www.wroclaw.pl

Kiedy można wprowadzić całkowity zakaz palenia w kominku rekreacyjnym?

Kominki rekreacyjne muszą spełniać wymagania ekoprojektu | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Na terenie Wrocławia za zanieczyszczenie powietrza w 60% odpowiadają piece i kominki. Ich wymiana pośrednio wynika z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej w stolicy Dolnego Śląska od 2018 r. Niektóre z nich dotyczą również użytkowania kominków rekreacyjnych.

Kominek rekreacyjny to taki, który ma widoczne, otwarte palenisko lub zamknięty wkład kominkowy z widocznym paleniskiem. Nie może rozprowadzać ciepła do innych pomieszczeń (np. płaszczem wodnym – przyp. red.) i nie może stanowić podstawowego źródła ciepła w lokalu.

– Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, od 01.07.2018 r. na terenie Wrocławia można użytkować tylko te kominki rekreacyjne, które spełniają wymagania tzw. ekoprojektu (ecodesign) lub mają zainstalowany elektrofiltr zapewniający redukcję zanieczyszczeń. Taka informacja powinna znaleźć się w dokumentacji technicznej lub na tabliczce znamionowej urządzenia – podkreśla Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

W kominku wolno spalać jedynie suche drewno, którego wilgotność nie przekracza 20%. Aby uzyskać tę samą porcję energii, wilgotnego drewna trzeba spalić nawet dwa razy więcej niż suchego, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, ponadto prowadzi to do znacznej emisji substancji szkodliwych dla zdrowia.

Kominek rekreacyjny

Jednak nawet jeżeli kominek jest zgodny z uchwałą antysmogową i pali się w nim wyłącznie suchym drewnem – nie zawsze wolno go używać.

Czasowy zakaz palenia

Kiedy na terenie Wrocławia wystąpi ryzyko przekroczenia określonych poziomów zanieczyszczeń w powietrzu, potwierdzone odpowiednim komunikatem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na całym obszarze gminy Wrocław wprowadzony zostaje czasowy zakaz palenia w kominkach rekreacyjnych.

Wynika on bezpośrednio z zapisów Programu Ochrony Powietrza dla województwa dolnośląskiego i może zostać wprowadzony dla danego obszaru w sytuacji ogłoszenia 2 lub 3 poziomu zagrożenia zanieczyszczenia powietrza przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Spalanie drewna w kominku rekreacyjnym

– Komunikaty dotyczące wprowadzenia takiego całkowitego zakazu są każdorazowo publikowane na stronach internetowych miasta – dodaje Anita Luda.

Uchwała antysmogowa

Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje mieszkańców zakaz stosowania m.in. węgla brunatnego, mułów węglowych czy węgla kamiennego w postaci miału. Nowo uruchomione kotły – z pewnymi wyjątkami – mogą natomiast jedynie spalać paliwa, takie jak gaz lub lekki olej opałowy.

Kolejne zasady wejdą w życie za cztery i osiem lat. Piece 1. i 2. klasy oraz piece pozaklasowe (tzw. kopciuchy – np. piece typu „koza”, piece kaflowe) – można będzie użytkować tylko do 1 lipca 2024 r., natomiast piece 3., 4. i 5. klasy oraz spełniające wymagania ekoprojektu – do 1 lipca 2028 r.

Czytaj także: Wymień piec bez wkładu własnego i uniknij kary

Grafika przedstawia do kiedy trzeba wymienić piec na węgiel zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99