www.wroclaw.pl

7 rzeczy, których nie wiesz o smogu

Zanieczyszczenia powietrza to zjawisko, na temat którego panuje wiele mitów oraz błędnych przekonań. Skąd się bierze? Jakie niesie ze sobą konsekwencje? Jak mu zapobiegać? Warto znać odpowiedzi na te pytania, aby zadbać o czyste powietrze w mieście oraz o własne zdrowie.

Czym jest smog?

To nic innego jak zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu. Stąd szary kolor nieba na horyzoncie, gdy nad miastem unosi się smog. Nazwa pochodzi od angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). Powstaje podczas spalania różnych substancji, np. paliwa samochodowego lub paliw stałych wykorzystywanych w piecach bezklasowych (np. drewno, węgiel, koks, śmieci). 

Co dokładnie znajduje się w smogu? Wiele się mówi o jego szkodliwości, jednak warto wiedzieć, co dokładnie stoi za złą sławą smogu, są to m.in.:

  • PM2,5 – cząstki pyłu o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które przenikają przez ściany naczyń komórkowych, a także do dróg oddechowych i płuc;
  • PM10 – cząstki pyłu o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc;
  • benzo(a)piren – rakotwórczy związek chemiczny, który może kumulować się w organizmie;
  • NO2 (dwutlenek azotu) – gaz, który ma działanie toksyczne i ogranicza dotlenienie organizmu. Może powodować silne podrażnienie dróg oddechowych oraz płuc

W jaki sposób smog nam szkodzi? 

Oddychając zanieczyszczonym powietrzem, wciągamy do układu oddechowego drobinki pyłów, związków chemicznych i innych szkodliwych substancji. Mogą one powodować podrażnienia, infekcje i stany zapalne, a w skrajnych przypadkach, przy wieloletniej ekspozycji zatrucia oraz choroby przewlekłe. 

– Smog bardzo negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Szkodliwe substancje z powietrza przedostają się m.in. do naszego gardła, płuc, nosa, spojówek, pozostają też na włosach. Wtedy doświadczamy ostrej reakcji na smog: dusimy się, kichamy i kaszlemy, co jest reakcją obronną organizmu na drażniące nas substancje – tłumaczy prof. Tomasz Zatoński.

Smog nie jest problemem sezonowym, unosi się przez cały rok. Możemy rozróżnić dwa rodzaje: letni i zimowy. Choć ten drugi uchodzi za bardziej szkodliwy, zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu w ciepłe dni też nie są obojętne dla zdrowia. 

SMOG ZIMOWY - to ten powstały w wyniku palenia w tzw. kopciuchach, m.in. drewnem, węglem czy odpadami. Zawiera pyły PM2,5 i PM10, których wdyczanie może prowadzić do uszkodzenia serca i płuc. 

SMOG LETNI - pojawia się zwykle w mieisącach letnich (od maja do września), podczas słonecznych, ciepłych, bezwietrznych dni, kiedy przy dużym natężeniu ruchu ulicznego spaliny w obecności światła wchodzą w silną reakcję chemiczną, w której powstają utleniacze m.in. szkodliwy ozon. Smog letni również negatywnie wpływa na zdrowie człowieka powodując kaszel, drapanie w gardle, senność, ból głowy, wzrost ciśnienia tętniczego.

Smog powoduje straty finansowe

Według najnowszych badań każdy z nas wydaje średnio 1600-3500 zł na leczenie i inne sprawy, związane z niezdrową jakością powietrza w Polsce. W tej kwocie mieszczą się koszty leczenia, zwolnień lekarskich, a także profilaktyka zdrowotna. W ostatecznym rozrachunku każdy mieszkaniec ponosi koszty związane ze smogiem - finansowe i zdrowotne. 

Jak można przeciwdziałać smogowi?

Warto uświadomić sobie, jakie są źródła smogu i jak każdy z nas może zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Jakość powietrza zależy od indywidualnych wyborów każdego mieszkańca. 

Piece na paliwa stałe, czyli tzw. kopciuchy wytwarzają 60% zanieczyszczeń we Wrocławiu. Aby ułatwić mieszkańcom wymianę na ekologiczne źródła ogrzewania, miasto oferuje program dopłat Kawka Plus. Jeszcze do końca 2021 r. można skorzystać z najwyższej dopłaty do 15 000 zł. 

Za 25% zanieczyszczeń odpowiadają sąsiednie miejscowości. Smog z obrzeży Wrocławia przedostaje się do miasta wpływając na obniżenie jakości powietrza. Możemy zmienić tę sytuację, zachęcając osoby spoza Wrocławia do skorzystania z rządowego programu dopłat do wymiany pieca na ekologiczny, “Czyste powietrze”. 

15% zanieczyszczeń stanowią te emitowane przez samochody i inne pojazdy spalinowe. Jeżeli mamy taką możliwość, warto skorzystać z komunikacji miejskiej lub ekologicznych środków transportu (samochód elektryczny czy rower). Możemy też wyposażyć swoje samochody w filtr cząstek stałych, który pochłania zanieczyszczenia produkowane przez pojazd.

Czyste powietrze to nasze wspólne dobro. Podejmując codzienne decyzje możemy wpłynąć na jakość powietrza we Wrocławiu. 

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99