www.wroclaw.pl

Koszty wymiany pieca a rodzaje ogrzewania. Jakie różnice?

Koszt wymiany pieca zależy m.in od rodzaju nowego ogrzewania | Redakcja www.wroclaw.pl

Średni koszt wymiany pieca może różnić się nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju ogrzewania, na jakie się zdecydujemy oraz cennika wykonawcy. Przed podjęciem decyzji warto więc zasięgnąć porady doradców energetycznych oraz porównać oferty przynajmniej kilku firm.

Gdy podejmiemy decyzję o wymianie kopciucha na ekologiczne ogrzewanie, staniemy przed wyborem nowego systemu. Dofinansowanie z programu KAWKA Plus obejmuje bowiem kilka różnych rodzajów, każdy z nich ma inne wady i zalety i sprawdzi się lepiej lub gorzej w danej sytuacji.

– Oprócz podłączenia do sieci ciepłowniczej, które najczęściej stosuje miasto w przypadku własnego zasobu, możemy zdecydować się m.in. na ogrzewanie gazowe czy elektryczne, w tym piece akumulacyjne, panele na podczerwień, ogrzewanie podłogowe i podtynkowe (maty, przewody, folie grzewcze) oraz grzejniki konwekcyjne. Wreszcie dopłatę otrzymamy również na ogrzewanie lekkim olejem opałowym lub pompę ciepła, choćby powietrzną czy gruntową – wymienia Gabriela Barton, wrocławski doradca energetyczny.

Rodzaj instalacji, oferta wykonawcy, stan budynku…

Koszt ogrzewania zależy od wielu czynników. Oczywiście przede wszystkim od rodzaju instalacji, na jaką się decydujemy. Do tego dochodzą m.in. warunki lokalowe, stan budynku, metraż mieszkania, oferta wykonawcy.

– W przypadku ogrzewania gazowego np. musimy pamiętać, że dodatkowym kosztem będzie dla nas opinia kominiarska wraz z projektem instalacji a także zasobnik na CWU (nie obejmuje tego dopłata z KAWKI Plus) czy przyłącze gazowe i nadzór kierownika budowy. W dalszej kolejności na koszt wpłynie klasa kotła, wysokość komina, długość instalacji, liczba punktów montażowych, liczba grzejników a także koszt termostatu i sterowników czy zasobnika na wodę. Cenę może również podnieść ewentualna chęć zastosowania ogrzewania podłogowego – podkreśla Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.

Od czego zależy koszt wymiany ogrzewania? Sprawdź na grafice

Opinii kominiarskiej, projektu czy nadzoru kierownika budowy nie potrzebujemy w przypadku ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła – chyba, że budynek jest pod opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przy ogrzewaniu elektrycznym o koszcie, oprócz robocizny, zdecyduje przede wszystkim rodzaj urządzenia i jego moc, liczba urządzeń lub powierzchnia, długość instalacji i niezbędne zabezpieczenia.

W przypadku pompy ciepła zmiennych jest jeszcze więcej. Przy najpopularniejszych obecnie pompach typu powietrze-woda koszty często są podobne, jak w przypadku ogrzewania gazowego.

Czytaj także: Program KAWKA Plus

Nawet kilkanaście tysięcy złotych różnicy

Średni koszt montażu ogrzewania gazowego w mieszkaniu o powierzchni ok. 50 mkw. może wynieść od 10 do nawet 30 tys. złotych. Podobne widełki dotyczą ogrzewania elektrycznego, choć tu ceny mogą zaczynać się już nawet od 5 tys. złotych.

Droższym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, której koszty zaczynają się od 20 tys. złotych. To rozwiązanie jednak powinno się opłacić w dłuższej perspektywie, dzięki niższym kosztom eksploatacji.

Ogrzewanie gazowe - najbardziej popularne

Mieszkańcy najczęściej decydują się na ogrzewanie gazowe. Przy nim do wyceny najważniejszy jest wybór rodzaju kotła (dwu- czy jednofunkcyjny), jego mocy (w zależności od tego czy budynek jest ocieplony czy nie) oraz marki.

 Piec gazowy, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Piec gazowy, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Wpływ na koszt wymiany pieca przy instalacji ogrzewania gazowego będzie również mieć długość komina, rodzaj dotychczasowej instalacji – czy można z niej korzystać (np. starych grzejników) czy jest w całości do wymiany, czy rury są miedziane i wkute w ściany oraz wreszcie metraż mieszkania.

Ogrzewanie elektryczne - wiele możliwości

W przypadku ogrzewania elektrycznego decydującą kwestią o koszcie jego instalacji jest to, czy zdecydujemy się na piec akumulacyjny, elektryczne grzejniki, folię grzewczą (montowaną pod podłogą, na ścianie lub suficie) a może panele (promienniki) na podczerwień.

 Bohater akcji "Zmień piec" Rafał Juszko zdecydował się na montaż ogrzewania elektrycznego - promienników wodnych, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Bohater akcji "Zmień piec" Rafał Juszko zdecydował się na montaż ogrzewania elektrycznego - promienników wodnych, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Panele na podczerwień są ostatnio często polecaną opcją ze względu na stosunkowo tani koszt montażu i niskie rachunki. Dodatkowo ciepło z takich promienników jest przyjemne, a panele można pomalować na dowolny kolor, przez co mogą pełnić funkcję elementu dekoracyjnego – podkreśla Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny.

Pompa ciepła - kilka rodzajów

Koszty związane z instalacją pompy ciepła są bardzo zróżnicowane. Zależą one zarówno od samego urządzenia (jego rodzaju, mocy, efektywności/sprawności energetycznej), instalacji dodatkowych (np. wykonanie instalacji gruntowej, instalacji c.o., instalacji ciepłej wody użytkowej). Najlepiej jest zaprosić do siebie reprezentantów kilku firm, którzy dokonają wyceny nowej instalacji i zaproponują najbardziej optymalne rozwiązanie.

 Pompa ciepła, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Pompa ciepła, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Obecnie najpopularniejsze są 3 rodzaje pomp ciepła:

  • gruntowe – droższe przy instalacji (odwierty + instalacja gruntowa), ale bardziej sprawne przy bardzo niskich lub wysokich temperaturach;
  • powietrze – woda – tutaj ciepło/zimno uzyskuje się poprzez sprężanie i rozprężanie powietrza i jest ono przekazywane poprzez wymiennik ciepła do wody w instalacji c.o. i c.w.u.
  • powietrze – powietrze – przypomina z wyglądu klimatyzator z funkcją grzania, część zewnętrzną można zamontować m.in. na balkonie czy powiesić na elewacji budynku. Są stosunkowo tanie i proste w działaniu ale ich poważną wadą jest często znaczący hałas generowany przez urządzenie.

Warto pamiętać, że dzisiejsze pompy ciepła to urządzenia, które zimą ogrzeją pomieszczenia, a latem je ochłodzą. Dzięki temu nie musimy już np. instalować osobno klimatyzacji.

Warto sprawdzić oferty różnych firm

Obecnie wiele firm i wykonawców oferuje wymianę pieców na ekologiczne formy ogrzewania. Część z nich wrocławianie mogą znaleźć w specjalnej bazie instalatorów akcji „Zmień piec”. To przeszkolone firmy, z którymi kopciucha można wymienić nawet bez wkładu własnego.

Czytaj także: Baza instalatorów akcji „Zmień piec”

– Niektórzy wykonawcy oferują swoim klientom rozliczenia bezgotówkowe – po wykonaniu wymiany ogrzewania zleceniobiorca rozlicza faktury bezpośrednio w urzędzie – z dofinansowania. Mieszkaniec dopłaca jedynie różnicę, jeżeli całkowity koszt inwestycji przekracza 15 000 zł. Przed rozpoczęciem prac wykonawca powinien przedstawić kosztorys, aby mieszkaniec z góry wiedział czy zmieści się w kwocie dopłaty. Na podstawie ofert od kilku firm można wybrać tę, która zaproponuje najlepsze warunki – podpowiadają doradcy energetyczni.

Obecnie wiele firm i wykonawców oferuje wymianę pieców na ekologiczne formy ogrzewania. Część z nich wrocławianie mogą znaleźć w specjalnej bazie instalatorów akcji „Zmień piec”

– Przypominamy, że Urząd Miejski Wrocławia nie promuje żadnych wykonawców, instalatorów ani firm. – Chcemy jedynie ułatwić porównanie podmiotów, które przeszły specjalne szkolenie i są gotowe do pełnienia roli pełnomocnika przy wymianie pieca. Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami na temat danej firmy w internecie lub wśród znajomych – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Zawsze warto zweryfikować u doradców energetycznych lub wykonawcy czy proponowany rodzaj ogrzewania jest odpowiedni dla naszego metrażu, stanu i rodzaju budynku (nieocieplona kamienica a domek jednorodzinny) czy dotychczasowej instalacji.

– Nie zawsze musimy decydować się na droższe i bardziej skomplikowane rozwiązania. Często może się okazać, że w zupełności wystarczy nam ogrzewanie gazowe ze średniej półki cenowej, które w pełni zaspokoi nasze potrzeby – dodaje Michał Brożyna.

Wymieniłeś piec? Sprawdź, ile możesz zyskać

Wymiana pieca na ekologiczne ogrzewanie to dopiero początek. W specjalnym symulatorze wrocławianie mogą sprawdzić, ile zyskają po wymianie kopciucha. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań i wówczas otrzymamy indywidualną symulację.

Czytaj także: Symulator kosztów po wymianie pieca

Symulator kosztów wymiany pieca - grafika

– Symulator pokaże zarówno, z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć wymieniając piec. Narzędzie podpowie również, w jaki sposób możemy sfinansować ewentualną brakującą kwotę. Wreszcie podczas symulacji mieszkańcy zobaczą, ile naprawdę zyskają po wymianie, w jakim czasie zwróci się inwestycja i jak bardzo zyski - w dłuższej perspektywie - przewyższą koszty – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Symulator kosztów wymiany pieca - główne założenia i funkcje:

  • bilans zysków dla mieszkańca po wymianie kopciucha,
  • symulacja indywidualnej sytuacji mieszkańca,
  • analiza kosztów wymiany pieca i ewentualnej dopłaty z własnych środków,
  • podpowiedź, w jaki sposób sfinansować ewentualną różnicę.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99