lub mieszkania. Im jest on niższy, tym lepiej – zarówno zimą, jak i latem.

Jeśli ściany budynku były już docieplane z zewnątrz, to warto zastanowić się nad tzw. ciepłym montażem okien, czyli takim, który zagwarantuje również najlepsze możliwe parametry cieplne ściany wokół okna.

Więcej informacji na stronie programu Termo KAWKA.

– Zapraszamy również do kontaktu z doradcami energetycznymi, którzy pod nr tel. 71 799 67 99 udzielają bezpłatnych porad, z których tylko w  2021 r. skorzystało już blisko 2200 osób – dodaje Anita Luda.

Autor: Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99